banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Karaya Oturan Gemiye Sualtı Kontrolü

Kepez Beldesi Dalyan Burnu Mevkii'nde karaya oturan kuru yük gemisi Gibraltar bayraklı 'Schillig' için sualtı kontrolü yapıldıktan sonra kurtarma çalışması başlatılacak.

GÜNCEL 07.11.2015, 01:13
Karaya Oturan Gemiye Sualtı Kontrolü

Karaya Oturan Gemiye Sualtı Kontrolü

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptığı sırada dümeni arızalandığı için rotasından çıkarak Kepez Beldesi Dalyan Burnu Mevkii'nde karaya oturan kuru yük gemisi Gibraltar bayraklı 'Schillig' için sualtı kontrolü yapıldıktan sonra kurtarma çalışması başlatılacak.

Romanya'nın Constanta Limanı'ndan Fas'ın Casablanca Limanı'na gittiği sırada gece yarısı saat 02.00 sıralarında Çanakkale Boğazı'nın Kepez Beldesi Dalyan Burnu Mevkii'nde karaya oturan 86 metre uzunluğunda ve 3 bin 194 groston ağırlığındaki kuru yük gemisi 'Schillig', sabah sahile balık tutmaya gelen vatandaşlar tarafından fark edildi. Sabah erken saatlerde Kepez sahiline gelen vatandaşlar, gemiyi kıyıya oturmuş olarak gördüklerinde şaşırdıklarını belirtti. Bazı balıkçılar ise karaya oturan geminin yanında çok balık olacağını düşünerek, bu bölgeden denize olta attı.

DALGIÇLAR HASAR KONTROLÜ YAPACAK

Dümen arızası nedeniyle karaya oturan gemi için kurtarma çalışmasından önce sörvey kontrolü yapılmaya başlandı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü dalgıçları, geminin karaya oturduğu noktada dalış gerçekleştirerek, su kesiminde bir hasar meydana gelip gelmediğini kontrol edecek. Ardından Liman Başkanlığı'nın izni doğrultusunda gemi kaptanı gemiyi kaldırmayı deneyecek. Kendi imkanları ile kurtulamaması durumunda gemi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörler tarafından çekilerek kurtarılacak.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?