banner191

banner148

banner179

banner176

Kalkavan: "En Büyük Projemiz Piri Reis"

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan, ‘’Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Projesi’nin akibeti ne oldu’’ diye sordu...

GÜNCEL 23.04.2013, 12:42
Kalkavan:

METİN KALKAVAN VE CENGİZ KAPTANOĞLU ANTALYADA

Antalya ve ülke denizciliğinin en büyük projelerinden biri olarak gösterilen ‘’Manavgat Yat yapım, Bakım Onarım ve Çekek Yeri’’nin  1.4 milyon TL ‘’Ot Parası’’ ödeyen Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Kooperatifinin elinden alınmak istendiği iddia edildi.

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan, ‘’Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Projesi’nin akibeti ne oldu’’ diye sordu

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, Manavgat Yat, Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri’nin akibetinden endişe ettiklerini söyledi.

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan, DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Koray Deniz, Tur-Yol Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çağan, Alanya, Manavgat ve Antalya Kaleiçi’nde çeşitli ziyaretlerde bulundu de denizcilerle buluştu. Kalkavan ve Kaptanoğlu’nun ziyaretlerine önceki dönem CHP Antalya Milletvekili ve eski DTO Antalya Şube Başkanı Hüsnü Çöllü de katıldı.

İMEAK DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, Alanya, Manavgat ve Antalya’da yaptığı konuşmalarda 4 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan DTO Antalya Şubesi seçimlerinde mevcut Başkan Ahmet Erol’a destek vermelerini istedi. Kaptanoğlu, DTO’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi ve denizcilerin sorunlarını dinledi.

Manavgat Yat, Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Kooperatifi tarafından 400 dönüm alanda kurulmak istenen Yat Yapım ve Çekek Yeri’ni Manavgatlıların elinden almak için bir kişinin ihaleye girmek amacıyla Bakanlığa dosya verdiği duyumunu aldıklarını anlatan  Kaptanoğlu, şunları kaydetti.
‘’Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri için Kooperatif 1.4 milyon TL ‘Ot Parası’ ödedi. Burası Manavgatlıların. Kendisini ‘Manavgat çocuğu’ olarak tanıtan bir kişinin, Kooperatifin Yat Bakım ve Çekek yerini Bakanlıktan satın almak için kendi şirketi adına ihaleye katılmak için başvurduğu söylentileri var. Teklifi veren de Manavgat’ın çocuğu imiş.’’

DTO BAŞKANI METİN KALKAVAN

İMEAK DTO Başkanı Metin Kalkavan da, denizcilere yaptığı konuşmada Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Projesinin akibetini sordu.

DTO olarak yaklaşık 15 yıldır Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Projesine destek verdiklerini anlatan Kalkavan, şöyle devam etti.

‘’Manavgat’ta Akdeniz bölgesinin en büyük yat yapım ve çekek yeri gerçekleştirilecek. Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri Kooperatifi 400 dönüm alanda yapılacak yat yapım ve çekek yeri için 1.4 milyon TL ‘Ot Parası’ ödedi. Ama duyuyoruz ki Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yerinin, Kooperatifin elinden alınmak istendiği duyumları geliyor. Manavgat Yat Yapım ve Çekek Yeri Projesi’nin akibetini merak ediyoruz. Kooperatifin büyük uğraş verdiği çabalar engellenmek isteniyor. Kendisini ‘Manavgat’ın çocuğu’ olarak tanıtan biri, Kooperatifin talep ettiği ve büyük uğraş e verdiği bu yer için açılan ihaleye teklif vermiş. Biz DTO olarak Manavgat’a 15 yıldır yat yapım ve çekek yeri kazandırmak istiyoruz.’’

PİRİ  REİS ÜNİVERSİTESİ

Kalkavan, diğer DTO Başkan adaylarının bölgelerde, DTO gelirlerinin Pirireis Üniversitesi’ne aktarıldığı, denizcilerin hizmeti için kullanılmadığı şeklindeki iddiaları da yanıtladı. Kalkavan şunları kaydetti.

‘’Piri Reis Üniversitesi DTO’nun en büyük projelerinden birdir. Bu üniversitenin Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanıyım da. (Antalya’nın gelirlerinin bir kısmı üniversiteye gidiyor) diye dedikodular var. Evet. Piri Reis Üniversitesi bizim en büyük projemiz. 100 milyon dolar üzerinde bir proje. Piri Reis denizcilik üniversitesidir. Büyümekte  olan bir üniversite. Türkiye’nin sertifikalı ilk yeşil üniversitesidir. Dünyaya ve ülkemize denizci yetiştirmeye devam edeceğiz. Bununla da övünüyoruz. Hepimizin yatırımıdır. Şahsa ait bir üniversite değil. DTO’nun desteklediği bir proje. Önümüzdeki 5 yıl içinde 4500 öğrenci kapasitesine Şu an 700 öğrencimiz var. Bu yıl ise 820 öğrenci ile kontenjana gireceğiz. Avrupa’daki toplam öğrenci sayısından daha fazla öğrencimiz var. Deniz Harp Okulu ile birlikte toplam 28 bin öğrencimiz denizcilik eğitimi alıyor. Vizyon olarak insan diyoruz. Bu insan ordusuyla denizciliği mümkün olduğu kadar Türkiye’nin büyük bir endüstrisi haline getirmek için çabalıyoruz. Kazandığımızın tamamı insana gidiyor eğitime gidiyor. O açıdan da gururluyuz. Biz devletin üzerinden yük alan bir odayız."

DENİZCİLERDEN TEPKİ

Manavgat Yat Yapım, Bakım, Onarım ve Çekek Yeri’ni satın almak için Bakanlığa ihale dosyası veren şirketin sahibinin ise Manavgatlı iş adamı olduğu söylentisi, denizciler arasında şaşkınlık yarattı ve tepki çekti. Kooperatifin yerini almak isteyen kişinin ise DTO Antalya Şubesi Başkan Adayı olduğu iddia edildi.

 

Yorumlar (9)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Keşke Sayın Klakavan, Piri Reis Üniversitesi için duyduğu heyecanı ülkemizde buluna tüm sivil denizcilik okulların için de duyabilseydi. Sayın Kalkavan o okullarda 28.000 öğrenci okuduğunu beyan ederken o okullara ne gibi yardımların yapıldığını da açıklamalıdır.Çünkü İmeak DTO BÜTÜN ÜLkENİN ODASIDIR, yalnız PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ'NİN DEĞİL! Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
Manavgatlı 7 yıl önce
Sayın Kalkavan, demek ki 15 yıldır Yat Yapım ve Çekek Yeri için birşey yapamamışsınız. Yani becerememişsiniz. Ağzınızdan neredeyse hiç duymadığım bir konu, Manavgat'tan ciddi bir aday çıkınca bir anda gündeme geldi. Böyle basit ve spekülatif açıklamalarla karşınızdakini yıpratmaya çalışacağınıza, memlekete hayırlı birşey kazandırmaya çalışın. Zaten bunu yapabilmiş olsanız, bugün böyle panik ve saldırgan bir tutumda değil, ağırbaşlı ve kendine güvenen cümleler sarf ederdiniz.
hakan bakarsan 7 yıl önce
HATIRLAYANLAR BİLİR BİR ZAMANLAR BASBAKAN ADAYIMIZ SECIM VAADI OLARAK HERKESE ELİNDEKİ 2 ANAHTARI GÖSTERMİŞ SECİLMESİ HALİNDE HERKESE BİR EV 1OTOMOBİL VERİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ.AMA O PROJELERINI ANLATIRKEN DANISMANLARI VEKILLERI BAKANLARI YAKINLARI KASALARI BOSALTMISTI.ŞİMDİ NE ALAKASI VAR DERSENİZ COK ALAKASI VAR.

SOYLEKI;2-3 -5 KATLI BIR APARTMANDA DAHI EĞİTİME BASLAYAN OZEL BIR OKUL BIRKAC YIL SONUNDA BUYUK BIR YERLESKEYE DONUSEREK KURUMSALLASABILIYORK EN,PIRI REIS UNUVERSITESINE BUGUNE KADAR AKTARILAN (PIYASADA KONUSULAN RAKAMI SOYLEMIYECEGIM)MILYONLARCA AMA YUKSEK MILYONLARCA DOLARA RAGMEN VE USTUNE USTLUK OĞRENCİLERDEN EĞİTİM ÜCRETİ ALINIRKEN PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ DİYE INSAASINA BASLANAN TUZLADAKI 3-5 KATLI DAHA BITMEMIS BIR INSAATTAN BASKA BIR SEY ORTADA HALA YOKTUR.PU PARALAR NERELERE GİTTİ.SEKTOR BU KADAR SIKISMISKEN DTO NUN IMKANLAINDAN NEDEN DTO MENSUPLARI SEKTORUMUZ ISTIFADE ETTIRILMEDI.CEVAPLAR BELLİ AMA DETAYA GİRMİYORUM.BENIM SAHSI TALEBIM VE BEKLENTIM İNŞALLAH DTO DA KAN DEĞİŞİKLİĞİ DEĞİŞİM GELİŞİM OLURSA GECMIS DONEMLERIN MERCEK ALTINA YATIRILMASI OLACAKTIR.
............................
INANMAYAN GİDİP TUZLADA PİRİ REISIN INSAATINA BAKABILIR.
ŞUBE ÜYELERİ 7 yıl önce
DTO Yönetim Kurulu Bşk. adayı Sn. Zeki Salih Çakır'a çok teşekkür ederiz.Onun sayesinde DTO Yönetimini Şubelerde görüyoruz vede göreceğiz.
Şubeler olarak DAHA ÖNCELERİ NERELERDEYDİNİZ diyoruz.
Seçimden sonrada bekleriz.
Mustafa Aydın 7 yıl önce
Bina yapmak yapmamak,insana yatırım değildir.Kontenjan rakamlarından söz edilmiş..isterseniz 1 milyon öğrenci mezun edin,bu denizciliğin gelişeceği anlamına gelmez.piyasada adam artsın az maaş verelim mantığından UZAKLAŞIN..DTO bina yapacağına eğitim gemisi yaptırıp mevcut okullara kullandırtsa çok daha kalifiye,denizciliği bilen,denizci olan insanlar yetişir.hiç düşündüler mi acaba böyle birşey diyeceğim ama cevabını biliyorum HAYIR...
TATAR OMER 7 yıl önce
NEDEN SADECE PIRI REIS SORMAK GEREK ? KURULMUS ONCA UNIVERSITE VARKEN NEDEN PIRI REIS ?
antalyada br denizci 7 yıl önce
ismini büyük bir denizciden alarak denizcilik okulu süsü verdiğiniz okulda hangi bölümlerde kaç öğrenci olduğunu dobra dobra yazarsanız bizim ödediğimiz aidatların nereye gittiğini daha net anlayacağız.
Mahmut celal onel 7 yıl önce
Keske ,yukaridaki yaziyi yayinlarken yorum yapanlarin dikkatine yazdiginiz "Onemli uyari: Kisileri hedef alan , muhatabini kucuk dusurucu , yapici degil kirici olan , saygi kurallari icerisinde kaleme alinmayan yorumlar yayinlanmayacaktir" ilkesini haberi yazan kisiye ve kendinize de hatirlatma yapsaydiniz.
Mahmut Celal Onel
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?