banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kadıköy Vapur İskelesi Otele mi Verildi?

İstanbul Beşiktaş’ta son günlerde vatandaşların anlam veremediği bir uygulamaya geçildi.Beşiktaş'taki Kadıköy Vapur İskelesi’ne giden yol bir haftadır araç trafiğine kapalı.

GÜNCEL 30.05.2013, 09:39
2297
Kadıköy Vapur İskelesi Otele mi Verildi?

 İstanbul Beşiktaş’ta son günlerde vatandaşların anlam veremediği bir uygulamaya geçildi. Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin yanındaki Kadıköy Vapur İskelesi’ne giden yol bir haftadır araç trafiğine kapalı.

Dolmabahçe Sarayı ile Denizcilik Müzesi arasında inşa edilen Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne komşu bir otelin özel güvenlik elemanları bir haftadır otel çevresindeki yaklaşık 800 metrelik yolun giriş ve çıkışlarını kontrol ediyor. Açılır kapanır bariyerle araç trafiğine tamamen kapatılan yoldan sadece otel müşterilerinin geçişine izin verilirken bariyerlerin kumandaları otelin özel güvenlik görevlilerinin elinde.

Vatandaş tepki gösterdi

Dolmuşların ve İETT otobüslerinin servis güzergahında bulunan bu yolun yalnızca özel bir otelin müşterileri tarafından kullanılıyor olmasıysa vatandaşların tepkisine yol açtı.
Kadıköy-Beşiktaş Vapur seferlerinin yapıldığı iskeleye gitmek isteyen ancak özel güvenlik görevlisi tarafından engellenen Orhan Bülbül, “Başbakanlık Ofisi bahane edilerek devletin yolu otele verilmiş. Vapura bineceğiz, geçemiyoruz. Başbakanlık Ofisi tamamen bahane” dedi.
Taksi şoförü Ahmet Kayır ise, yolu kullanamadığı için 3 km daha fazla yol gittiğini söyledi.  

İBB: Yol otele tahsis edilmedi

Otelin Halkla İlişkiler Müdür Melike Şafak, “Otelimiz o yolu kullanmak zorunda. Ama orası bize ait değil” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma alanı içerisinde olduğu belirtilen yolun nasıl kullanılacağına ilişkinse İBB, yolun otele tahsis edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Yorumlar (2)
Murat Taş 8 yıl önce


Beşiktaş'taki Kadıköy Şehir Hatları İskelesi'nin Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nin yanına yapılan Shangri- La Oteli'ne satıldığı öğrenildi. Mimarlar ve şehir plancıları iskelenin otel tarafından özel iskele olarak kullanılacağını söylüyor. Otelin açılış görüntülerinde iskele otel sınırları içinde gösteriliyor.

Gal ataport'un özelleştirilmesiyle başlayan tartışmalar bitmeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çok tartışılacak bir karara imza attığı öğrenildi. Beşiktaş'taki Kadıköy İskelesi Türk-Çin ortaklığıyla yapılan Shangri-La Oteli'ne satıldı. İddialara göre Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nin hemen karşısına yapılan Shangri-La Oteli iskeleyi satın aldı ve bundan böyle özel olarak otel ulaşımı için kullanacak. Beşiktaş'ta Kadıköy İskelesi olarak ise rıhtımda bulunan Üsküdar İskelesi kullanılacak. İskelenin satılma gerekçesi daha önce Akaretler Durağı'nda olduğu gibi “güvenlik” olarak açıklanacak.

İSKE LE ARTIK OTELİN

11 mayısta Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılan otelin tanıtım görüntülerinde iskele, otel sınırları içinde yer alıyor. Ayrıca Kadıköy İskelesi ile otel arasındaki yolun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çalışma Ofisi'nin emniyeti için araç trafiğine kapatıldığı, bu alanın da Sahangri- La Oteli'ne devredileceği öğrenildi.

BELEDİ YE SUS-PUS! YOL DA MI SATILDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi herhangi bir açıklama yapmazken gerekli düzenlemeler için çalışmalar başlatıldı. Önce Başbakanlık Ofisi'nin yanından geçen yol trafiğe kapatıldı. Çalışmalar kapsamında Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla Dolmabahçe'nin yanından geçen yol da kapatıldı. Deniz Müzesi'nin yanından kalkan İETT otobüsleri, güzergâhını değiştirerek Barbaros Bulvarı'ndan dönüşlerini sağlamaya başladı.

SAHİL VATANDAŞA KAPATILAMAZ!

Shan gri-La Oteli'ni tescilli bir yapı olan tütün depolarının yerine yapıldığı için dava eden Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu iskelenin durumunu Taraf'a değerlendirdi. Muhçu, otele açtıkları davanın İstanbul İdare Mahkemesi'nde devam ettiğini belirterek uluslararası kanunlar ve Türkiye'deki ilgili yasalara göre kıyıların hiçbir şekilde vatandaşlara kapatılamayacağını, iskelenin satılma durumunun da tamamen hukuksuz olduğunu ifade etti. Muhçu şöyle devam etti:

“Dolmabahçe 'nin Başbakanlık Ofisi olarak kullanılmaya başlanmasından sonra yoğun olarak kullanılan Akaretler Otobüs durağı hiçbir açıklama yapılmadan kapatıldı. Sonra ‘güvenlik gerekçesiyle kapattık' dediler. Şimdi de iskele için bunu yapmak istiyorlar. İskele tamamen kamusal alandır. Kıyıda yer aldığı için hiçbir şekilde satılamaz veya kiralanamaz. Açtığımız davayla yargının otel ile ilgili iptal kararı vereceği kanaatindeyim.”

D AHA ÖNCE YAKILMIŞTI

Muhçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce iskelede kaynağı belirlenemeyen bir yangın çıktı ve bir kısmı kullanılmaz hale geldi. Şimdi de fiilen kıyı bandı tamamen kapatılmaya çalışılarak yapılan otele tahsis edilmeye çalışıldığı ortaya çıkıyor.”
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Sayın Murat Taş, yakında bütün Beşiktaş sahil yollarının hepsi kapanabilir. Osmanlı padişahları da Beşilktaş sahilini Dolambahçe Sarayı ve saray binaları yapılarak halka kapatmadılar mı? Halka da iskele çevresinde bir parçacık yer bırakılmadı kı?. Para lazım, sahil kapamak ne kelime, Boğazı seyredeceksin de ne olacak, karın doyuruyor mu? Parası olmayanın sahil görmesi düşünülemez. Bütün Boğaz kıyısna bak yalılar, saraylar sahilde yapılmış, halk sahili görmeden arka yolda seyahat ediyor.Para, para para varlığın dert, yokluğun yara. İşte böyle Sayın Murat Taş. Kimbilr daha neler göreceğiz.Yaşayan görür. Allah'a emanet olun.
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü