banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

'Karasuları Dışındayken Kimse Karışamaz'

Sigara operasyonu kapsamında 2 kişi daha tutuklanırken, zanlıların avukatı yasadışı birşey yapılmadığını iddia ederek “karasuları dışında ister yakar, ister satarım” dedi

GÜNCEL 05.04.2013, 00:05
2228
'Karasuları Dışındayken  Kimse Karışamaz'

Gazimağusa açıklarında sahte evrak düzenleyerek kaçakçılık yapıldığı iddiaları ülke gündemine bomba gibi düştü.

Gazimağusa polisi soruşturmasını titiz bir şekilde sürdürüyor. Polis meseleyle ilgili olarak dün, Tianjin 1 isimli geminin ikinci kaptanı Alexs Kaliman ile Bosmar Ltd. çalışanı Aytaç Güllü’yü de mahkemeye çıkararak aleyhlerine tahkikat amaçlı 2’şer gün tutukluluk emri temin etti.

Gemide yapılan aramada ise, sahte evrak düzenlemede kullanılan mühür, evrağı düzenlemede kullanılan bilgisayar ve teknik cihaz bulunarak emare alındı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Çaltılı, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Neyfel Ergün’ü tanık olarak dinletti.

Tanık polis Neyfel Ergun, Mart 2013’te Queen Elizabeth isimli gemiye Gazimağusa’da çok sayıda sigara yüklendiğini ve açık denizde Tianjin 1 isimli gemiye nakledildiğini anımsattı. 

Neyfel Ergün, transfer esnasında düzenlenmesi gereken evrağın, daha sonra Gazimağusa’da sahte olarak düzenlenip tedavüle sürüldüğünü anlatarak, meseleyle ilgili olarak geminin ikinci kaptanı Alexs Kaliman ile Bosmar Ltd. çalışanı Aytaç Güllü’yü tutukladığını söyledi. 

Ergün, gemi içerisinde yapılan aramada sahte evrak düzenlemede kullanılan mühür, evrağı düzenlemede kullanılan bilgisayar ve teknik cihazın bulunarak emare alındığını kaydederek, zanlı Alexs Kaliman’ın gönüllü ifade vererek evrağı sahtelediğini itiraf ettiğini anlattı. 

Soruşturmanın polis ve gümrüğün işbirliği içerisinde sürdüğünü anlatan tanık polis, incelenmesi gereken cihazların olduğuna vurgu yaptıktan sonra, tahkikatın selameti için zanlılar aleyhine mahkemeden 3 gün süre talep etti.

Avukatın iddiası: Kara suları dışında kimse karışamaz

Zanlıları savunan Avukat İsmail Sağlamer, tahkikatın selameti açısından tutukluluk süresine itiraz etmedi ancak, polisi ve basın mensuplarını eleştirerek müvekkilleri adına, “Basın mensupları olayı abartıyor. Polis tahkikatını düzgün yapmıyor. Aktarıldığı gibi değil. Kara sularından çıktığım anda, malımı ister yakar, ister satarım kimse karışamaz. Evrak düzenleme mecburiyeti yoktur” dedi. 

Şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Banu Soyer, zanlıların 2’şer gün poliste tutuklu kalmalarına emir ve izin verdi. 

Yorumlar (1)
BASTARDA 9 yıl önce
Çekirge bir zıplar iki zıplar,,,
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü