banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"Kaptansız Gemi" Projesi İmzaları Atıldı

Türkiye'nin ilk sürücüsüz otomobili OKANOM'u geliştiren Okan Üniversitesi, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği ile "kaptansız gemi" projesini içeren protokol imzaladı.

GÜNCEL 07.11.2012, 17:26
2233
Türkiye'nin ilk sürücüsüz otomobili OKANOM'u geliştiren Okan Üniversitesi, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ile "kaptansız gemi" projesini de içeren işbirliği protokolü imzaladı. 
 
Okan Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, GİSBİR'in, Tuzla'daki merkez binasında düzenlenen törende, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut ve GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran işbirliği protokolüne imza attı. 

Gemi inşa sektörünün son yıllarda Uzak Doğu'ya kaydığını aktaran Kıran, "Uzak Doğu ile rekabet etmeye çalışıyoruz. Bunun için özellikle yeni projeler geliştirmeliyiz. Geleceğin gemileri daha tasarruflu, belki de elektrikle çalışan gemiler olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Okan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Tuncay, Türkiye'nin ilk sürücüsüz otomobili OKANOM'un ardından birbirleriyle haberleşen otomobiller üzerinde çalıştıklarını belirterek, "GİSBİR ile işbirliği yaparak elektrikli otonom (sürücüsüz) gemi üzerine çalışmalar yapabiliriz. OKANOM ile kazandığımız bilgi ve deneyimi bu projede kullanabiliriz. Limana kaptansız giriş-çıkış yapan gemiler geliştirebiliriz" dedi.
Yorumlar (8)
mekan 9 yıl önce
Burdaki amacı ben pek anlayamadım.. Amaç acaba kaptan maaşından tasarruf etmek mi.. Eee kaptanın görevi o zaman gemiyi sadece sevk etmek mi?? İdare nerde kalıyor.. Bu proje sadece Şehir Hatları Vapurları'nda olabilir. Aksi halde uzakyolda imkanı yok.. Kaptansız gemi yapılana kadar daha da teknolojik gemiler yapılsa , insanların denizde daha uzun zamanlar keyifle çalışması sağlansa, sayın armatörlerimiz ve büyüklerimiz bu yolda atılımlar içim destek verseler daha güzel olmaz mı?? Sen kaptansız gönder gemiyi Akdeniz'e İsrail'le Suriye başına bi çöksün de, gör o zaman Teknolojiyi !!!
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Belki sınırlı yerlerde navigasyonu sağlanır ama deniz ticaretinde kaptansız gemi olmaz. Birilerinin sorumluluk taşıyarak birilerine karşı muhatap olması şarttır. Allah akıl fikir versin. www.refikakdogan.com
uyk 9 yıl önce
SADECE GÜLÜYORUM.
murat birecik 9 yıl önce
herkes, kendi işine baksın ve de herkes kendi işini iyi yapsın!türkiye'nin selameti ise; üniversite sayısının 5 (beş)e düşürülmesindedir! lütfen, biribirimizin gözünün içine bakarak, biribirimizi kandırmayalım...saygılarımla

murat birecik
Aydın ŞALCI 9 yıl önce
Komedi. Bu projeyi yapabilmek için önce bir nebze denizcilikten anlamak gerekir. Küçük boyutlarda bir robotik (insansız) denizaltı yapılabilir. Nitekim yıllardır MIT'de "unmanned submarine" (insansız denizaltı) projesi üzerinde çalışılıyor. Araştırma amaçlı küçük bir tekne, proje olarak yapılabilir. Torpil gibi sualtı cisimleri zaten (mecburen) insansız olmak zorundadır. Ama bir ticaret gemisi için bunu düşünmek ya abesle iştigaldir. Ya da biz çok geri kaldık ve geri zekalıyız !!! Daha karada bu problem çözülmemiş iken, hazretler denize çıkıyorlar. Sizi bir lodos fırtınasında denizde gezdirmek lazım. O zaman anyayı konyayı anlarsınız. Anlayamadığım konu, GİSBİR

bu tufaya nasıl düştü ?
hakkı gürleyen 9 yıl önce
Aslında gereken açıklamayı Sn. Aydın Hocam fazlasıyla yapmış, sadece komik buluyorum...GISBIR inde böyle saçma bir projeyle nasıl adının anıldığına bir anlam veremiyorum...Kaldı ki Kaptanlık gemiyi limana yanaştırıp limandan kaldırmak mıdır acaba?.....
Umut Metin 9 yıl önce
Daha önce denenmişti bir yolcu gemisinde. Deneme seyirleri biraz başarılı geçti diye sefere bile koydular; sonuç ise ilk seferinde deniz yüzeyinde bulunan bir kasadan alınan radar ekosu ile ani rota değişikliği ve onlarca yaralı yolcu oldu. O günden sonra da takip ettiğim onlarca yabancı kaynakta bu tip projelere rastlamadım. Biz ilk olacağız diye araştırma yapıyorlar ise ilk değiller. Kaptansız gemi olur da, ona kim yolcu olarak biner, kim o gemiyle yük taşıtır onu bilmem işte.
Yıldıray Öncel DERYA 9 yıl önce
Dünyanın mühendislik harikası olur bu buluş. Ama bu buluş kimlerin refah düzeyini yükseltir bilemem. Aslında tartışmalı bir konu. Bir çözümü irdelemeden yanlış diye geri çevirmek bence doğru değildir. Ancak Denizcilikte basitliği aramak ticari kaygı ile malesef paralel gitmektedir. Elbette hiç bir araştırma, hiç bir inceleme ve bu nev'iden hiç bir çalışma insanlığın zararına olacak şekilde gerçekleştirilmez. Ama insanlığın yararına olacak bazı buluşlar ters yönde ,aksi istikamette kullanıldığı zamanda kaptanları ve yeni zabitleri aksi yönde etkilemez mi ? Gemide kaptanların bir kudreti var nedir'o acaba derseniz. Teknik tecrübe beceri, üstün idarecilik vasfı,personelle insani ilişkileri,karar verme fırtınaya karşı soğuk kanlı ve hazırlıklı olmak gibi sıralayabileceğim bir çok özellikleri. '' Bazı hallerde ise on parmakta on marifetli kaptanlar görmüştür gemi personelimiz''çok teşekkür borçluyuz onlara.Denizlerde nesiller boyu aynı şeyler yaşanmaktadır . Şu iyi bilinmeliki Dünya hala Annesinin margarini yani biz zabitleri gemilerinde kullanmaktadırlar'' Reca ederiz'' Gemi kaptanları yardımcı zabitleri biz normal değil miyiz sizce? Yoksa gemide her sorunun nedeni kaptanlar mı? mevcut Sorunun nedenlerini kendi dışımızda aramaya devam ettiğiniz sürece ''tekrar fabrika ayarlarına geri dönülecek gibi geliyor bana'' Bu proje inşallah para ve zaman kaybı nedeni ile ümit kırıcı olmaz.. Başka tersanelerde yeni sisteminizi tercih edip uygular. Bu sayede Üniversitenizde lisans ve patent yolu ile voleyi vurur. Saygılarımla. V.Z.Y.ö.DERYA(Napoli)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü