banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kaptan Profesör Necmettin Akten İçin Anma Defteri

Yazarımız Dr. Jale Nur Ece Kaptan Prof.Dr. Necmetttin Akten anısına ölümünün 3. yılında sevenlerinin, dostlarının ve öğrencilerinin mesajlarını yazmaları için bir anma defteri açtı

GÜNCEL 04.07.2015, 10:41
3230
Kaptan  Profesör Necmettin Akten  İçin Anma Defteri

Kaptan Profesör Necmettin Akten  İçin Anma Defteri

Yazarımız Dr. Jale Nur Ece Kaptan Prof.Dr. Necmetttin Akten anısına ölümünün 3. yılında sevenlerinin, dostlarının ve öğrencilerinin mesajlarını yazmaları için bir anma defteri açtı. Dr. Ece'nin hazırladığı anı defteri sevenlerinin duygu, düşünce ve anılarını paylaşmak üzere yazarlar bölümünde sevgili okurlarımızı bekliyor. 

İşte yazarımızın anı defteri giriş makalesi:

http://www.kaptanhaber.com/index.php?id=11&sayfa=yazar&-dr-jale-nur-ece.html

"Kaptan Prof. Dr. Necmettin AKTEN Anısına

Değerli Okurlar, Bugün 29 Haziran, Çok değerli hocam, hocamız, yürekli dürüst insan, kendini mesleğine adamış denizci ve değerli bir akademisyen, vatansever, her zaman yol gösterici baş kılavuz kaptan, iyi bir aile reisi ve baba, öğrencilerinin hem hocası hem abisi, dostlarının gerçek vefalı dostu, Türk denizcilik sektörüne eğitimine sayısız katkısı olan denizcilik sektörünün duayenlerinden biri, hepimizin gönlünde ayrı yeri olan, birçok insanda ve benimde denizcilikle ilgili akademik çalışmalarımda değerli katkıları ve emeği olan çok sevdiğim Necmettin AKTEN Hocam’ın aramızdan ayrılışının üçüncü yılı. Kaptan Prof. Dr. Necmettin AKTEN Hocamın sektördeki herkesin bildiği üzere denizcilik sektörüne sayısız katkısını belirten özgeçmişini daha önceki yazılarımda yazmıştım. Bu yazımda Necmettin Hocamın aramızdan ayrılışının üçüncü yılında sevenlerinin, dostlarının ve öğrencilerinin hocama mesajlarını yazmaları için hocamı anma defteri açmak istedim. Kaptan Prof. Dr. Necmettin AKTEN Hocama tekrar Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Necmettin Hocam. Ailenin, sevenlerinin, öğrencilerinin ve benim kalbimde sonsuza kadar yaşayacaksın. Türk denizcilik sektörünün gelişmesine katkı sağlamak için biz yetiştirdiğin öğrencilerin senden devir aldığımız bayrağı yaşadığımız sürece emanetin olarak taşıyacağız.

Kıymetli Hocamın kendisi ile ilgili yazdığım bir yazıda dostlarının iyi dileklerine karşı yazmış olduğu yazıyı tekrar sizinle paylaşmak istedim. Şu an aramızda olsaydı eminimki aynı dilekleri paylaşacaktı…" "Değerli dostlarımın ve meslektaşlarımın beni yere-göğe koyamayan güzellik ve nezaket dolu yorumlarına ne diyebilrim bilmiyorum. Sevilmek güzel bir duygu. Sevmek de en az sevilmek kadar hisli bir tutku. Hani Yunus Emre'nin o eşsiz dizelerine eş koşmak mümkün olsa şöyle diyebilir miyim? “seveni severim sevilmekten ötürü” Sevgili Jale'ye ve diger dostlarıma sevgilerini taa bana kadar ilettikleri icin sonsuz teşekkürler"

 Kapt.Necmettin Akten

Yorumlar (3)
Yunus ARIKAN 6 yıl önce
O benim ağabeyimdi...

He nüz 18-19 yaşlarındaydım. Memleketten İstanbul'a kaçalı 2-3 yıl olmuştu. Ortaokul mezunuydum ve Ayakkabı boyacılığından başka bir mesleğim yoktu.

Önce İstanbul bana hayatın gerçeğini en acı tarafından öğretmeye başlamıştı. Ben gündüz ayakkabı boyacılığı, inşaat işçiliği vs. işler yaparak İstanbul'da ayakta durmaya çalışırken 1974 yılında akşam daktilo kursuna gittim. Orayı bitirdiğimde Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneğine Daktilograf olarak başladım.

İşte tam da orası benim yaşamımın dönüm noktası oldu. Orada genç muhteşem, 'insan' tanımının tam karşılığında daha önce hiç görmediğim, bilmediğim tanımadığım biriyle tanıştım.Adı Necmettin Akten'di. İstanbul Ticaret Odası Etüd Araştırma Dairesinde çalışıyordu. Biz o dönemde İst. Tic. Od. Etüd Araştırma Dairesi'nden aylık istatistikler alıyorduk ve o şekilde kendisiyle tanıştım. Ortaokulu bitireli 4-5 yıl olmuştu ve ben henüz okumuyordum.

Ne zaman onun yanına gitsem benimle ilgilenir, bana okumam gerektiği ile ilgili samimi içten örnekler verirdi.

ben 1977 yılında Hürriyet Gazetesinde Karaköy Bölge Muhabiri olmamı Necmettin Abime borçluyum. Beni çok sevdiğim mesleğimle ciddi anlamda o tanıştırmıştı. Sonra Beyoğlu Akşam Ticaret Lisesine Kaydolduğumda kısmen maddi, bütünüyle manevi olarak yanımda hep o vardı. Ne zaman onunla görüşsem, onu ziyarete gitsem -o zaman fark edemesem de- beni sürekli motive etmesi, benim ileride iyi yerlere geleceğimi söyleyerek 'değerini bil' hatırlatması yapmasıydı.

Sonra Kadıköy Yabancı Diller Fransızca Bölümü (Sonradan Marmara Üniversitesi Fr. Dili ve Edebiyatı oldu.'ne girdiğimde, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler'de Yüksek Lisansa başlamamda ve zor süreçleri yaşadığımda yanımda hep ve en önce o vardı...

Ve tabi gazetecilik ve yazarlık mesleğimde gıdım gıdım ilerlemeye çalışırken beni hiç yalnız bırakmadı ama bir 29 Haziran günü gerçek dünyaya uçtu.

İnanıyorum ki o orada Cennet'tedir. İnanıyorum ki Yaradan ona eziyet etmeyecektir...

Bugün 60 yaşındayım ve ömrümün kırk yılında yaşamımın her yerinde olan sevgili Ağabeyim, güzel İnsan Türkiye'nin ilk Kaptan Profesörü Necmettin Akten'e bir kez daha Allah rahmet eylesin diyorum. Yattığı yer Cennet Bahçelerinden bir bahçe olsun...

Dua ile...
T.C.Müh.Kaptan Refi Akdoğan 6 yıl önce
Öğrenciliğinden profesörlüğüne kadar onun hep takdirle izledim. Mesleğimize yapmış olduğu katkılar saymakla bitmez. En verimli çağında ondan çok şey beklerken aramızdan ayrılmasına çok üzüldüm.

Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Ailesine tekrar baş sağlığı dilerim. www.refikakdogan.com
nowherelander 6 yıl önce
Necmettin hocamın ölümünü duyduğum zaman insani olarak çok üzüldüm. İnsan olarak gerçekten ondan öğrenebileceğimiz çok şeyler vardı okurken ve kısmen öğrendik de.. Bilgi illa ki öğreniliyordu birşekilde ama iyi ellerden daha güzel ve o mesleği de severek öğreniliyordu.. Necmettin hocamız bu ikinci classa girerek hepimizin gönlünü çeliyordu aslında derslerde.. kopya için kimseyi sınavlarda baskı altında tutmuyordu mesela bu direkt diğer hocalarla olan farklılığıydı. hayatımda gördüğüm ender nazik insanlardan birisiydi. Derse geç kalınca özür dilerim hocam diyen hepimize " olur mu efendim istirham ederim lütfen buyrun " diyerek bizim bu konuda bile ezilmemizi istemiyordu. Oysa diğer hocalarımızdan bazılarının derse geç kaldığımız 5 dk dan dolayı bile yok yazıldığı bir dönem yaşıyorduk. istanbul trafiğiydi keşmekeşiydi derken geç kalınıyordu ama Necmettin hoca bunların hepsinin farkında olan, yüksek bir empati yeteneği olan birisiydi bizim için. Ölümünü duyunca hocamızın iki defa içim sızladı; birincisi insan olarak kendisinin daha fazla aramızda olamamasına ikincisi ise ondan mahrum kalacaklar adınaydı. evet bilgi her zaman elde edilebiliyordu ama o bilginin doğru ve güzel ellerden sunulması elde edilmiyordu. Necmettin hocam huzur içinde uyu ama keşke gitmeseydin yine de
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü