banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kalite Standartları Denetçi Eğitimi Sertifikası

'Kalite Standartları Denetçi Eğitimi Programı' eğitimi tamamlandı. Eğitim katılımcılarına sertifikaları Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu tarafından takdim edildi.

GÜNCEL 19.02.2011, 19:53
 Kalite Standartları Denetçi Eğitimi Sertifikası

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen Denizcilik Eğitim, Öğretim ve Belgelendirme Faaliyetleri İçin Kalite Standartları Denetçi Eğitimi Programı 18-19 Şubat 2011 tarihleri arasında Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi' de gerçekleştirildi. Programın 2. gününde eğitim görmek amaçlı katılanlara sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika törenine Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Temel, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Genel Müdürü Hüseyin Acır, Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli ve Deniz İşleri Daire Başkanı Cem Erdem katıldı.

Sertifika törenine geçilmeden önce konuşma yapan Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz, Kalite Standartları Denetçi Eğitimi hakkında bilgi verdi. Bu eğitim ile vurgulanan en önemli konunun 'Cadı Avı' yapmamak olduğunu söyleyen Poyraz, ayrıca tamamen profesyonel bir denetçi olunması ve okullardaki kalite düzeyinin arttırılmasına fayda sağladığını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen en büyük sorunun öğretmen olduğunu vurgulayan Poyraz, sözlerine şöyle devam etti: 'öğretmen sorununda eskiye göre büyük farklar var. Artık öğretmen adayımız çok. Fakat öğretmen adaylarını bu mesleğe almakta bazı sorunlar yaşıyoruz. Hem pedagojik formasyonu alabilmek için 70-75 civarında bir puan almak gibi konulmuş sınırlar, hem de pedagojik formasyon alabilecek kişilerin sadece Fen -Edebiyat Fakültesi mezunu olma sınırı . Denizcilik için ortalama olarak YÖK'ü de bu olayın içine katarak birlikte bu sorunları çözmek durumundayız'.

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, törende konuşma gerçekleştirdi. Naiboğlu, Denizciliğin yeraltı madenciliğinden sonra gelen en zor meslek olduğunu ve saygın bir meslek olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreterinin 'Denizcilik ve denizciler olmazsa dünya nüfusunun yarısı soğuktan, yarısı da açlıktan ölür' sözünden yola çıkarak denizciliğin dünya üzerindeki önemini vurguladı.

Naiboğlu, Kalite Standartları Denetçi Eğitimi sertifikasının günümüze ve geleceğe hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

 

Yorumlar (10)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Yukarda adı geçen sertifka sahiplerinin ne yapacağını pek anlayamadımsa da iyi bir şeydir herhalde. Meslek öğretmenlerinden pedagojik formasyon isterseniz meslek öğretmeni bulmak hemöen hemen imkasızlaşır. Meslek öğretmeni yıllarca denizde çalıştıktan sonra okula gelecek ve edindiği deneyimlerle birlikte dersini verecektir. Milli Eğitim Bakanlığı

ipe un sermektedir. Hem ücret yok hem de pedagojik formasyon gibi meslek dışı öğretmenlere gerekli olan sertifikayı meslek öğretmenden isteyince meslek öğretmenini nasıl bulacaklarını anlayamıyorum doğrusu. İşte biz de deniz meslek liselerinin eğitimlerinin yeterli olmadığını anlatırken bunu söylemeye çalışırken bu okullardan mezun olanlar bizi eleştşriyorlar. Milli Eğitim'e bunu nasıl anlatırlar bilemiyorum ama şurtası bir gerçektir ki Milli Eğitim buna bir çare bulamazsa yalnız Denizcilikte değil diğer meslek liselerinin meslek öğretmenlşerini bulmakta çok zorlanacaktır. Allah Kur'an'da aklınızı kulllanmayacak mısınız diyor.www.refikakdogan.com
Ahmet Yılmaz 10 yıl önce
Toplantıya katılan öğretmenlerin ezici çoğunluğu maalesef denizci değillerdi..

Edebiyat,Kimya Ağaç işleri öğretmenlerimiz sertifika aldılar ancak denizciliğin hangi standartlarını denetleyecekler pek anlamış değilim..Maalesef Beşiktaş Z.K Denizcilik Meslek Lisesi Hariç hiç bir denizcilik meslek lisesinde GÜVERTE veya Gemi Makinları öğretmeni YOK..(birkaç Su Ürünleri Yetiştirme Öğretmeni hariç)Kimya Öğretmeninin verdiği Seyir , Tekstil Ögretmenin Gemicilik dersiyle Güverte zabiti yetiştirmeye çalışılıyoruz..MEB formasyon bahanesiyle bu işe çözüm üretemiyor.

Bence Denizcilik Müşteşarlığı bu VAHİM duruma ciddiyetle el koymalı ve Milli Eğitim Bakanlığına Denizcilik Öğretmeni olmadan Denizcilik Eğitiminin Olamayacağını hatırlatmalı..KPSS sonucu Atama bekleyen Denizcilik Öğretmeleri hemen atanmalı.. Yoksa mevcut durum gerçekden çok vahim..Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Sayın Ahmet Yılmaz siz neler diyorsunuz öyle. Denizcilerin eğitinmini denetleme işini yıllarca denizlerde dolaşmış baş mühendisler, kaptanlar bu kurstan geçirilerek yapacakları yerine siviller mi yapacak. Allah allah milet kafayı ytemiş, inanılır gibi değil. Deniz liselerinde denizden gelen öğretmenler yerine fizik kimya hocaları meslek dersleri veriyorsa ben ne diyeyim. Dilim tutuldu, parmaklarım yazamıyor,Burada IMO'nun yapacağı denetlemelerde ne cevap vereceğiz bilemiyorum. Allah sonumuzu hayırlı etsin.www.refikakdogan.com
mustafa ersin gözde 10 yıl önce
ben denizcilik öğretmeniyim. gerçi denetçi değilim ama denetçi olan arkadaşlarımdan biliyorum ki onlar görevlerini layıkı ile yapacak kapasitededir.

denizcilik eğitimi sadece z. kalkavanda değil artık türkiyenin tüm bölgelerinde açılmış ve aktif durumdadır.

oturduğunuz yerden yorum yapacağınıza kalkıp o okulları gezerek ve eğer bilgilerinizin çok olduğunu düşünüyorsanız eğitim kalitesinin arttılması için bir tuğla da siz koyun.

artık okullarda simülatörlü eğitimler verilmekte.. lütfen bilgisi olmayan arkadaşlar yanlış yönlendirme yapmasınlar.

Hakan PIRMUT 10 yıl önce
Sayın Hocam ve yorum yazan diğer arkadaşlar,

Şu an liselerde görev yapanlar Denizcilik eğitiminin zorluğunu göze almış,yeni bir sistem içinde verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlardır. eleştirilerinizin eksik bilgilendirmeden kaynaklandığını düşünmekteyim.

1. Denizcilik alanına öğretmen alımı tamamen MEB 'nın tasarrufu altındadır. Burada yapılması gereken denizcilik fakültelerinden mezun olacak arkadaşların pedagojik formasyonu aldıkları taktirde öğretmen olmalarını engelleyecek bir sorun olmamasıdır. Yeterki MEB öğretmen alımlarında kotayı yukarı çeksin.Biz bu okullarda görev yapanlar olarak yeni arkadaşalrın gelmesini zaten istemekteyiz. Aşağıdaki linki açarsanız hangi okul mezununun hangi derslere girebilecekleri belirtilmiştir.

http://yayim.meb.gov.tr/dergiler/pdf/2622.pdf

2. Çizelgede de görüleceği üzere Denizcilik alanı derslerine girenler ancak tabloda görilenlerdir. Ağaç işleri vs. öğretmenleri bu derslere girememektedirler.STCW ve ESY de buna izin vermemektedir.

3.En büyük sorunlardan biri olan açık deniz tecrübesi olan kaptan ve mühendisler öğretmen olmalı dediğinizde ki ...ESY de bunu belirtiyor, Paranın tadını alan kaptan ve mühendislerimiz neden okullarda görev almayı istesinler?

4.Biz eğitimciler olarak tabiki en iyi donanım ve laboratuvar şartlarında eğitim vermek istemekteyiz. Fakat bunları gerçekleştirmek o kadar kolay değildir. Bu okulların açılmasında önayak olan armatörlerde bu okulları yeterince desteklememektedir. Bu okulların donanımlarını ve eğitimcilerini bulmak yine okul idare ve öğretmenlerine düşmektedir.

5. Sayın hocam tetkikçi olmak için senelerce deniz hizmeti yapmaya gerek yok. Burada denizcilik mesleği denetlenmiyor.STCW ve onun gereğiolan Gemi adamları yönetmeliği ile Eğitim sınav yönergesinin denetime esas olan maddeleri ile birlikte eğitimin niteliği ve kalitesi denetleniyor.

6. Şunu bilmeniz lazım ki bu şekilde üzerine düşülen ve önem verilen bir Mesleği yürütüyoruz.Hangi meslek dalında bu şekilde bir standartlaşma ve sıkı bir denetim var? Eğer her elini kolunu sallayan bu okullara girip mezun olsaydı ve gemilerde çalışsaydı bu şekilde sorgulayabilecekmiydiniz?

7.Üniversite ve yüksek okullardan bakıldığında MEB pek anlaşılmıyor. Bu nedenle pencerelerden bakmak yerine sokağa çıkıp neler olduğuna bakmakta da fayda olduğuna inanıyorum.

Aslında Sayın Özkan POYRAZ bu konuda gerekli hassasiyete sahip bir kişi.Onu dinlerken dillendiremediğimiz bir çok konuyu vurguladı.

Eksik ve yanlış bilgilerle kafa bulandırmayalım. Aslında yazılacak çok şey var ama şu an yeter. hepinize saygılar.Mustafa BOZKURT 10 yıl önce
SAYIN Müh.Kaptan Refik Akdoğan; denizciliği denicilikten anlamayan öğretmenlermi denetleyecek diyorsunya bende sana diyorumki benim okulum MEB' Bağlı denizcilik eğitimmide verse yıllardır denizde dolaşmış sosyallikten kopmuş pedogojik bilgisi sıfır iletişim zayıf kişilermi denetleyecek şaşarım ya.. bu adam kafayı yemiş herhalde desem... ipe un seriyor diye eleştirriyorsun deneyimli insanları öğretmen yapmıyor diyorsun ama sen kendi mesleğine kimseyi karıştırmıyorsun senin işine sadece sen ve denizden gelen ler yapacak bizim işimizi sen yapabilirsin öylemi :) ali kaptan gibisin senya hani kanal D de oynuyor ya şaka gibisin ya gercekten sen müh. kaptanmısın..?sayın ahmet yılmaz senin o beğenmediğn su ürünleri mezunları girmiş sınava 70 75 almış öğretmenlik yapıyor, madem sen cok iyisin gir sınava alsana bi 70-75 puan.. al gelde kurtar şu denizciliği düştüğü çukurdan tıpkı Türk denizciliğini dünya denizciliğinde bir numara yaptığınız gibi egitimdede bir numara yapın.... bak sana gercek bir acı gercek söyleyeyim..! sen ve senin gibi düşünenler sittin sene bu kuruma öğretmen olamayacaksın sen bırak o acı gecekleride kendi gerceklerinle başbaşa kal genc...
NUH TIRIŞ 10 yıl önce
sayın Ahmet Yılmaz denizcilik eğiitimi hakkında hiçbir bilginiz olmadan yorum yapmayın.bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler yıllardır denizlerde görevlerini başarı ile yerine getirmektedirler. bugün denizcilik eğitimi bu branşda çalışan öğretmenlerin fedakarlıkları ile olmaktadır. bu branşda 21.yılımı çalışıyorum. yanımaza yüksek denizcilik okullarından mezun çok asker öğretmen geldi hepsinde motoru biz öğrettik. layneri ters tutup takmaya çalışan çok gemici gördüm. bu görevi büyük bir azimle çalışarak yerine getiren öğretmenlerimizi küçümsemeyin. teknik öğretmenlerin mühendisten fazla bir farkı yoktur. tek bir farkı var makinayı daha iyi bilirler. 3 yıl meslek lisesi 4 yıl üniversite ve stajlarda makinayı su gibi içerler.
Mustafa BOZKURT 10 yıl önce
Sayın A. YILMAZ EATSA DENİZCİLİK MESLEK LİSESİNDE 2 TANE İTÜ MEZUNU BİRİ MAKİNE BİRİ GEMİ İŞLETME MÜH. Bİ TANE K.T.Ü GEMİ İŞLETME MÜH. BİR TANE 13 YIL BU OKULDA ÇALIŞMIŞ MAKİNE MÜH. BİR TANE İKİ TANE ÜNV. BİTİRMİŞ 15 YIL BU OKULDA ÇALIŞMIŞ TEKNİK ÖĞRETMEN. 2 TANE SU ÜRÜNLERİ MEZUNU VE BU OKULDU İKİSİDE 15. YILINI ÇALIŞMAKTA SENCE BU KADRO YETERSİZMİ..? SADECE SÖYLEDİĞİN OKULDA VERİLMİYOR BU EĞİTİM Bİ DOLAŞ OKULLARI NERDE NE YAPILIYOR BİR GÖR... GÖZÖNÜNDE OLMADIKLARI VE REKLAMI İYİ YAPAMADIKLARI İÇİN SEN ÖYLE SANIYORSUN...AYRICA SAYIN KAPTAN REFİK BEY.. DENETCİLİK NEDİR NE YAPAR ÖĞRENMENİ TAVSİYE EDİYORUM... TÜM BELGELERİ POLİS TOPLAR KOŞUŞTURMALARI YAPAR... TUTANAKLARI TUTAR DOSYA HALİNE GETİRİR BUNLARI YAPAN LİSE MEZUNU POLİSLERDİR... AMA HÜKÜM VEREMEZ HÜKMÜ O DOSYALARA BAKARAK HAKİM VVERİR İTİRAZ OLURSA HAKİM BİZZAT KENDİ İNCELEYEREK KARAR VERİR... DENETCİLİKTE BUNA BENZER İŞTİR İŞTE... ARTIK SENDE BURDA POLİS KİM HAKİM ANLARSIN HERHALDE NE KADARDA BU İŞLERİ BİLMESENDE BUNU ANLARSIN HERHALDE.. :) PRUVAN NETA OLSUN KAPTANNNNN SAPMALAR VAR BAK DİKKAT ET...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
açık
banner102