banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Karadeniz 4 Milyar Dolara Delinecek

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal "Karadeniz milyar dolarlık yatırımla 3 yıl boyunca delinecek, 2023’te petrol ve gazımız bize yetecek"

GÜNCEL 18.05.2009, 08:45
2121
Karadeniz 4 Milyar Dolara Delinecek

Karadeniz 4 milyar dolara delinecek, 2023’te petrol ve gazımız bize yetecek   

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Karadeniz’de tespit edilen yerlerin 4 milyar dolarlık yatırımla 3 yıl boyunca ’delineceğini’ söyledi ve "Bilgiler gösteriyor ki 10 milyar varil üretilebilir petrol, 3 trilyon metreküp de doğalgaz mevcut. Hızlı davranılırsa üretimler başlar, 2023’te maksimum düzeye çıkar. Türkiye petrol ithal etmeyen ülke haline gelir" dedi.

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, 2023 yılında Türkiye’nin petrol ve doğal gaz ithal etmeyen bir ülke olacağını bildirdi. Uysal, aralarında genel müdür yardımcıları, daire başkanları ile bölge müdürlerinin bulunduğu bir ekiple Batman’da saha ve kuyularda incelemelerde bulunduktan sonra Kristal Park Tesisleri’nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Uysal, toplantıda yaptığı konuşmada, çok hızlı bir şekilde davranılması halinde 2018-2019’da Karadeniz’de üretime başlanabileceğini söyledi.

Karadeniz delinecek

Genel Müdür Uysal, TPAO’nun hedeflerine de değinerek şöyle konuştu:

"2023 yılında Türkiye petrol ve doğalgaz ithal etmeyen bir ülke olacak. Bunu neden söylüyoruz, Karadeniz’de uzun yıllar yaptığımız çalışmalar, Akçakoca 1-2 kuyularının açılması, sismikler, Akçakoca’daki diğer üretim ve platformlar... Hepsi toplandığında yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Ve bilgiler gösteriyor ki 10 milyar varil üretilebilir petrol potansiyeli ve 3 trilyon metreküp doğal gaz mevcuttur.

Tabii ki bunun ispatlanması gerekir. İspatlanması için de sondaj yapılması lazım. Karadeniz’de artık geri dönülmez bir yola girdik. 3 yıl boyunca Karadeniz’de tespit edilen bütün noktalar delinecek, içinde ne var ne yok hep birlikte göreceğiz. Bunun ispatlanması ve üretim pozisyonunun başlanması 7-8 yılda olacaktır. Çok hızlı davranılması halinde 2018-2019’da Karadeniz’de ilk üretimler başlayacaktır. 2023’te ise bu üretimler maksimum düzeye çıkarıldığı zaman Türkiye petrol ithal etmeyen bir ülke haline gelecek."

Türkiye’nin ihracatının 130 milyar doları aştığını, sanayiciye destek verilmesi halinde bu rakamın daha da artacağını söyleyen Uysal, "Sanayicimize, ihracatçımıza bu konuda destek olabilirsek ki olabileceğimiz en büyük destek kullandığı enerji fiyatlarını azaltmaktır. Eğer sanayicimiz ucuz enerji kullanabilirse 130 milyar dolarlık ihracat kapasitesinin çok daha fazla olacağını biliyoruz. İhracatçımıza ucuz enerjiyi nasıl temin edeceğiz. Burada büyük görevlerden biride TPAO’ya düşüyor" diye konuştu.

Mevsimlik işçi sorunu

Toplantı devam ettiği sırada, Batman Bölge Müdürlüğü’nde mevsimlik işçi olarak çalışan 81 işçi, Uysal ile görüşmek üzere Kristal Park Tesisleri önünde toplandı. Uysal, işçilere, "Genel Müdür olduğumdan beri sizin kadroya geçiş yapabilmeniz için ilgili bakanlıklarla konuştum. Kadrolu işe alınmanız ancak KPSS sınavlarıyla olabiliyor. Hepiniz evladım gibisiniz. Bende kadroya geçmenizi isterim. Ne yazık ki mevzuat gereği yapabileceğim bir şey yok" dedi. 
 

Yorumlar (2)
hüseyin sami çelebi 13 yıl önce
evdeki hesabı cersıya uydurmak gerek.Karadeniz adı ustunde fırtınası bol denizi cılgın bir deniz ve kıyı serididir.Vaktiyle acılan dogalgaz platformlarını yutup gitmisti de sigortadan bile parası alınamamıstı.Gazeteler bunu bayagı haber yapmıstı.Simdi aynı bolgede aynı islemi yapmaktan bahsediyoruz.İnsallah gecmisten ders almısızdır.Bu yapılamazmı??

tbii ki yapılır.Dunyanın sayılı riskli bolgelerinden kuzey denizinde de platformlardan petrol cıkarılıyor.Sadece dersimize biraz daha iyi calısmak lazım.Bosa para harcıyacak kadar zengin ve musrif degiliz.

saygılarımla.
murat birecik 13 yıl önce
sayın hüseyin sami çelebi'ye, uyarısı için teşekkür ederim.gerçekten de, karadeniz dünyanın en zor denizidir...kendisine aşağıdaki yazıyı okumasını öneriyorum.http://www.denizhaber.com/index.php?id=33&sayfa=yazar&-MURAT-BIRECIK.htmlsaygılarımla

nurat birecik
25
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü