banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Kamil Murat Kaptanın kanı yerde kalmayacak"

Kazanın oluş şekli ve nedeniyle ilgili net bir bilgisinin olmadığını ifade eden Kantoğlu, kazaya ilişkin kendisine herhangi bir açıklama yapılmamasına tepki gösterdi.

GÜNCEL 02.01.2015, 00:02

İtalya'nın Ravenna limanı açıklarında iki kargo gemisinin çarpıştığı kazada hayatını kaybeden gemi kaptanı Kamil Murat Kantoğlu'nun eşi Mehtap Kantoğlu, İzmir'in Karabağlar ilçesi Bozyaka semtindeki evinde açıklamalarda bulundu. Kantoğlu, 11 yıldır evli olduğunu, eşinin 17 yıldır gemi kaptanı olduğunu söyledi. Eşinin 6 ayda bir eve geldiğini 3 ay kadar evde kaldıktan sonra tekrar işine döndüğünü anlatan Kantoğlu, eşiyle yaşadığı bir anısını şöyle anlattı: "Bir gün birlikte televizyon izlerken bir gemi kazası gördük. Ben 'Murat böyle birşey başına gelse ne yaparsın?' diye sormuştum. Oda 'önce mürettebatımı kurtarırım. Onların da canı var, aileleri var. Onları kurtarmak zorundayım, sonra ben' demişti. Öyle de oldu"

'İhmal var'

Kazanın oluş şekli ve nedeniyle ilgili net bir bilgisinin olmadığını ifade eden Kantoğlu, kazaya ilişkin kendisine herhangi bir açıklama yapılmamasına tepki gösterdi.

Kantoğlu "Biz de televizyonlardan duyduklarımız kadarını biliyoruz. Gemiden kurtulan bir arkadaşı geldi, sinyal yaktığını, anons ettiğini, bize çarptınız, kurtarın diye çağrıda bulunduğunu söyledi. Ancak karşıdaki geminin kaptanı kaçmış. Onlar hiç ilgilenmemişler. Sıfırın altında 4 derecede 2 saat suyun içinde kurtarılmayı beklemişler" diye konuştu.

Kazada ihmal olduğunu düşündüğünü belirten Kantoğlu şunları söyledi: "İhmal çok var. Bu işin peşini bırakmayacağım. Acımız geçince hukuki süreç başlatacağım. Eşimin kanını yerde bırakmayacağım. Benim eşim o buz gibi sularda kim bilir nasıl boğuldu? İki çocuğum yetim kaldı. Eşim çok iyi bir insandı, evde tam bir evcimen, gemide tam bir komutandı. Hatayı asla kabul etmezdi, çok disiplinliydi. Ben 3 ay yanında gitmiştim. Mürettebattan bazı kişiler bana 'Yenge ufacık birşeyde bize kızıyor' diye bana serzenişte bulunuyorlardı. O da 'hata istemiyorum, canınız bana emanet' karşılığını vermişti."

Kantoğlu, eşinin, çok iyi yüzme bildiğini, karşıdaki geminin de yardım çağrılarına uymayarak kendisini ölüme terk edince kurtarma çalışmalarında yorgun düşerek soğuk sularda boğularak hayatını kaybettiğini düşündüğünü ifade etti.

'Davacı olacağım'

Kazada ihmali olanlardan davacı olacağını belirten Kantoğlu, "Hem karşı taraf, hem de limana 2 geminin aynı anda girmesini sağlayanlardan davacıyım. Kimse bana bir bilgi vermedi. Kendi çalıştığı şirketi bana kaza haberini dahi vermedi. Ben eşimin hayatını kaybettiğini televizyondan duydum. Eşimin cenazesini de kazadan canlı çıkan bir arkadaşı teşhis etmiş. Bize bir bilgi verilmedi en büyük sitemim bu" şeklinde konuştu.

'Yeni yıl sürprizi yapacaktı'

Eşiyle en son kaza olmadan cumartesi akşamı mesajlaştıklarını aktaran Kantoğlu, eşinin "Ravenna limanına açıklarında demirliyiz. Limana yanaşacağım. Fırtına var çok sallanıyoruz" diye yazdığını aktardı. Eşinin limana kadar da fırtınayla boğuşarak geldiği bilgisine sahip olduğunu belirten Kantoğlu, "Hırvatistana oradan da İzmri'e geleceğiz, seneye görüşürüz" dedi. Ben de "nasip" dedim. Yeni yılda "sürpriz yapacağım" size dedi. En büyük sürprizi yaptı bize" diye konuştu.

Kantoğlu, eşinin cenazesini beklediklerini dile getirerek, cenazenin 2008 yılında vefat eden babasının yanına defnedilmesini kararlaştırdıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?