banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kapt. Refik Akdoğan, Alemdar Destanı'nın tarih kitaplarında yer almasını istedi

101 yıl önce Kdz. Ereğli’de öyle bir olay yaşandı ki, tarihe Kurtuluş Savaşı’mızın tek deniz muharebesi olarak geçti.

GÜNCEL 27.01.2022, 12:06 Nermin İstikbal
81
Kapt. Refik Akdoğan, Alemdar Destanı'nın tarih kitaplarında yer almasını istedi

Kurtuluş Savaşımızda Rusya’dan alınan silahların Anadolu’ya getirilmesi mücadelesinde yararlanmak üzere İstanbul’dan kaçırılan ve Ereğli’ye gelen, burada yakıt ve mürettebat takviye yaptıktan sonra Sinop’a doğru yola çıkan Alemdar Kurtarma Gemisi’ne Fransızlar el koymuş ve İstanbul’a götürürken, mürettebat tarafından gemideki Fransızlar esir alınarak Ereğli limanındaki Gavurman Mevkisinde karaya oturtulmuştu. Ve bu olayda Serdümen Recep kahya şehit olmuştu.

Geminin karaya oturtulduğu alan olan Gavurman’da Alemdar Anıtı’nın önünde Alemdar Destanının 101. Yıldönümünde yapılacak anma töreni hava şartları nedeniyle iptal edildi.

Kdz. Ereğli halkı 50 bin imza toplayarak TBMM’ye başvurmuş ve Gazi Alemdar Müze Gemisine İSTİKLAL MADALYASI talep etmişti. 

Alemdar Gemisinin son Kaptanı Refik Akdoğan;Bu olay  neden ihmal edildiğini bir türlü anlayamadığımız en önemli konulardan biridir.”

Ülkemizi işgal eden ülkelerin, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  muhatap alma hakkını da sağlayan Alemdar Destanı, ilk uluslararası anlaşmanın imzasının atılmasının yolunu açmıştır. Böylesine büyük bir destanın tarih Kitaplarında yer almamasına “NE AYIP BİRŞEY!” diye değerlendiren ise o geminin son kaptanı 96 yaşındaki Refik Akdoğan’dır.

Kapt. Akdoğan “Bu olay  neden ihmal edildiğini bir türlü anlayamadığımız en önemli konulardan biridir.” Sözleriyle başladığı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Kurtuluş savaşının tek deniz savaşını yapan ve galipken ve daha da ileri söyleyelim belki uluslararası düzeyde şaşkınlık yaratacak olanda kendilerini esir alanlarını esir alıyor Türkler. Bu Türkler kim? Alemdar Gemisi'nin personeli. Başta çarkçı başı Beykozlu Adil bey olmak üzere 4 arkadaşı Fransız yüzbaşını esir alıyor. Öbür mürettebatta 4 Fransız askerini esir alıyorlar. Çok şaşılacak bir olay. Bu Fransız Yüzbaşı ve 4 Fransız askeri daha önce Zonguldak önünden geçen Alemdar, ki Trabzon'dan Rusya'ya gidiyor cephane çekmek için oraya gidiyor. Ereğli'de bulunan gayri müslimlerin Fransızlara ihbar etmesi sonucu Alemdar Zonguldak yönünden geçerken Fransızların C27 savaş gemisi tarafından esir alınarak İstanbul'a götürülüyor.  Ereğli önünden geçerken Yüzbaşı emeklisi olan Beykozlu Adil Bey ki Alemdar'ın çarkçıbaşısı arkadaşları ile görüşüyor kaptanla görüşüyor, kaptan kabul etmiyor. Yüzbaşıyı esir almak üzere 4 kişilik bir ekip yapıyorlar ve saldırıyorlar esir alıyorlar Fransızları. Ereğli'de ilgili makamlara teslim ediyorlar, oradan da Mustafa Kemal Paşa'ya haber veriyorlar. Kıyamet kopuyor tabi. Kendilerini esir alanlar tarafından esir alınması dünya çapında bir skandal. Tarihte bir eşi daha duyulmamış bir olay hem de sivil bir ticaret gemisi tarafından. Adamlar şahsi olarak 1-2 tabanca var. Mustafa Kemal Paşa'nın. Fransız askerlerinin esir alınmasıyla kuvvetleniyor eli. Bu nedenle Mösyö Franklin Bouillon  Ankara'ya geliyor. 20 Ekim'de eski deyimle kullanalım itilafnâmesi antlaşmasını imzalıyorlar. Diğer bir deyişle Fransız Hükümeti, Ankara Hükümetini tanımış oluyor.

"Alemdar Destanı tarih kitaplarında yer alsın!"

Kuvayı Milliye Filosu'nun önünde konuşan 96 yaşındaki Kaptan Refik Akdoğan, Alemdar Destanı'nın tarih kitaplarında yer almasını istedi. Bu anlaşmada neler var? Türk karasularında Türk gemilerine Fransız gemileri dokunmayacak. Güneydoğu'daki zabıta kuvvetleri azalacak Türk zabıta kuvvetleri eşlik edecek. Bunun neticesi olarak da Fransız hükümetleri Güneydoğudan hepden çekilmiş oluyor. Mesela 5 Ocak 1922 tarihinde Adana tahliye ediliyor. Adana gibi bir şehrin tahliyesini Fransızlar durup dururken neden yapsın. Çünkü adamlarını geri alacaklar, anlaşma yapıyorlar. Mustafa Kemal Paşa'nın emriyle Yüzbaşı Tilli ve 4 Fransız askeri Fransızlara teslim ediliyor, sanırsam 4 Şubat 1921. Anlıyoruz ki ‘bir Türk, dünyaya bedeldir’ sözü burada gerçekleşmiş oluyor. Kurtuluş savaşının tek deniz savaşı ve bir de deniz şehidimiz var Recep Kahya. Bu yaşanan olay tarih kitaplarında yazılmayacak da nerede yazılacak. Bu adamların isimleri çocuklarımıza söylenmeyecekte nerede söylenecek?  Deniz tarihi dersimiz var. Deniz tarihi hocamız Mısırlıların teknelerinden, Venediklerinin, Cenevizlerinin filolarından bahsetti de bu olaydan hiç bahsetmedi. Ne ayıp birşey. Tez elden kısa zamanda tarih kitaplarımıza deniz tarihini anlatmalıyız. Tek deniz savaşını anlatmalıyız.”

BAKAN ÖZER’DEN BEKLENTİ

Zonguldak’ı çok iyi bilen ve bölgeyi tanıyan Milli Eğitim Bakanı ve BEÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’in, Alemdar Destanı’nın tarih kitaplarında yer almasını sağlayacak çalışmaları başlatması bekleniyor.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık mesaj yayınladı.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kurtuluş Savaşımızın ilk ve tek deniz zaferinin 101’inci yıldönümünde mesaj yayımlayarak “Alemdar Gemisi bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin simgesidir” dedi.

 Başkan Posbıyık’ın mesajı şöyle: “Gazi Alemdar Gemisi mürettebatı, kahraman denizciler 101 yıl önce burada destan yazdılar. Alemdar Gemisi’ne kahramanlık ruhunu veren ilk deniz şehidimiz Serdümen Recep Kahya’yı ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz çarpışması burada yaşanmış, ilk ve tek deniz şehidi burada verilmiştir. Bu tarihsel olayı hatırlamak ve bunun ruhunu her zaman aklımızda tutmak zorundayız. Alemdar Gemisi burada bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin simgesidir. Kurtuluş Savaşımız emperyalistlerin işgaline karşı bir bağımsız yurt kurma mücadelesidir. Bu savaşımız ekonomik, askeri ve siyasi açıdan tam bağımsızlığı içerir. Gazi Alemdar Gemisi bize bugün denizlerimize sahip çıkma bilincini vermektedir. Bağımsızlık, güçlü bir Deniz Kuvvetleri demektir. Tersanelerine, limanlarına sahip çıkmak, bunların her birini dünyayla rekabet edebilecek duruma getirme hedefi demektir. Denizlerde sağlanacak barış ve kardeşlik, insanlık için huzur ve umuttur. Gazi Alemdar Gemisi’ne, ilk ve tek deniz şehidimize, gazilerimize madalya verilmesini bekliyoruz. CHP’li ve AK Parti’li 5 Zonguldak milletvekilimiz bir araya gelerek Gazi Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesiyle ilgili teklif hazırladılar ve TBMM’ ye sundular. Bu teklifin TBMM tarafından ele alınıp hak ettiğimiz madalyanın verilmesini heyecanla bekliyoruz. Bu talebimizin takipçisiyiz. Ancak şunu da vurgulamalıyım ki, bu gemi ve mürettebatı, Kdz. Ereğli halkının ve denizcilerin gönlünde İstiklal madalyasını yıllar öncesinden almıştır. Bu kahramanlık destanının, Alemdar Gemisi mürettebatının, Ereğli halkının İstiklal için verdiği mücadelenin yıldönümünde şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.”

Kaynak:ÖNDER Gazetesi

 

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
20
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü