banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Karadeniz'de Tanker Yanıyor

Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Kefken açıklarında bir seyreden RTS HALDOS adlı tankerde yangın çıktı.16 kişilik mürettebat gemiyi demirledikten sonra filikalarla gemiyi terketti.

GÜNCEL 16.02.2009, 18:44
Karadeniz'de Tanker Yanıyor

Karadeniz'de Tanker Yanıyor...

Bugün saat 17:40 sularında 2050 gross tonluk 91 metre boyundaki RTS HALDOS Tankeri Kefken Adası'nın 8 mil açıklarında seyir halindeyken  makine dairesinde henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

Gemi mürettebatı gemiyi demire aldıktan sonra filikalarla gemiyi terketti.

Mürettebatın yardım çağrılarına Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Tahlisiye botları yetişti.

Tahliseye botları ile giderek filikalardaki personelin tahliyesini sağladığı ve 16 kişilik mürettebatın tamamının  kurtarıldığını açıklandı.

Kurtarılan 16 kişiden sadece 1 tanesinin elinde yanık bulunduğu diğerlerinin durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Kefken Tahlisiye Komutanlığı söndürme botlarının tankere ulaşmak için harekete geçtiği belirtildi.

Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Merkezi anılan bölgede tehlikenin kaçınılmaz olduğundan bahisle Türk Arama Kurtarma yönetmeliğinin 3. bölüm, 9.madde C bendine göre "Tehlike Safhası" ilan edildi.

ÇALIŞANLAR KARAYA ÇIKARILDI

Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Kefken Adası açıklarında tankerde çıkan yangında filika ile gemiden uzaklaşmaya çalışan 16 mürettebatın Kefken yakınlarındaki Kovanağzı Askeri Limanı'na çıkarıldığı bildirildi.

Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk bandıralı olduğu öğrenilen tankerden yangının ardından kendi imkanlarıyla filikaya binerek uzaklaşmaya çalışan 16 mürettebatın Kefken Tahlisiye Komutanlığı botuyla alınarak Kefken yakınlarındaki Kovanağzı Askeri Limanı'na çıkarıldığını belirtti.

Erkal, personelin, makine dairesinde çıkan yangının dairenin kapılarının kapatılarak oksijen boğma yöntemiyle söndürmeye çalıştıktan sonra gemiden ayrıldığını bildirdi.

Ship Picture HACI ARIF KAMAN

Full sizeFull size
">Ship Picture HACI ARIF KAMAN

FOTOĞRAF: SHIPSPOTTING.COM


Yorumlar (13)
ÜMİT TİSKE 12 yıl önce
petrolün para etmediği bir zamanda,gemi sahibi sigortalı gemisini ve petrolünü batırmak için hangi ülkenin turizim bakanlığından ne kadar iş ve frank almiş olabilir
kamil kamiloglu 12 yıl önce
sayın yorumcu ümit tiske

1.gemi yeni satıldı 2.türk bayrağıdan yabancı bayrağa geçti 3.boş ve gasfree li olarak 2 gün once tuzladan hareket etti bu bilgilerden sonra yorumunuza bir kere daha bakarsınız her halde
SEDAR AKYÜZ 12 yıl önce
her oluşan kazada niye sigorta parası akla gelir anlamıyorum. madem bu işler bu kadar kolay yakalım butun gemileri bu kriz ortamında alalım sigortadan paraları kurtulalım. bu mudur yani felsefe. lütfen biraz mantıklı hareket edelim. anlamıyorun niye hep ters mantık düşünüyoruz.o insanların ruh halini anlamak istemiyoruz sonuçta o insanların canı var o gemide. kim para için o kadar buyuk bir riski alır üstüne. basit değil basit bi mangal yanmıyo orda milli servet insanların ekmek teknesi yanıyor.siz hiç sigota parası için evinizi yakıp sonra kaçarmısınız ya siz veya cocugunuz içerde kalırsa? butun personele ve gemi armatorune buyuk geçmiş olsun.
kpt.Telat GUCLU 12 yıl önce
Öncelikle gemi personeline ve armatörüne çok geçmiş olsun..

bu kriz zamanında ülkemize yatırım yaparak istihdam yaratan bu gibi teşebbüslere yazılarımızla teşekkür etmemiz gerekirken malesef meyva veren ağaç taşlanır misali eleştiriyoruz...artık yorum yapan arkadaşlar lütfen biraz daha dikkatli yazılar yazalım insanları vebal altına bırakmayalım.

Tekrak herkese geçmiş olsun.
kpt.Telat GUCLU 12 yıl önce
Öncelikle gemi personeline ve armatörüne çok geçmiş olsun..

bu kriz zamanında ülkemize yatırım yaparak istihdam yaratan bu gibi teşebbüslere yazılarımızla teşekkür etmemiz gerekirken malesef meyva veren ağaç taşlanır misali eleştiriyoruz...artık yorum yapan arkadaşlar lütfen biraz daha dikkatli yazılar yazalım insanları vebal altına bırakmayalım.

Tekrak herkese geçmiş olsun.
remzi teker 12 yıl önce
Öncelikle tüm personele ve gemi sahibine geçmiş olsun

Allah hiç bir meslekdaşımıza böyle acılar yaşatmasın.

Öncelikle son iki yorumada katılıyorum, öyle dışardan basit yorumlar yapmamak lazım o gemide çalışanları ve gemi sahiplerini haksız ithamlarla zan altında bulundurmayalım lütfen.Birde yazıda belirtilen bir hatayı düzeltmek istiyorum, orada belirtilen TAHLİSİYE KOMUTANLIĞI BOTU DİYE BİRŞEY YOKTUR Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı TAHLİSİYE 1 botu personeli alarak limana bırakmıştır bu arkadaşlarımada ayrıca teşekkür ediyorum
supramar denizcilik 12 yıl önce
Supramar Denizcilik olarak tum gemi personeli ve armator firmaya gecmis olsun dileklerimizi sunuyoruz. Yarali arkadaslara allah acil sifalar versin ve yardimcilari olsun. Bir daha yasanmamasi dilegiyle.Banu Tonguc, Yasemin Genc, Basar Bahar, Bahadir Tonguc, Mert Ozguntezer erol 12 yıl önce
yakın dostuma ve sınıf arkadaşıma başına gelen üzücü olaydan dolayı geçmiş olsun dilerim.ne şartlarda çalıştığını ve bu sektörde dürüstlüğü ile çalıştığını bildiğimden en kısa sürede bunu atlatacağına inanıyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur
banner102