banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kaptanların son telsiz konuşmaları

"Gazeta Shqiptare" Adriyatik'te önceki gece kaza yapan Reina 1 gemisi ve Ankara Feribotlarının kaptanlarının kazadan 30 dakika önce telsizle konuştuklarını yazdı.

GÜNCEL 22.10.2011, 02:48
2964
Kaptanların son telsiz konuşmaları

Kaptanların son telsiz konuşmaları

Arnavutça yayınlanan "Gazeta Shqiptare" online yayınında Adriyatik'te önceki gece kaza yapan Reina 1 gemisi ve Ankara Feribotlarının kaptanlarının kazadan 30 dakika önce telsizle konuştuklarını yazdı.

Gazete, kazanın neden olduğunu "Ankara" feribotunun ve batan Reina-1 gemisinin kara kutularının çözümlenmesinden sonra anlaşılacağını bildirdi.

Ancak, Durres limanından resmi olmayan kaynaklar iki gemide de kaptanların gerekli kaçınma manevralarını yapması halinde trajedinin önlenebileceğini belirtiyorlar.

Aynı kaynaklar kazadan yarım saat önce her iki gemi arasında bir konuşma geçtiğini ileri sürüyorlar. Buna göre Ankara gemisi, radarda Reina 1 gemisinin çatma rotasında ilerlediğini görüyor ve telsizzle uyararak rotasını böyle devam ettirirse 30 dakika sonra birbirlerine çok yaklaşacaklarından rotasını değiştirmesini istiyor.

Ancak Reina-1 gemisi rota değiştirmeden yola devam ediyor.

Çarpışma anı

Olayı analiz eden uzmanlara göre kaza anında sadece gemi kaptanı ve 2. kaptan ayaktaydı. Onlar da geminin kaptan köşkünde bulunuyorlardı. Mürettebattan 6 kişi ise kabinlerinde uyumaktaydı. Uzmanlara göre feribotun çarpması ile kaptan köşkünde basınç oluştu ve kaptan ve 2. kaptanı denize fırlattı. Geminin geriye kalanı ise mürettebatla birlikte karanlık sulara gömüldü.

Kaza soruşturması

Reina-1 gemisini bayrağını taşıdığı Malta devleti, Ankara Feribotunu ise bayrağını taşıdığı Türkiye makamları soruşturacak. Kaza uluslararası sularda meydana geldiği için diğer devletler karışamıyor. Ayrıca gemileri sigortalayan şirketler de bu soruşturmalarda taraf olacaklar.

 

 

Yorumlar (12)
kadir bütün 9 yıl önce
acınız büyük biliyorum,anlıyorum ve paylaşıyorum.ALLAH sabır versin.bu durumda ne yazılır ne çizilir ne denir bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa bu olay gerçekleştikten sonra devletlerin duyarsız kalması biraz garip ama gerçek,geçenlerde suriyenin düşürmüş olduğu savaş uçağımızın pilotlarını bulabilmek için yapılan çalışmaları taktirle karsıladım,hiç olmazsa insan hayatı son bulduktan sonra yeri,suyun altı değil,toprak olduğunu gösterdiler bize sağolsunlar.rahmetli pilotlarımız devletine hizmet ederken, bu kayıp denizcilerimiz kime hizmet ediyorlar onu anlatsın birileri bana...? dinen müslümansak suda rahmetli olan insan ŞEHİT mertebesine yükselmiyormu? bu kadar teknoloji içersinde boğulurken,teknoloji insanlığa hizmet ederken neden,adriyatikte insanlık teknolojiye hizmet edemedi? kadere inanan insanlarız.herkezin alın yazısı var,vade dolmuş buraya kadar tamam anladık,bari çalışmalar 1 ay sürseydi veya 2 ay,beklerdik,zaman şahit zaten beklenildi hala daha bekleniyor. ama çalıştılar derdik, bu kadar duyarsızlık ne insana nede insanlığa yakıştı......TÜM KAYIP DENİZCİLERE....
scorpion 10 yıl önce
Uzmanlara göre feribotun çarpması ile kaptan köşkünde basınç oluştu ve kaptan ve 2. kaptanı denize fırlattı.

nasıl bir uzmansa artık bunu söyleyen :(
seçil barbaros güney 10 yıl önce
CANIM KARDEŞİM İLYAS GÜNEY 3.KPT DI VE BIRTEK HABER ALAMIYORUZ NERDE. ALLAHIM YARDIM ETSIN KARDEŞİMİ BİZE GERİ GÖNDERSİN .HEPSİNİ AİLELERİNE BAĞIŞLASIN EN KISA ZAMANDA BI HABER VERSINLER ARTIK NOLUR YAA.ALLAHIM HEPSİNİ KORUSUN CANIM KUZENIM BENIM BEKLIYORUZZZZ SENI
Babalar Resitali 10 yıl önce
Reina 1'in vardiya zabitinin bulunamaması birilerinin işine gelecek ,şimdi olduğu gibi yaşanmamış diyaloglardan bahsedilecek ve olayı çıkarları doğrultusunda yönlendireceklerdir.Şahsımda bir zabit olarak böylesine trajik durumda peşin yaklaşımlardan kaçınılması gerektiği kanısındayım.Feribotun vardiya zabitinin ifadesi ve VDR cihazının verileri kazanın büyük bir kısmına ışık tutacaktır.Denizcilik camiasının böyle kara günler görmemesini temenni eder,kayıp yakınlarına Allah(c.c.)'tan sabır dilerim.
MEHMET TURAN ŞAHİN 10 yıl önce
Denizcilik camiasının böyle kara günler görmemesini temenni eder,kayıp yakınlarına Allah(c.c.)'tan sabır dilerim.

ocean 10 yıl önce
Umarım bundan sonra böyle olaylar yaşamayız.
10 yıl önce
ILYAS KAPTAN KENDINI SAVUNAMAYACAK YA ,,,, YAZIN YAZABILDIGINIZ KADAR AMA BILMEZMISINIZKI OBUR DUNYANINDA DEFTERI ACIK HESABINI SIZLE UMIT EDIYORUM BU DUNYADA AMA YOK DEGILSE OBUR DUNYADA GORECEK ILYAS KAPTAN .
sadık aydemir 10 yıl önce
farzedlim yazılanlar doğru. ankara gemisinin kaptanı reina 1 gemisini telsizle uyardı ve 30 dakika içinde carpışma olacağını söylemiş olsun peki bunu yani carpışmayı öngeren ankara gemisinin kaptanı neden kendi rotasında bir değişiklik yapmadı ve reina 1 carparak batmasına ve 8 gemicinin kaybolmasına göz yumdu. bu işte bir karışıklık var gercekler gizlenemeyecek kadar büyük unutulmasın.şu an en önemlisi bence kayıpların bulunması ve calışmaların bu yönte ilerlemesi. allah kayıpların yar ve yartımcısı olsun....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü