banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kaptan Mustafa Can: 'Akdeniz' i Yaşatalım!

İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampusunda iskelede bağlı bulunan Akdeniz Gemisi'nin Kaptanlığı görevini de yürüten, öğretim üyesi Mustafa Can; çağrısına kulak verilmesini istiyor.

GÜNCEL 13.01.2010, 10:04
3608
Kaptan Mustafa Can: 'Akdeniz' i Yaşatalım!

Kaptan Mustafa Can: 'Akdeniz' Hurdaya Gitmesin!

İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampusunda iskelede bağlı bulunan Akdeniz Gemisi'nin Kaptanlığı görevini de yürüten, öğretim üyesi Mustafa Can;  "Bu gemiyle makinasını çalıştırarak manevra yapan son Kaptan olmak istemiyorum, yıllardır hocalarımızla dile getirdiğimiz HASTANE- EĞİTİM gemisi hayalinin gerçekleşmesini istiyorum." diyor.

Kaptan Mustafa Can geminin hastane gemi yapılması konusunda projesi var. Can; Projeyi şöyle anlatıyor:

"Düşünün bir kere lütfen doktorların ve hemşirelerinin ihtiyaç halinde yerleşeceği kamaralarda takriben 300 öğrenci kalıyor, depolar ambarlar ve salonlar seyyar yataklarla donatılmış. Alarm çaldığında 30 dakikada içinde kamaralar boşaltılıyor. Kamaralara 2 saat içinde denizden kıyı emniyetinin hızlı botları ile personel (Doktorlar Hemşireler ilaç v.s.) getiriliyor bu arada gemi halatlarını teklemiş vaziyette. Alarm dan 3 saat sonra halatlar mola ve Marmara Denizi nin en uzak köşesine 6 saatte (Gelibolu 130 nm)hasta 2000 hasta kabulune hazır. İşte bu olay mucize değil , yaptığı işe göre pahalı da değil."

Mustafa Can; geminin bu güne kadarayakta kalmasını sağlayanlara teşekkürlerini ise şöyle dile getiriyor:

"Sayın Hocam Aydın Şalcı'ya dekanlığı zamanında bu gemiyi demirde çürümekten kurtardığı , Sayın Nil Güler hocamada gemide talebelerin kalmasına izin verip gemiyi ölüme terketmediği , topu topu 8 personelimede gemiyi hala yaşanılabilir kıldıkları için, gemide kalan öğretmenlerimize ve talebelerimizin gemiye gösterdikleri özen için Mezunlarımızdan Mustafa Öcal'a , Cihat Turgut'a Ümit Sezer'e , Ahmet Haznedar'a , Yaşar Canca'ya , paramız olmadığı zaman aklımıza geldikleri ve bizi hiç kırmadıkları için hepsine teker teker teşekkür ederim.


"Bu sene okuldaki son senem , okuldaki mecburi hizmetim doldu ama ne zaman istenirse, bana kazandırdıkları için kendimi hep borçlu hissettiğim okulumun emrine amade olacağım. Bu geminin tekrar çalışması için de çabam devam edecek." Diyen kaptan Mustafa Can; çağrısına kulak verilmesini istiyor.

Kaptan Mustafa Can; İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. dr. Nil Güler ile birlikte Akdeniz gemisinde.

Yorumlar (12)
vanliyem 12 yıl önce
tahrip her zaman kolay olan bir yöntemdir. 20 adamın 20 günde yaptığı bir binayı bir adam 1 günde yıkabilir. şimdi imar etmeye mi çalışalım yoksa yıkmaya mı çalışalım...
Özgün Oktar 12 yıl önce
"M/V AKDENİZ Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Denizyolları İşletmesi tarafından, A.G.Weser firmasına, Bremen'de inşa ettirildi ve 1955 yılında servise kondu. Çift uskurla, 144.31 metre boyundaki gemi, her biri 3620 buhar beygir gücünde, M.A.N. yapımı iki dizel makine ile tahrikli, ilk halinde 19, ancak halihazırda 16 knot servis hızına sahip bir gemidir. Geminin orijinal durumundaki yolcu kapasitesi 82 birinci sınıf, 370 turist sınıf ve 554 koğuş tipi şeklindeydi. Gemi önce İzmir- İstanbul ve Karadeniz hattında düzenli seferler yaptı 1960' tan sonra, Pire, Napoli, Genova ve Marsilya üzerinden, zaman zaman da Beyrut ve İskenderiye'ye uğrayarak (Lübnan'da iç savaş çıkana kadar) 25 günlük İstanbul-Barselona seferleri yaptı . 1980'lerde, İstanbul kalkışlı kruvaziyer seferlere başladı. 1989-90'da yapılan bir yapısal değişiklikten sonra tüm yolcu kamaraları wc/duş ve sıcak-soğuk klima donatılmakla birlikte toplam yolcu kapasitesi 314'e düşürüldü"(http://www.df.itu.edu.tr/egitim.html) Çocukluğumdan beri bir çok filmde izlediğim Akdeniz gemisini ilk defa 3 yıl önce YDO'ya adım attığımda gördüm.Şu anda tuzlanın simgesi bile sayılabilecek bir tarihi anıt gibi duran gemimizin bu durumda bırakılması veya hurdaya çıkarılması gerçekten de çok üzücü olur. Ne kadar eski de olsa hala görsel eğitim açısından kullanılmakta olması da cabası. Ülkemizdeki diğer denizcilik okullarında böyle büyük bir gemiyi bu kadar yakından tanıma imkanı olduğunu düşünmüyorum. Ben de Mustafa Ağabeyime görüşlerinde katılmakla beraber bu duruma herhangi bir çözüm getirilmesini canı gönülden bekliyorum.
D.R. 9 yıl önce
Aynı özelliklere sahip ve zannedersem Akdenizden bir yılönce inşa edilmiş olan, Kardeş-gemisi m/v KARADENİZ 'i de unutmayın lütfen..
12 yıl önce
SEVGİLİ ÖZGÜN OKTAR

ANLATTIKLARINIZ HER GUN BANA MARKETTEN MAİL OLARAK GELİYOR ZATEN

DUNYADA BU OZELLİKLERDE YUZLERCE GEMİ VAR.BEN OLAYIN TİCARİ TARAFINDAYIM VE SİZLERİN 10 YILI ASKINDIR HAPIS EDİLMİS BU DEMİR YIGININDA İSLETMECİ OLARAK MİN. 3 MİLYON USA $ MASRAF VAR

YANİ SİZİN ANLATTIKLARINIZ DEVLETİN SIRTINA YUK.İYİSİMİ İLGİLİ

LER GERCEKTEN DEVLETİ DUSUNUYOSA TONU 220 USA $ BİZE VERSİN KESE

LİM TUZLAYIDA DEVLETİDE BU KIRLILIKTEN KURTARALIM.
BAHRİ ZAL 12 yıl önce
YÜCE ATATÜRK ÜN RÜYASI İŞTE BUNUN İÇİN GERÇEKLEŞMİYOR TARİHİNE PARA OLARAK BAKAN BİZLERDEN DOLAYI .... NERELERE PARA VERMIYORUZ BASINDAN OKUYORUZ .... İŞ BİR TARİHİ YAŞATMAYA GELİNCE TÜM MUSLUKLAR KAPANIYOR ... YAVUZ,SAVANORA VB GIBI NİCELERİ GİTTİ ŞİMDİ SIRA EVİN SON KIZINDAMI YANİ ..?? YAPMAYIN GEREKİRSE BİR FON AÇIN YARDIM YAPALIM.... GÜZELİM GEMİYİ HURDA YAPMAK VE ALİAĞA MEZARLIĞINA GÖNDERMEK İSTEYENLER BİR DÜŞÜNSÜN YÜRÜME ZORLUĞU ÇEKEN ANNEMİZİ ANNEANNEMİZİ BABAANNEMİZİ ABLAMIZI KIZ KARDEŞİMİZİ HEMEN DÜŞKÜNLER EVİ VEYA VAKIF EVLERİNEMİ GÖNDERIYORUZ ..??? HEPSİNE ALLAH UZUN VERSİN

"M/V AKDENİZ" BARBOROS UN TORUNLARINA KALSIN
12 yıl önce
BENCE VERİNDE HURDAYA KESELIM KAPTAN
hayri şener 12 yıl önce
sayın bakanımız yenisinin sözünü verdi bide buna masraf etmeyelim ya o yada bu birine razı olalım
AHMET SEMİZ 12 yıl önce
Yavuz u hurdaya veren milletin çoçukları olarak Akdeniz gemisini yaşatmamız zor zaten yorumlardan da belli .Ama umarım yaşatılır.
12 yıl önce
YAVUZ HURDAYA GIDERKEN AGLAMISDIM AYNI SEY SAVORANA OLURKENDE OLACAK.HIC KIMSE FETFA VERMESIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü