banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kanal İstanbul’un genişliği 600 metreyi bulacak

Kanal İstanbul projesinin ihalesi en erken gelecek yılın ikinci yarısında yapılacak. Etüt proje çalışmaları yılın ilk yarısında tamamlanacak. Tamamlanan çalışmalarla gemi büyüklüğüne göre kanal genişliği 600 metreyi bulabilecek.

GÜNCEL 15.10.2017, 12:34 15.10.2017, 23:27 Nermin İstikbal
1137
Kanal İstanbul’un genişliği 600 metreyi bulacak

Kanal İstanbul’un genişliği 600 metreyi bulacak

Kanal İstanbul projesinin ihalesi en erken gelecek yılın ikinci yarısında yapılacak. Etüt proje çalışmaları yılın ilk yarısında tamamlanacak. Tamamlanan çalışmalarla gemi büyüklüğüne göre kanal genişliği 600 metreyi bulabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kanal İstanbul için çalışmaları hızlandırdı. Projenin etüt çalışmaları belli bir aşamaya geldi. Etüt için kanalın geçeceği bölgede yoğun bir faaliyet yürütülüyor. Bu çalışmanın, gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması hedefleniyor. Projenin yapım ihalesinin en erken yılın ikinci yarısında yapılabileceği hesaplanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 3 Temmuz’da imzaladığı sözleşme uyarınca Kanal İstanbul’un güzergâhında yapılan etüt çalışmaları belli bir aşamaya geldi. Bu çerçevede 162 zemin sondajından önemli bir bölümü tamamlandı. Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerindeki su hidrodinamiği ve akış rejimleri incelendi. Ekolojik, çevresel ve mühendislik ÇED etki analizine yönelik bazı değerlendirmeler yapıldı. Etüt sürecinin yılın ilk yarısında her yönüyle tamamlanması bekleniyor.

RAPOR HAZIRLANACAK

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından fizibilite raporu hazırlanacak. Kamulaştırma sürecine ilişkin ayrıntılar belirlenecek. Projenin yapım işleri için ihale dosyaları hazırlanacak. Bu aşamada, ihalede geçerli olacak finansman modeli belirlenecek. Yap-işlet (Yİ) ya da yap-işletdevret (YİD) modellerinden biri tercih edilecek. Projenin ihalesinin en erken yılın ikinci yarısında yapılabileceği belirtiliyor.

GEMİ BÜYÜKLÜĞÜ

Kanal, Karadeniz ile Marmara arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda olacak. Kanalın girişi için Karadeniz’de üçüncü havalimanının batısı öngörülüyor. Marmara’da Küçükçekmece Gölü’nün bulunduğu bölgede son bulacak.

Kanalın genişliği için de çalışma yapılıyor. Gemi büyüklüğüne göre kanalın genişliğinin 500, hatta 600 metreyi bulabileceği belirtiliyor. Kaynaklar, bu konuda bazı çalışmaların söz konusu olduğunu belirterek, “Kanalı kullanacak gemilere ilişkin alternatifli bir çalışma söz konusu. Bu konuda son kararı siyasi irade verecek” dedi.

Yorumlar (3)
Ahmet Yıldız 4 yıl önce
Her konuda her şeyi bienler bile korkudan bu iş yanlış diyemiyor, ne hoş
Ortaköy05 4 yıl önce
İyi güzel yapılsında.. Bittikten sonra boğazı trafiğe kapatabilecek misiniz.. Kanaldan geçiş zorunlu olabilecek mi..
Batuhan yazici 4 yıl önce
Suphesizki istanbul bogaz trafigini gemilere kapatamayacaklar. Bogaz trafiginde uluslaraasi yapilmis gecmis anlasmslar baglayicidir.istanbul bogazini uluslarasi yarismalaryelken yuzme vs spor dallarindA kapatabilme hakkin var 3 gun veya 4 gun. Yuksek tonaj gemilerin rc.leri cok yuksek seyretmektedir. Bekleyerek rc/tc/zaman/next woy ttlost /hesaplarini yapan isletmeler biran once bogazi gecmek isteyecekler bekleyerek kaybettigi r/c yi bir an once gecis yapip tc.dende kaybetmek istemeyeceklerdir. Kanal istanbulda armatorleri mecburiyete itme durumu yaratilmak zorunda olacak rc.lerde kaybedecegi ni kanal istanbul gecisi ile kapatacaklardir diye dusunuyorum. Bugun bigazdan gecerek cuzi bedel ideyen isletme rc.den olusacak kayip bedelini tc.den kaybetmeyeyim diyerek birkac.kat daha fazla bir bedel odeyerek kanal istanbuldan gecme hesabi yapacaklardir.boyle degerlendirdim. Saygilarimla
16
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü