banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kaplan, Tersanecilere İşçi Ölümlerini Sordu

TBMM Çevre Komisyonu üyesi 15 milletvekilinin Kocaeli ve İstanbul’da yapmış olduğu inceleme ve araştırmalar sona erdi.

GÜNCEL 19.03.2012, 10:57
Kaplan, Tersanecilere İşçi Ölümlerini Sordu

Komisyon üyeleri önceki gün Tuzla tersanelerinde de incelemelerde bulundu.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği tarafından Sedef Tersanesi’nde düzenlenen toplantıda tersane işletmecileri hem sektörü değerlendirdiler hem de sorunlarını dile getirdiler. Komisyon üyeleri, tersane yöneticilerine çeşitli sorular yöneltirken CHP Kocaeli milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, özellikle iş kazaları, işçi ölümleri ve çalışma koşullarını sordu.

Endişe Verici

Tersanelerde çalışma koşullarının ağır olduğunu ve bu durumun da iş kazalarına davetiye çıkardığını belirten Kaplan, “Acaba iş kazalarının nedenlerini araştırdınız mı? Çalışma süreleri ve çalışma koşulları ne durumda? İşçilerin nitelikli hale gelmesi için eğitim konusunda çalışmalarınız var mı?” diye sordu. Kaplan ayrıca yeni tasarıda iş kolunda yüzde 10’luk sendikal örgütlülük oranının yüzde 1’e düşürülmesinin endişe verici olduğunu söyleyen Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği yöneticisine, sendikal örgütlenmeden korkulmaması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (1)
Hangi Ölüm 9 yıl önce
Bu çok bilen Vekil'e İş bulamadığı için intihar eden Tersane işcilerinin, işsiz kalan 100 binlerce emekcilerin, Kendi seçim bölgesinde kapalı duran tersanelerin açılması ile ilgili bir planlarının olup olmadığını sormak aklınıza gelmedi mi?
10°
parçalı bulutlu
banner102