Kaptan olacaktı beyin tümörüne yenik düştü

Denize açılma hayaliyle girdiği denizcilik fakültesinin 2'nci sınıfında baş ağrıları başladı. 2.5 yıl mücadele ettiği tümöre yenik düştü.

Kaptan olacaktı beyin tümörüne yenik düştü

Kaptan olacaktı beyin tümörüne yenik düştü...

Denize açılma hayaliyle girdiği denizcilik fakültesinin 2'nci sınıfında baş ağrıları başladı. 2.5 yıl mücadele ettiği tümöre yenik düştü.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi son sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Fatih Batırer, uzak denizlere açılmayı hayal ederken, beyninde çıkan tümörle ancak 2.5 yıl mücadele edebildi. Herşeye rağmen kaptan olacağı güne ulaşabilmek için çabalayan genç adam, geride gözü yaşlı bir anne, onu çok seven arkadaşları, en önemlisi azim ve yaşama hırsıyla dolu dolu bir yaşam öyküsü bıraktı. Oğlunun hastalıkla savaşmaktan asla vazgeçmediğine dikkat çeken anne Songul Batırer, "Bize hep 'İyileşeceğim ve denizlere açılacağım' derdi. Ailemizin ilk kaptanı olacaktı" diye gözyaşı döktü.

BAŞ AĞRILARI VARDI

Fatih Batırer aslında matematik öğretmeni olmak istiyordu. Ancak ailesine daha rahat bir yaşam sağlamak için uzak yol kaptanı olmaya karar verdi. Başarılı bir öğrenci olan Batırer, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü'ne girdi. Okulda çok sevilen, bando takımında trompet çalan Batırer, okulun 100'üncü yılında mezun olup 4'üncü kaptan olarak okyanuslara açılmanın hayalini kurdu. Ancak henüz 2'nci sınıftayken birdenbire ortaya çıkan bir baş ağrısı, hayatını tümden değiştirdi. Hastalığı ilk önce sinüzit sanıldı. Daha sonra çekilen MR sonucunda beynin merkezinde bir kitle olduğu tespit edildi. Doktorlar beyin tümörüyle ilgili olarak "Kötünün kötüsü" yorumunu yaptı ve Batırer'e en fazla 1 yıl ömür biçti. Ancak Fatih Batırer hastalığına rağmen hayata küsmedi. Zorlu tedavilerin ardından okula gitti, sınavlarını geçti. Ankara'da radyoterapi görürken saçlarının dökülmesine üzüldü ama, "Artık tipim böyle. Çünkü ben hayata öyle kıl ve tüy nedeniyle küsecek biri değilim" diyerek, yaşama inatla tutundu.

KONUŞMAYI UNUTTU

Ancak hastalığının ilerlemesi yüzünden 6 aylık gemi stajına gidememesi ve okula ara vermek zorunda kalması Batırer'i derinden sarstı. Hastalığı yüzünden konuşma yetisini de giderek yitiren Batırer, geçen 29 Kasım'da akciğerlerindeki enfeksiyon yüzünden yoğun bakıma alındı. 27 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Batırer, 26 Aralık'ta hayata veda etti.

'YENECEĞİM' DEMİŞTİ

Oğlunun kaptan olarak denizlere açılma hayalleri olduğunu belirten anne Songül Batırer, "Bazen bilinç kaybı oluyordu. 'Ben niye okula gitmiyorum?' diye sorması beni çok üzmüştü. Okula gidememek onu çok yıktı. Bize hep 'Sabırlı olun, bu hastalığı yeneceğim' derdi. Zemin katta oturduğumuz için, 'Anne sana balkonlu bir ev alacağım' derdi" diye konuştu.

'KAPTANLARIN EN ASİLİ'

Batırer'i mücadelesinde yalnız bırakmayan, derslerinde yardımcı olup sürekli ziyaretine giden arkadaşları, Batırer'in adına okulun 100'üncü yıl mezunları yıllığında ondan "Kaptanların en asili" diye bahsetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi B
Fevzi B - 9 yıl Önce

Arkadaşımıza Allah tan Rahmet sevenlerine baş sağlığı diliyorumf

ERDINC  SAHIN
ERDINC SAHIN - 9 yıl Önce

Arkadasımız Fatih Batırer e Allah tan rahmet ailesine baş saglıgı dilerizArma Shipping

capt.erdınc

fevzi kütük
fevzi kütük - 9 yıl Önce

alah rahmet eylesin.Ailesine sabır versin.

Eyüphan  Altun
Eyüphan Altun - 9 yıl Önce

Değerli abimiz Fatih Batırer'e Allahtan rahmet ailesinede baş sağlığı diliyorum.

Cahit İstikbal
Cahit İstikbal - 9 yıl Önce

Çok yorgunum, beni bekleme kaptan

Seyir defterini başkası yazsın

Çınarlı, kubbeli, mavi bir liman

Beni o limana çıkaramazsın...Nazım Hikmet

Prof.Dr. Aydın ŞALCI
Prof.Dr. Aydın ŞALCI - 9 yıl Önce

26 Aralık 2009 da aramızdan ayrılan öğrencimiz Fatih Batırer'e Allah'tan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar di-

liyorum.

S/B DEU DENİZCİLİK
S/B DEU DENİZCİLİK - 9 yıl Önce

kendisine Allahtan rahmet , sevenlerine sabır ve bas sağlığı diliyorum...

Denizcilik  Öğrencileri Derneği
Denizcilik Öğrencileri Derneği - 9 yıl Önce

Fatih arkadaşımızın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Denizcilik Öğrencileri Derneği olarak Merhum Kardeşimize Allah'tan Rahmet, ailesine, yakınlarına, okul arkadaşlarına ve tüm denizcilik camiasına başsağlığı diliyoruz


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176