banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kadıköy'de Ürküten Koli Basili Raporu

Son yağışların ardından Kadıköy’de denize girmeyin uyarısı yapılmıştı. Kurbağalıdere’de yapılan analizler ürkütücü tabloyu ortaya çıkardı.

GÜNCEL 12.08.2014, 13:21
Kadıköy'de Ürküten Koli Basili Raporu

Kadıköy'de Ürküten Koli Basili Raporu

Son yağışların ardından Kadıköy’de denize girmeyin uyarısı yapılmıştı. Kurbağalıdere’de yapılan analizler ürkütücü tabloyu ortaya çıkardı. Normal sınır değeri 200 olması gereken koli basili 150 binlere çıktı.

Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıldır ıslah çalışmaları sürdürülen Kurbağalıdere’nin sularını analiz ettirdi. Kadıköy Belediyesi, sonuçlarını açıkladı. Netice ürkütücü. Analizler 6 ayrı bölgeden örnek alınarak yapıldı. Tahlil sonuçlarına, göre sınır değeri azami 200 olması gereken ‘E. Coli Sayımı’ Caddebostan Plajlarında 2 binde, Moda Deniz Kulübünde 3 bin, Fenerbahçe Burnunda 30 bin, Kalamış Marina’da 20 bin, Yoğurtçu Parkı Bitiminde ise 150 binde. Sınır değeri bin olması gereken ‘Toplam Koliform Bakteri Sayısı’ ise Caddebostan plajlarında 2 bin beşyüz ve 5 bin yüz iken, Moda Deniz Kulübünde 22 bin, Fenerbahçe Burnu’nda 120 bin, Kalamış Marina’da 70 bin, Yoğurtçu Parkı Bitiminde ise 570 binde.

DENİZE GİRMEYİN

Açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verildi: “Tahlillerde ayrıca denizde hiç olmaması gereken ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan diğer bakteri grupları da (toplam koloni ve pseudomonas) tespit edildi. Tahlil sonuçlarını yorumlayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; Vatandaşlarımızı daha önce denize girmemeleri konusunda uyarmıştık. Tahlil sonuçları beklediğimizin de üzerinde. Bir an önce bu soruna çözüm bulunması gerekiyor. Halkın sağlığını riske atmaya hiç kimsenin hakkı yok” dedi. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin çalışmalarını hızlandırdığı koşullarda dere ıslahının çok kısa bir sürede biteceğini söyleyen Nuhoğlu “biz Kadıköy Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Burada siyaset veya parti ayrımı yapılması doğru değil. Bu sorun tüm Kadıköylülerin sorunu ve daha tehlikeli sonuçlara yol açmadan bir an önce çözülmeli” dedi. Denizdeki koli basili oranının ciddi salgın hastalıklara neden olabileceğinin altını çizen Nuhoğlu Kadıköylüleri denize girmemeleri konusunda bir kez daha uyardı.”

Yorumlar (0)
22°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?