banner191

banner148

banner179

banner176

Kanal İstanbul için inşaat sektörü ne diyor?

Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birleştiren proje, ikinci bir İstanbul olarak tanımlanırken, farklı alanlardan birçok yorum aldı.

GÜNCEL 01.05.2011, 10:01
Kanal İstanbul için inşaat sektörü ne diyor?

Kanal İstanbul için inşaat sektörü ne diyor?

Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birleştiren proje, ikinci bir İstanbul olarak tanımlanırken, farklı alanlardan birçok yorum aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın Proje” olarak adlandırılan projesi geçtiğimiz Çarşamba günü açıklandı. İstanbul’un batısını 45-50 km uzunluğundaki bir kanalla bölerek, Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birleştiren proje, ikinci bir İstanbul olarak tanımlanırken, farklı alanlardan birçok yorumaldı. Projeyi, sektörün öncü isimlerine sorduk

İhlas Holding İnşaat Grup Başkanı Zeki Celep:

“Kanal İstanbul projesinin İstanbul’a katacağı değerden çok, ülke ekonomisine bulanacağı büyük katkıdan bahsetmeliyiz. Kanal hattında yeni bir yapılanmanın kurulmasıyla, inşaat sektörü ile elliden fazla alt sektöre sağlanacak istihdamla, işsizğin düşmesinin yanı sıra ekonomideki yükseliş de güçlü bir ivme kazanacaktır. Bu projenin İstanbul’umuza ve ülkemize katacağı değerden hiç şüphem yok ve Türk müteahhitlerince başarıyla tamamlanabileceği düşüncesindeyim.”

Artaş İnşaat İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

“Projenin kaba şekliyle dahi İstanbul’a çok şey katacağı belli. Kanal İstanbul projesinin yanı sıra İstanbul için 400 kilometre uzunluğunda tünel hatlarının yapılmasının taraftarıyım. Türk müteahhitleri ve sektörümüz kanal hattı projesini de, tünel hattı projesini de rahatlıkla yapabilecek teknoloji ve güce sahip. Sayın Başbakan’ımızın da belirttiği gibi, bir buçuk iki yıllık bir planlama sürecinin ardından çok başarılı bir projeye imza atılacağından eminim.”

YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan:

“Boğaziçi’nin yoğun gemi trafiği ve yük gemilerince olası çeşitli tehlikelerden korunması ve bu trafiğin kontrollü bir kanaldan geçirilmesi fikrini doğrunu buluyorum. İstanbul’un en önemli noktası olan Marmara Boğazı’nın böyle bir tehlikeden kurtarılmasının yanı sıra, şehrin batısında projelendirilen kanalın çevresinde yükselecek planlı yapılanmayla, İstanbul çok büyük değer kazanacaktır. Kanal İstanbul projesi kente ve ülkeye katkı sağlayacaktır.”

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan:

“Bu projenin İstanbul için dönüm noktası olacağı kanaatindeyim. Kanal hattının çevresinde planlı olarak inşa edilecek konut ve iş merkezleriyle, İstanbul tam bir metropol olacak. Kanal İstanbul’un çarpık kentleşmeye ve şehir içi ulaşıma olumlu katkıları olacağına inanıyorum. Projeyle birlikte planlı ve kaliteli konutların inşa edileceği kanal hattında yeni bir yaşam alanı kurulurken, İstanbul’un merkezindeki yapılanmada da olumlu etkiler olacaktır.”

Eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar

“İstanbul’un geleceği açısından projeyi müthiş buluyorum. İstanbul’un zenginleşmesi, dünya başkenti olması, 30 milyon turistin çekilebilmesi ve Karadeniz’den gelen yük trafiğini de rahat bir şekilde Ege’ye aktarma bakımından proje son derece önemli. Projenin ortaya çıkması kadar fikir olarak üretiminin ve yapma iradesinin gösterilmesi de çok önemli. TOKİ de bu işte görev alırsa iyi olur. TOKİ’deki arkadaşların çok büyük tecrübeleri var. TOKİ’ye de bir görev verilirse mutlu olur ve sevinirim.”

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt

“Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul, 10 binlerce kişiye sağlayacağı istihdamla işsizliğe çare olacak. Detayları henüz netleşemese de projenin hayata geçmesi durumunda ekonomiye pozitif etkisi olacaktır. Bir kere işsizlik azalacak. İş bulan insanlar hayat standardını yükseltmek için çalışacak. Ya yeni bir eve çıkacak, ya da kendisine ev alacak.

Özyazıcı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özyazıcı:

“Kanal İstanbul projesi tamamlandığında İstanbul’un en büyük sorunlarından, çarpık yapılaşma ve ulaşım problemlerine çözüm olacaktır. Projenin İstanbul’a olumlu anlamda çok büyük getirileri olacağı kanaatindeyim. Bu nedenle projenin iyi bir planlanma süreci ardından kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini kanaatindeyim.”

 

Yorumlar (5)
kadir k 9 yıl önce
Gerçekten mükemmel bir proje. Ülke için ve denizcilik sektörüne büyük katkısı olacağı asikardır. Bu proje eleştirenleri anlamak bir hayli güç. Bizim milletimiz özledi galiba ülke hükümetinin aciz kaldığı, sorunlara yetersiz kaldığı ve çözüm üretemediği dönemleri.

Bir başka konu denizcilik bakanlığının da olmasına gerek yok. ulaştırma bakanlığımız var zaten onun yerine. Ve denizcilik müstesarlığı da yapabildiğinin en yiisini yapmıs. Türk bayrağı beyaz listede. türk loydu ıacs class üyesi olmaya yakın. Bakanlık olunca ne olucak ?saygılar.,

APİKO SALPA 9 yıl önce
BÜTÜN İNSAATCILAR PROJEYI COK OLUMLU BULMUS.

NEDEN ACABA?
Barbaros Kara 9 yıl önce
İnşaatçıların hoşuna gidecek elbette. Çünkü çalışıp para kazanmak istiyorlar. bankaya para yatırıp faizcilik yapmaları daha mı iyi.

bu projeyi uzun vadeli düşünmek lazım. çünkü proje bittikten sonra kanal açılacak çok yer olacak. denizciliğin gelişmesi için birçok nehir yatağı geliştirilerek gemilerin çalışacağı alanlar haline getirilecek. tecrübe kazanan inşaatçılar binlerce insanı istihdam edecek.

Boğazın yerine kanaldan geçiş sağlanınca büyük bir gelir elde edilecektir. Montrö Allah'ın emri değil ya. Yeniden toplanır ve başta tankerler olmak üzere gemiler kanaldan geçişe zorlanır. Artık ülkemiz emperyalist devletlerin oyuncağı değil. Hiçbir ülke İstanbul'u tehlike altında bırakamaz. ...yapa yapa yeni duruma ayak uyduracaklardır.

istanbul'un gelişmesi ülkenin gelişmesine katkı sağlayacaktır. benzer kanallar Anadolunun bir çok yerine açılacaktır. proje üreten kazanacak yerinde oturan tefecilik yapan kaybedecektir. vesselam
Umut Metin 9 yıl önce
Bakıyorum da herkes böyle bir proje bekliyormuş, insaatçıların ağzının suyu akıyor, çevreciler memnun, siyasiler memnun. Yıllardır zorunlu kılamadığımız klavuzluk hizmetini geçtim de bedava boğaz geçişini kapatıp armatörden çuvalla para alacaksınız, bunu hayal edebiliyorsunuz yani. Neye dayanarak, hangi anlaşmaya hangi güce dayanarak? Diyelim ki bir mucize oldu ve kanala yöneldi gemiler, etrafına da inşaatçılar hemen evleri iş yerlerini yaptılar. Peki o sevinen çevreciler buna ne diyecek, yine gemi trafiği insanları ve çevreyi etkiliyor olmayacak mı? Bir masal anlattılar biz de kapattık gözlerimizi inandık mı şimdi? Uyan ey halkım, 12 milyon yoksul 3 milyon işsiz bu kanal istanbul ile mi doyacak. Anayasa Mahkemesine gidip bizi durdurlar diyen Başbakana kim hukukun üstün olduğunu söyleyecek? Denizcilik sektörü bu kanalla kurtulacak, hala bakanlığı olmayan üç tarafı denizle çevrili ülkemde. Her boyayı boyadık da bir bu kaldı, onu da yaparız. Biz bunu tartışırken doğan bir bebek daha ortalama 8000 TL borçla hayata adım atar. Siz bunu okuyana kadar ne kadar olur onu bilemem ama...
kerim aybars 9 yıl önce
bu kanala milyonlarca dolar para dökülecek bu paralarla daha iyi bir iş sahası daha faydalı bişeyler yapılabilirdi..
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?