banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kaptanın öngörüsü felaketin önüne geçti

İstanbul Boğazı’nda Bebek açıklarındayken dümeni kilitlenerek sürüklenen M-V King Edward adlı tankerin kılavuz kaptan almasının faciayı önlediği anlaşıldı

GÜNCEL 24.02.2015, 08:51
5748
Kaptanın öngörüsü felaketin önüne geçti

Kaptanın öngörüsü felaketin önüne geçti

İstanbul Boğazı’nda Bebek açıklarındayken dümeni kilitlenerek sürüklenen M-V King Edward adlı tankerin kılavuz kaptan almasının faciayı önlediği anlaşıldı 

İstanbul İstanbul’da önceki akşam Boğaz’dan Karadeniz’e seyir halinde olan M-V King Edward adlı kimyasal tankerin Hint kaptanının kılavuz kaptan almak istemesi sayesinde büyük bir kazanın önüne geçtiği öğrenildi. Bebek kıyısına doğru sürüklenen 24 bin grostonluk gemideki Türk kılavuz kaptanın dümenin kitlenmesinin ardından demir atarak gemiyi yavaşlatmasının olası bir kazayı engellediği ortaya çıkarken Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü eski baş kılavuz kaptanı Saim Oğuzülgen “Geminin Hint kaptanının öngörüsü İstanbul’u kurtardı” yorumunu yaptı.

Karadeniz’e doğru gitmek için 22 Şubat Pazar günü için Boğaz önüne gelen 182 metre uzunluğundaki M-V King Edward adlı tankerin kaptanı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne başvurarak kılavuz kaptan istedi. Dünyanın en tehlikeli su yolu olan İstanbul Boğazı’nı tecrübeli bir kılavuz kaptan idaresinde geçmeye başlayan gemi, 18.10’da İstanbul Boğazı’na girdi ve yaklaşık yarım saat sonra Bebek açıklarına geldi.

Bermuda Üçgeni’nden tehlikeli

Bu sırada geminin dümeni kilitlenince kaptan köşkündeki Türk kılavuz kaptan manevra yaparak kıyıya doğru sürüklenen tankeri demir atarak yavaşlattı. Kılavuz kaptan ardından da, kıyı emniyeti ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan da yardım istedi. Bebek açıklarına kısa sürede gelen römorkörler tankere halatla bağlanırken Hint kaptanının öngörüsüyle Boğaz’daki olası bir facia da önlenmiş oldu.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü eski Başkılavuzu Saim Oğuzülgen, “Kılavuz almanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Boğazın en dar ve akıntılı yeri Akıntı Burnu-Aşiyan-Kandilli arasında ki bu arıza pahalıya mal olurdu. Çünkü burası Bermuda Şeytan Üçgeni’nden tehlikeli. Hint kaptanın sağduyusu İstanbul’u kurtardı. Bunun önemini tüm kaptanlara ve gemi sahiplerine anlatmalıyız” dedi.

Gökhan Karakaş/Milliyet

Yorumlar (1)
Denizvi 6 yıl önce
Merak ettim neden bir günü geçti ve yorumumu onaylamadınız. Gerçekler acıdır.
18
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü