banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kaptan Kayboldu Yelken Yarışı İptal

Kaptanı suya düşen zodyak botu dudurmaya çalışan bir diğer kaptan Özkan Çankaya denize düşerek kayboldu.Yelken yarışları iptal edildi.

GÜNCEL 07.06.2009, 20:20
Kaptan Kayboldu Yelken Yarışı İptal

Kaptan Kayboldu Yelken Yarışı İptal

İstanbul Yelken Kulübü'nce düzenlenen 1971 Nostalji Kupası Yelken Yarışları, acı bir kazayla, başlamadan bitti.

Kaptanı suya düşen zodyak botu dudurmaya çalışan bir diğer kaptan Özkan Çankaya denize düşerek kayboldu.

İstanbul Fenerbahçe Burnu'nda düzenlenen 1971 Nostalji Kupası Yelken yarışlarına hazırlanan bir zodyak bot, kaptanı denize düşünce kendi etrafında dönmeye başladı.

Durumu gören Yelken Kulübü kaptanlarından Özkan Çankaya, kaptanı kurtarmak için zodyaka atladı.

Kendi etrafında dönen zodyak botta tutunamayan Çankaya, denize düşerek kayboldu.

Deniz polisinin arama çalışmaları sürerken, Yelken Kulübü yetkilileri Özkan Çankaya'nın hayatından umut kesmedi.

Kaza dolayısıyla yelken yarışları iptal edildi.

Yorumlar (1)
Ata Bilgili 10 yıl önce
Denize ilk düşen Kaptan'ın bileğine şişme botun motorunu otomatik olarak durduracak kabloyu takmamış olması bu olaydaki en temel yanlışı gösteriyor. Akla gelen ikinci yanlış da; hareket halindeki bir bota başka bir tehlike yaratmadığı sürece müdahale edilmesidir. Benzin bitene kadar kontrollu olarak beklenmeli ve Sahil Güvenlik ya da Deniz Polisi aranmalıydı. Deniz düşen bir kişiyi kurtarmak için başıboş bir tekneye neden atlanılması gerektiği ve atlanıldığı da ilginç! Deniz düşen kişi diğer tekneye alınıp kurtarılabilirdi. Olay can yeleği kullanımının da olmadığını düşündürüyor çünkü denize düşen ikinci Kaptan kaybedildiğine göre yaralanıp belki de ölmeden bir darbe nedeni ile bayıldı ve battı!!! Eğer kurallar ve prosedürler dahilinde yönetilen modern ve ciddi bir kulüp söz konusu ise "kendi isteği ile canyeleği giymedi" şeklinde bir mazeret te kabul edilemez.Bunlar basit prosedürlerdir! Özellikle de ihtisas sahibi olan ve yelken eğitimi veren bir klüp için etik derecede önemli ve uygulanmadığı zaman cezai muayede gerektirecek prosedürlerdir. Umarım Federasyon mu, Emniyet mi.... hangi sorumlu kurum ise, bu tür olayları kapatmadan üstüne gider ve takibini yaparak sonuçlandırır. İnsan yaşamı bu kadar ucuz olmamalı! Çok yazık!Saygılarımla.26°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?