banner191

banner148

banner179

banner176

"Kanal İstanbul, Boğaz Trafiğini Yönetecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, boğazların alternafit yollar haline gelmesi için, yeni hatlar açılması gerektiğini vurguladı.

GÜNCEL 01.05.2012, 00:02

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, boğazların alternafit yollar haline gelmesi için karadan boru hatları yapılması, yeni hatlar açılması gerektiği vurguladı. Bu anlamda Kanal İstanbul'u önemli gördüklerini belirten Yıldırım, "Proje tamamlandığında İstanbul Boğazı'ndan geçen trafiğin tamamını yönetecek bir suyoluna kavuşuyoruz. Böylece boğazı ortak hayat alanı haline getirebilecek, eğlence mekânına çevirebileceğiz." dedi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 1. Uluslararası Marmara ve Karadeniz Konferansı'na katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA Onursal Başkanı Rahmi Koç'un da konuk olduğu konferansta söz alan Yıldırım, "Denizler, çevre içinde önemli bir yer tutmaktadır. Denizler, bizler için çok önemli. Denizler olmasa insanlığın yarısı açlıktan, yarısı soğuktan ölürdü. Her şey deniz. Deniz, 7 milyar insanı beslediği gibi taşımacılığın yüzde 86'sını karşılıyor. Yani deniz olmasa hayat tamamen yok olur gider." ifadelerini kullandı.

Denizlerin tamamen gemiler tarafından kirletildiği algısının yanlışlığını vurgulayan Binali Yıldırım, "Denizler, yüzde 95 oranında karasal ve endüstriyel atıklar vasıtası ile kirletiliyor. Buna şaşmamak gerekiyor. Türkiye'ye bakın kıyılara sınırı olan il sayısı 28. Ama buralarda bulunan nüfusa baktığınızda yüzde 60'ın üzerinde. Bir de kıyı hattında malum sanayi sektörünün büyük yeri var. Bu da denizlerin ne denli büyük tehdit altında olduğunu, ne denli savunmasız olduğunu ortaya koyuyor. " yorumunu yaptı.

Denizin Türkiye'nin kültürü, tarihi ve ekonomisi adına önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Millet olarak denize o kadar ilgiliyiz ki çocuklarımızın adını Deniz, Derya, Tufan, Meltem koyuyoruz. Deniz sevgisi milletimizde yeni olan bir şey değil. Ancak bu sevgiyi koruma haline getirebiliyor muyuz? Bunu ele almalıyız. 1986'da ben genç bir Gemi İnşa Mühendisi'ydim. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz süpürgesi yapmayı amaçlıyordu. Ben, onun projesini çizdim. Bu, alanında ilk olup deniz temizliğine dair yürütülen profesyonel bir faaliyetti. Sonra TURMEPA'nın kurulduğuna tanık oldum. Bütün bunların ardından gördüm ki Türkiye'de denizlerin kirlilikten korunması için gerek kamu yönetimi, bakanlıklar, belediyeler ve sivil toplum örgütleri esasında etkin faaliyet içindeler, güç birliği içindeler. Bu konuda önemli ölçüde başarı elde ettiler de. Kim hayal edebilirdi Haliç bu günlere gelecek? Hepimiz Haliç'in eski günlerini biliyoruz. 1994'te Başbakan Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken bu konuya büyük ehemmiyet verdi. Sonrasında 4,5 milyon metreküp çamur Haliç dibinden çekilerek başka alana taşındı. Ve oralarda parklar oluşturudu, kollektörlerin yapılması ile de kirliliğin devamının önüne geçildi.

Yine 2005'te yürürlüğe giren Çevre Kanunu deniz temizliği için milat oldu. Biz, burada yerel yönetimlere önemli yetki ve sorumluluklar verdik. Ve o dönemden bu döneme atık toplama, bertaraf alanları gözle görülür oranda yayıldı. Burada atıkların toplanması işlenmesi mümkün hale geldi. Önceden de atık toplanıyordu ama işlenip bertaraf edilmediği için başka bir yere atılıyordu. Ayrıca şu an denizlerimizi, kıyı hattımızı gece gündüz, 24 saat izliyoruz. Sistemimiz var. Onun ötesinde bin mile kadar gemileri seyreden sistemimiz söz konusu."


Deniz temizliği adına icraatlarına temas eden Yıldırım, belli sivil toplum örgütlerine deniz kazalarında yapacaklarını, kirliliği önlemede oynayacakları rolü anlattıklarını aktardı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün denizlerin temiz tutulması adına koyduğu kural ve müeyyidelerin ileri olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Belli başlı ülkelerde tanker kazalarında yaptırımlar şirketin varlığını ortadan kaldıracak bedelleri buluyor. ABD'de 1-2 milyar dolara varıyor. Meksika Körfezi'nde 15 milyar dolar tutarında tazminatlar söz konusu. Bunlar caydırıcı ama önemli olan olay olmadan tedbir almak. Maalesef bu konuda sicilimiz parlak değil. Bu konuda tabii gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasında kavgalar var. Bunun sorumlusu kim? Sanayileşme adına denizlerin kirletilmesini uygun gören ülkeler var. Biz, burada herkes taşın altına elini koymasını diliyoruz. Bakın Tuna, Avrupa'dan atıkları topluyor topluyor; getiriyor. Karadeniz'in batısında renk başka, doğusunda başka. Nereden geliyor? Avrupa'dan. IMO, seneler evvel Karadeniz, Hazar Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz'i özel bölge olarak ilan etti. 'Special Area' diye adlandırdı yani hiçbir şekilde bu denizlere atık atılmamasını öngördü. Buraların tamamını korumaya aldı. Ama denizde işi sıkı tutuyorsunuz lakin kirletici olan kara tarafında aynı hassasiyet olmayınca çalışma ve gayretler anlamsız hale geliyor. Burada kimse kimseden bir şey beklemesin. Hepimiz el ele vereceğiz. Bu işte farkındalık oluşturmak gerekiyorsa onu yapacağız."

İktidarın olsun, belediyelerin olsun, derneklerin olsun deniz temizliği çalışmalarının meyvelerini verdiğinin altını çizen Bakan, Haliç'in şu an 90'lara göre iyi bir konumda olduğuna işaret etti.

Akdeniz'de 23, Karadeniz'de 8 ülkenin bulunduğuna değinen Binali Yıldırım, bunların kirlilğe kar karşı birlikte hareket edip önlem almaya davet etti.

Boğazların Türkiye için önemli bir değer olduğundan söz eden Yıldırım, "Ticaret için boğazların fizki sınırlarını büyütemeyiz, o halde geçişleri alternatif yollar haline getirmeliyiz. Karadan boru hatları yapmalı, başka hatlar açmalıyız. Onun için Kanal İstanbul'u önemsiyoruz. Proje tamamlandığında boğazdan geçen trafiğin tamamını yönetecek bir su yoluna kavuşuyoruz. Dolayısıyla boğazı ortak yaşam alanına çevirebileceğiz, eğlence mekânına çevirebileceğiz." dedi.

Yorumlar (2)
kpt.şevket özdemir 8 yıl önce
................ bir tarafta geminin bedava geçme hakkı olan bir boğaz varken kim para vererek geçer.üstelikde güzel paralar.bunu möntröyu imzalayan ve kabul eden hangi ülkelere kabul ettibilecekler.bence hayal.ayrıca birde möntröyu kabul etmeyenler varki,bu dahada zordur.(mesela stratejik ortakları ABD) . möntronun kazanımları hiçemi sayılacak veya yeni müzakere edilerek yenidenmi yazılacak? ....................

eğer gerçekten ihtiyaç olduğu için yapılacaksa izmit körfezinden karadenize neden çıkılmıyor.trafik yönünden düşünülecekse bu yapılmalıdır.YAHU SAHİ YENİ BİR ISTANBUL VE EQÜMENİK SINIRI ÇİZİLMİŞ OLMASIN?

BİZDE ALET EDİLİYORUZ.BU OLAYIN ARKASINDAKİ GERÇEK DÜŞÜNCE AÇIKLANMALIDIR. SONRA BU KANALI KİMİN İŞLETECEĞİDE ?BENCE EVİNDE YILIK 1000-1500 TL GİREN BUNCA VATANDAŞ VARKEN NEDEN BÖYLE BİR UÇUK PROJE ? BELKİ ÖNÜMÜZDEKİ YILARDA GEREKLİ OLACAK AMA İZMİT KÖRFEZİNDEN, TRAKYA BÖLGESİNDEN DEĞİL.UMARIM AKLI SELİM GALİP GELİR DE BU SİTELERDEN VE BASINDAN ÜLKE GERÇEKLERİYLE YÜZLEŞME FIRSATI YAKALARIZ.KALIN SAĞLICAKLA.
Hüsamettin ŞENER 8 yıl önce
6.0 Magnitüdlük gücü tesbit edince çoktan İZMİR Yeni ASIR gazetesinin web sayfasından erken uyarımı yaptım. Doğudakinide Batıdakinide TAM İSABET derecesinde tesbit edince önceden.

www.depremerkenuyari.com
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?