Kanada, Fok Avı Kontenjanını Artırdı

Kanada bu yıl avlanacak fok balığı kontenjanını artırırken, ülkedeki balıkçılar da bu ay sonlarında başlayacak av mevsimi için gün saymaya başladı.

Kanada, Fok Avı Kontenjanını Artırdı

Kanada, fok avı kontenjanını artırdı    
 
Kanada bu yıl avlanacak fok balığı kontenjanını artırırken, ülkedeki balıkçılar da bu ay sonlarında başlayacak av mevsimi için gün saymaya başladı.

Dünya genelinde protestolara rağmen 2008'de 283 bin 200 fokun avlanmasına izin veren Kanada, bu yıl kontenjanı 55 bin artırdı ve avlanacak fok sayısını 338 bin 200 olarak açıkladı.

Kanada Federal Balıkçılık Bakanı Gail Shea, yaptığı yazılı açıklamada, kotanın artırılmasına gerekçe olarak bölgedeki fok sayısının artmasını ve bilim adamlarının da buna bir çare bulamamalarını gösterdi. Bakanlığa bağlı ekiplerin avlanma bölgelerinde sürekli denetim ve kontrol yapacağını kaydeden Shea, kurallara aykırı hareket edenlerin derhal bölgeden çıkarılacağını belirtti.

Avrupa Parlamentosu'nun kararını da eleştiren Bakan Gail Shea, "Yüzlerce ailenin geçim kaynağı olan bir konuda Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar tam bir hayal kırıklığıdır" dedi. Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı yetkilisi Sheryl Fink ise bakanlığın kotayı artırmasına tepki göstererek, "Ne Kanada halkı, ne bilim ne de ekonominin kuralları bu vahşeti destekliyor" dedi.

Fink, dünyadaki hayvan ve çevre dostlarına seslenerek, "Gelin bu vahşete birlikte dur diyelim" çağrısında bulundu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "kanlı ticaret" olarak nitelediği fok avı ve kürküne ilişkin ticaretin geçen hafta yasaklandığını açıklamıştı. Kanada Federal Balıkçılık Bakanlığı verilerine göre bölgedeki fok sayısı 6.4 milyona ulaştı.

Geçen yıl 283 bin fokun avlanmasına izin verilmesine rağmen gerçek rakamın 330 bini aştığını söyleyen gözlemciler, aynı durumun bu yıl da yaşanacağını ve avlanan fok sayısının 400 bini bulmasından endişe ettiklerini ifade ediyor.

-AVLANMA ŞEKLİ KORKUNÇ-

Ülkenin güneyindeki New Foundlan-Labrador eyaletinin St. Lawrence Körfezi'nde her yıl yapılan fok avının şekli ve av sonrası korkunç bir görüntü arz ediyor.

Kanada Balıkçılık Bakanlığı tarafından sadece yetişkin fokların avlanmasına izin verildiği açıklansa da avlanan fokların büyük bölümünü, derilerinin daha pahalı olması sebebiyle 3-4 aylık bebek foklar oluşturuyor.

Bebek foklar, avcıları gördüklerinde kaçmadıklarından, kalın sopalarla kafalarına vurulurken de savunmasız durumdalar.

Ölesiye dövülen yavru foklar, daha sonra çengelli sopalarla buzların üzerinde teknelere sürükleniyor. Bu sırada hala ölmeyen birçok yavrunun derisi ise canlı canlı yüzülüyor. 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176