banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kaptan; Yardım gecikti, tahliye yapamadım

Sewol adlı feribotun tutuklanan kaptanı Lee Joon-seok, gemiyi tahliye etmekte gecikmesinin nedenini deniz koşullarına ve kurtarma gemilerinin gecikmesine bağladı.

GÜNCEL 19.04.2014, 15:17
2290
Kaptan; Yardım gecikti, tahliye yapamadım

17 Nisan günü 476 kişiyle birlikte alabora olan Sewol adlı feribotun tutuklanan kaptanı Lee Joon-seok, gemiyi tahliye etmekte gecikmesinin nedenini deniz koşullarına ve kurtarma gemilerinin gecikmesine bağladı. 

Mürettebattan 2 kişiyle birlikte polis tarafından nezarete alınan kaptan, denizcilik kurallarına aykırı olarak yolcuların emniyetini ve güvenliğini temin etmekte ihmali olmakla suçlanıyor. 

Kaza esnasında köprüüstünde vardiyada olan 3. Zabitin bu sularda ilk kez seyir yaptığı açıklandı. 

Kıdemli savcı Yang Jung-jin gazeteciler eyaptığı açıklamada, 25 yaşındaki genç zabitin kuvvetli akıntıların ve birbirine yakın çok sayıda küçük adanın mevcut olduğu bölgeden ilk jez geçtiğini söyledi. 

Yang, bu bölgeden geçerken kumandayı genellikle 2. kaptanın aldığını ancak kesif sis nedeniyle geminin hareket etmesi gecikince bu programın değiştiğini söyledi.

Polis kontrolünde televisyon muhabirlerinin sorularını cevaplamasına izin verilen Kaptan Lee, kapşonu ile başını örttüğü bir yağmurluk giyer halde verdiği cevaplarda, yerel saatle saat 9'da ilk imdat çağrısı yapmasından itibaren 40 dakika boyunca yolcuları neden kamaralarında beklettiği konusuna da açıklık getirdi. 

Kaptan Lee; "Bu saatlerde bir yardım gemisi henüz gelmemişti. Çevrede ayrıca yardıma gelebilecek ne bir balıkçı emisi ne de diğer bir gemi vardı"  şeklinde konuştu. Kaptan, akıntının çok kuvvetli olduğunu ve deniz suyunun da çok soğuk olduğunu belirtti. 

Kaptan; "Yolcularıncan yeleklerini giymeksizin düşüncesizce gemiden tahliye edilmesi halinde akıntıyla sürüklenmelerinden ve zora düşmelerinden endişe ettim" dedi. Kaptan, can yeleği bile giymiş olsalar bu durumun değişmeyeceğini belirtti. 

Faciada 32 kişinin hayatını kaybetiği kesinlik kazanırken, 272 kişi halen kayıp. 

Deniz suyunun bulanık olması ve kuvvetli akıntılar dalgıçların çalışma yapmasını güçleştiriyor. 

Bölgede dalış yapan sivil dalgıçların bir kamaranın lumbuzundan 3 cesedi tesbit ettikleri bildirildi. 

Bölgede kurtarma ekipleriyle birlikte 500 sivil dalgıç ve gönüllüler de dalış yaparak kazazedelere ulaşmaya çalışıyor. 

69 yaşındaki Kaptan Lee, soruşturmayı yürüten savcılara, kaza anında geminin kumanda köprüsünde bulunmadığını açıkladı.

Kaptan, ayrıca içkili olmadığını da belirtti. 

 

Yorumlar (5)
UZAKYOL KAPTAN 8 yıl önce
REFIK HOCAMIZ SANIRIM DENIZ KAZALARI ISTATIKLERINI GOZDEN GECIRMELI. BENCE KAZA SEBEPLERI ARTIK BASKA YERLERDE ARANMALI VE BIRAZ OZELESTIRI YAPMALI. REFIK HOCAM MALESEF SON ARASTIRMA SONUCLARI SIZIN GORUSLERINIZDEN FARKLI. MAJOR KAZALARIN OLDUGU GEMILERDEKI KPT 'LARIN GENELLIKLE IYI EGITIMLI, YASINI ALMIS VE TECRUBELI OLDUKLARI TESPIT EDILMEKTEDIR. BAKIN BU KAZADAKI KORELI KPT VE ZBT 'LER EMINIMI EGITIMLERI YUKSEK SEVIYEDEDIR. HATIRLAYIN IDO FERIBOTUNDA KAPAGI KAPATMADAN TAM YOL VERIP KALKAN VE MALESEF 2 CANIN HEBA OLDUGU KAZADAKI SORUMLU FERIBOT KPT 'I ITU DZ FAKULTESI (YDO) MEZUNUDUR. GORUYORUMKI YDO MEZUNU KLAVYE SOVALYESI KPT 'LAR IDO FERIBOTU KAZA OLAYINDA SUSPUS OLMUS DURUMDA VE ANLAMSIZ KORUMA TAVRI ICERISINDE. BASKA BIR OKUL MEZUNU KPT OLSA COKTAN DARACAGINA CEKILMISTI BILE.
Hasan Mutlucan 8 yıl önce
Sn.Akdoğan

Yazılan yorumlarınızın kendi kaleminizden çıktığına inanasım gelmiyor.Eğer adınıza birisi(stajer gibi)yazıyorsa kontrol edilmeden yayınlanmamalı.Böyle bir olayda bu kadar basit ve nefret dolu bir şekilde SEBEP-SONUÇ belirtilmesi son derece akıl dışıdır.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Arkadaşlar, yorumlarınız üzerine yorumumu tekrar okudum.Amacım her zaman olduğu gibi Türk sivil denizcilk eğitimin yükselmesine yardımcı olmaktır. Elimizi vicdanımıza koyarak soralım .Bugünki sivil denizcilk eğitimi yeterli midir? Çoğunun meslek öğretmeni eksiktir. Eğitim araç ve gereçleri yoktur. Fakülteler dahil bir açık deniz eğitim gemileri yoktur. Yelkenli eğitim gemisi yoktur. Daha iyi eğitim olmasını istemem sizleri neden rahatsız ediyor anlayamiyorum. Sizler de bunun için çalışmalısınız.Fakül telerde bir deniz ticaret ana bilim dalı olmaması bence büyük bir eksikliktir. Tekrar ediyorum bu meslek kurslarla öğrenilmez. Çok ciddi bir eğitim görülmesi kaçınılmazdır. Kazalara gelince: Açıkça görülüyor ki vardiya zabitleri ya yoktur ya da uyumaktadrlar ya da akıllarını kaçırmış olmalıdırlar. Arabalı vapur kazası adliyeye intikal ettiği için burada bir şey söylememm mümkün değil. Videoyu iyi izleyin şaşıracaksınız. Kore kazası bir muamma, şu anda bir şey söylekem mümkün değil. Çaışmalarımız duygusal değil daima iyiye doğru olmalıdır. Allah selamet versin. www.refikakdoganm.co m
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Günümüzde gemiler ultra modern seyir cıhazlarıyla donatılırken, uydular da seyre yardımcı olurken oluşan gemi kazalarını anlamak mümkün değildir. Geçenlerde Ege de bir geminin diğer gemiye tam orta bordasından bindirmesi, geçen yıl Singapur'da bir geminin diğer geminin kıçından bindirerek onu uzun süre sürüklemesi insan faktörünün masaya yetırılma zamanının geldiğini, htta geçtiğini göstermektedir. Bu görev de İMO'ya düşmektedir. İMO sivil denizcilik eğitimini kurs düzeyine indirince, deniz ticaretinin lise düzeyinde öğrenileceği kabul edilince denizde güvenliğin sağkanması kolay olmayacaktır. Bu olaylar açıklanarak ders alınmalıdır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.commisafir 8 yıl önce
sayın kaptan. sebebi sadece eğitimin lise düzeyine inmesi mi? her geçen gün kaptan ve zabitlere yeni yeni convention getiren IMO mlc mlc diye bağırıyor. mlc geldi extra 5-6 form daha cıktı. bu insanların çalışma yükünü hafifletecek kurallar ne zaman çıkacak? ornegin kaptan sekreteri gibi.
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü