banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Karaya Oturan Gemi Kurtarıldı

Çanakkale Boğazı'nda makineleri olmadığı için römorkör tarafından çekilirken halatlarının kopması sonucu sürüklenen ve karaya oturan gemi kurtarıldı.

GÜNCEL 20.05.2009, 04:01
1877
Karaya Oturan Gemi Kurtarıldı


Karaya oturan gemi römorkörler tarafından kurtarıldı 

Çanakkale Boğazı'nda makineleri olmadığı için römorkör tarafından çekilirken halatlarının kopması sonucu sürüklenen ve karaya oturan gemi kurtarıldı.

Kumkale açıklarında karaya oturan geminin kurtarılması için sabah saatlerinde başlayan çalışmalar tamamlandı.

Kurtarma çalışmalarına katılan, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğüne ait ''Söndüren-5'' ve ''Kurtarma-2'' adlı römorkörler karaya oturan gemiyi bulunduğu bölgeden çekerek yüzdürdü.

Yetkililer, kurtarma işleminin tamamlanmasının ardından geminin gerekli survey işlemlerinin yapılması için Kepez Limanı'na götürülerek bağlanacağını kaydetti.

Ukrayna'dan Norveç'e, St. Vincent bayraklı ''Hellas'' isimli 50 metre boyundaki römorkör tarafından çekilerek götürülen, tersaneden yeni çıktığı ve makineleri bulunmadığı bildirilen 97 metre boyundaki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçişi sırasında halatların kopması sonucu kontrolden çıkıp bir süre sürüklendikten sonra karaya oturmuştu.

Yorumlar (1)
hüsamettin canbilen 12 yıl önce
Okuduğum yedek çekme işlerine ait dökümanlarda gemiler ister kabuk ister faal gemi olsun hepsinin 2 emir zincirinin birleştirilerek ucuna asılan 1 adet demir'in bağlanmasından sonra buraya bağlanacak çelik halat ile yapılması yönündedir.11 senedir Boğazlarda kılavuz kaptanlık yaptığım halde çok az sayıda yedek bahsettiğim teknik detaya riayet etmiştir. genelde geminin babalarına takılan çelik veya propilen halat kilit ile birleştirilerek sapan yapılıp bu şekilde yedekleme yapılmaktadır.Bu şekilde yedekleme yapan romorkör her an karaman vurarak halatı koparma riskini oluşturmaktadır.halbu ki benim bahsettiğim usulde gemi demiri ağırlık yaparak bir esneme payı yaptığı için karaman vurma ve kopma riskini azaltmaktadır.Hava şartları her zaman musait olduğu zaman yedekli geçrilmeye riayet edilmeli ve rüzgar bu konuda belirleyici faktör olmaktadır.16
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü