banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kanal İstanbul, Kent Turizmini Canlandıracak

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, "Kanal projesi sonrası Boğaz çok farklı resimlere sahne olacak. Bu durum, kent turizmine de yeni bir ivme kazandıracak" dedi.

GÜNCEL 22.01.2016, 22:42
Kanal İstanbul, Kent Turizmini Canlandıracak

Bunun İstanbul Boğaz turizmine yeni bir boyut kazandıracağını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, "Kanal projesi sonrası Boğaz çok farklı resimlere sahne olacak. Bu durum, kent turizmine de yeni bir ivme kazandıracak" dedi.
 
Ulaşımda yatay bağlantı şart Türkiye'de son dönemde ulaşım altyapısına yapılan yatırımlarla birlikte turizmin çehresinin değişeceğini belirten Ayık, özellikle yeni havalimanı yatırımının erişilebilirlik sorununu çözeceğini ifade etti.
 
Ayık, "Ama bu ulaşım imkânını tamamlayacak yatay bağlantıları sağlamak gerekir. Bunu her anlamda hava, kara, deniz ve demiryollarını dikkate alarak yapmak lazım. Her şeyi doğru kurgularsak 2023 hedeflerine daha kısa sürede ulaşabiliriz" diye konuştu.
 

Havalimanıyla birlikte otel yatırımlarının da artacağına dikkat çeken Ayık, burada arz-talep dengesinin korunması gerektiğini vurguladı.

Ayık, "İstanbul artık ciddi bir yatak kapasitesine sahip. Atıl kapasite yaratmak fiyat dengesizliklerine neden oku. Yatırımların geri dönüş surelerini de olumsuz etkiler" ifadelerini kullandı. YHT Kuzey Ege'ye ivme katar TUROFED Başkanı Ayık, ulaşım alanında yatırımları devam eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve İzmit Körfez geçiş projelerinin özellikle Anadolu turizmine büyük bir ivme katacağını belirtti.
 
Ayık, "Güney Marmara ve Kuzey Ege geçmişte turizmin önemli bölgeleri arasındaydı. Zamanla bu kayboldu. Ben İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate düşürecek olan İzmit Körfez Geçiş projesinin bu bölgelere tekrar ivme kazandıracağına inanıyorum" dedi.
 
YHT'lerle iç turizmin hareketleneceğine dikkat çeken Ayık, bunun istikrarlı büyümeye katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
17°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?