banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Kaçırıldığımızdan bu yana duş almadık"

Aysun kaptan; "Kumanyamız, yakıtımız az 10 gün yetebilir. kaçırıldığımız günden bu yana hiç duş almadık. gemi mürettabatından bir kişi kurşunla yaralandı."

GÜNCEL 21.07.2009, 17:44

Korsanlar mürettebattan bir kişiyi yaraladı

Günlerdir korsanlardan elinde bulunan horizon 1 gemisinin 4. kaptanı 24 yaşındaki Aysun Akbay Doğan Haber Ajansı'na konuştu.

Aysun Kaptan; "Arabulucu aramamı istedi. Yalnız sizden konuşacaklarımızı kayıt etmenizi istiyorlar. Soru gelirse cevaplamayacağım. Her şeyden önce kaçırıldığımız günden bu yana hiç bir personele zarar verilmedi. Ancak kazayla makine kazan dairesinden sorumlu olan Mustafa Şenkal, 09.07.09 tarihinde yaralandı. Korsanlardan biri silahla oynarken yanlışlıkla silah ateş aldı ve kurşun sekti. Bu tarihten yana kurşun bacağının içinde. Gemide mevcut ilk yardım araçlarıyla müdahale yapılmasına rağmen şu anda sağlık durumunun ne olacağına dair bir bilgimiz yok. Gemide mevcut su, yakıt ve kumanya maksimum 10 günlük. Kaçırıldığımız günden bu yana duş almadık ve Somali bölgesindeyiz şu an. Kaçırıldığımız zaman altı gün boyunca silahlar içinde uyuduk. Somalili korsanlarla İngilizce ve anlaşabileceğimiz bir dil olmadığı için çok sıkıntı çektik. Bu nedenle de geminin eski olması ve makinede yaşadığımız problemlerden dolayı çok sıkıntı çektik. Makinede yaşadığımız problemlerde bize inanmadılar. Oyun falan yapıldığını düşündüler" şeklinde konuştu.

HELİKOPTER KORSANLARI TEDİRGİN ETTİ

Arabulucu olan Mustafa'nın 13.07.09 tarihinde gemiye transletır olarak katıldığını söyleyen Akbay, "Ancak maalasef şirketle yapılan iletişimde yetersizlik olup bizim tarafımızdan görülen olumlu bir gelişme olmaması personeli ümitsizliğe itmiştir. Bu arada yapılan iletişimlerde Mr. Fuat, şirketle kontaklarımızın daha anlaşılır olması amacıyla kontaklarımızı Türkçe yapmamıza izin verdi. Buna rağmen dün şirketle yapılan görüşmede şirket üslubunun ters olması arabulucunun bu iletişime daha fazla devam edemeyeceği kararı üzerine iletişim sonlandırıldı. Aynı saatlerde gemi civarından başka bir geminin geçmesi Somalili korsanlar tarafından gemiye karşı her hangi bir operasyon olması yönünde bir tedirginlik yarattı. Bunun üzerine silahlarını hazırladılar ve ateş ettiler. Daha fazla yaklaşması halinde gemideki tüm personeli köprü üzerine toplayacaklarını söylediler.

Neyse ki buna gerek kalmadı ve gemi uzaklaştı. Öte yandan bugün gemideki telefon çaldı,telefona cevap verilmedi. Bunun üzerine gemi üzerinde bir helikopter dolaşmaya başladı ve resimler çekti. Somalili korsanlar şirketin savaş gemisi gönderdiğini düşündü. Çünkü iletişim kötü geçmişti. Helikopteri de onların gönderdiğine inandılar. Personeli köprü üzerinde toplamaya başladılar. İki saat sonra bu olaylar tamamlandı ve bizleri rahatlatmak mahiyetinde korsanlar bir konuşma yaptı. Aynı zamanda bunu yapmaya mecbur olduklarını çünkü kendilerinin de bir can taşıdıklarını belirttiler. İsteklerinin sadece para olduğunu, bizi gerçekten evlerimize mutlu ve sağlam göndermek istediklerini ancak olası bir operasyonda yapacak başka bir seçeneklerinin olmadığını ve herhangi bir operasyon olması halinde işlerin değişebileceğini söylediler" diye konuştu.

Akbay, "Rehine olan biziz ve rahat değiliz. Şirket de şu anda bizlerin kurtulması için bir şeyler yapıyor. Ancak şu an ki yapılan ilerlemeler yetersiz. Bizim için bunaltıcı. Bizim ailelerimize kavuşmamızın en kısa yolunu bulun. Şunu unutmayın ki şu an bizim bulunduğumuz konumda siz de olabilirdiniz. Bize iyi davranıyorlar. O konuda bir sıkıntı yok. Sadece helikopter gibi gemiye yaklaşan birşey olursa kendilerini de güvene aldıktan sonra bizi yanlarına alıyorlar. Normalda bizler kamaralarda kalıyoruz" dedi. Akbay konuşmasını "ilginiz için teşekkürler yardımlarınızı bekliyoruz" şeklinde sonlandırdı. Geminin üçüncü kaptanı da korsanların kendilerine son derece iyi davrandıklarını sadece herhangi bir operasyon olması ihtimaline karşı durumların biraz değiştini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler gerçekten çok rahatız. Şirketle olan iletişim ve helikopterin uçması onları tedirgin etti. Olumlu bir ilerleme olmasını istiyorlar ve olayın kısa sürede tamamlanmasını istiyorlar. Medya yoluyla olumlu bir gelişme olacağını düşünerek sizi aradık."
 

 

Yorumlar (3)
sintine seperatörü 11 yıl önce
değerli meslektaşım bu üzücü olay karşısında hepimizin duaları sizlerle. ama benim canımı sıkan kısım daha öncede YASA NESLİHAN kaçırılmıştı. ozman neden kımse bu kadar duyarlı değildi. neden yanı HORIZON 1 gemisinde bayan bulundugu ıcı mı bu kdar tantana yapılıyor. gemide 24 kısı var nedense diğer 23 kısı erkek oldugu ıcın onalr hıc onemsenmıyor da sadece aysun kaptan onemsenıyor.onların kı cna değilmi. ya da bu aysun kaptan ve diğer bayan kaptanalr gemıde ne tur zorluklarla karsılasacakalrını bılmeden mı bu emslegı secıyorlar. ne zman bır bayan zabıt denıze cıksa hemen gazetecıler gıdıp reportaj yaparlrve bayan arkadasınd asoyeldıgı seyler genelde aynıdır. denizcilik artık eskısı kadr guc gerektıren bırsey değil madem eşitiz bızde yapabılırz dıyorlardı. eğer gercekten esitlik varsa neden gemideki diğer 23 kişiden hiç bahsedilmiyorda sadece aysun kaptandan bahsediliyor.
Fikret Hakgüden 11 yıl önce
Ülkemizde her konuda olduğu gibi ekmek parası için görev yapan 23 mürettebatın kişisel güvenliği ile bu global kriz ortamında onlara iş sağlayan ve aldığı navlun ile ülkeye döviz girdisi sağlayan cefakar Gemi sahibi/ işletme şirketlerinden birisi olduğunu düşündüğüm Horizon Denizcilik Şirketinin içinde bulunduğu zor durum ile bu olayda bilgili ama ilgisiz olanlar ile ilgili ama bilgisiz olanların çeşitli yorum ve koordinesiz çabalarda bulunduğu yöntem sorunuyla karşı karşıyayız. Olayda sıkıntı çeken mürettebat ve ailelerden bir fazlasını da Horizon Şirketi çekmektedir. Bu konuda ilk defa bu tecrübeyi yaşayan Horizon ile anlaştığı ancak artık profesyonel bir sektör haline gelen Aden Körfezi Korsanlık Marketi için Washington, Singapur,Londra ve Hong Kong mekezli koordineli Uluslararası Hukuk firmalarının ve bunlara ve dolayısıyla korsanlara bilgi temin eden AIS ve LRIT imkanlarından yararlananve Maritime Intelligence altyapısı kullanan firmaların karşısında Horizon gibi küçük bir şirketin ve sadece Türkiye'de ofisi olan lokal bir hukuk firmasının çabalarını görünce insan üzülmekten kendini alamıyor.Bu uluslararası devlerin karşısında pazarlık yöntem ve kriterini bilmeden başarıya ulaşmak imkansız zaten olayın bugüne kadar sürmesi de bu eksikliğin kanıtı. Çünkü Korsanlar uluslararası Hukuk firmalarıyla çalışıyorlar ve gemi sigortası (sigorta Klubü dahil), yük sigortası, mürettebat sayısı,ailelerinin durumu, işleten şirketin performansı ve üç önemli kriterin daha yer aldığı skalayı uygulamadan ne korsanlar tarafından razı olunacak fidyeyi ne de sizin ne kadarla pazarlığa başlayacağınızı bilmeniz mümkün değildir. Gerek Şirket gerek Hukuk firmasının bu yöntemi bulmalarının veya öğrenmelerinin çok önemli olduğu tartışmasızdır.Bundan sonra 23 kişinin hayatlarını kurtaracak paranın buna eşdeğer eşik olup olmadığı anlaşılacaktır. Önemli olan, teorik bilgiler ve kulaktan dolma dayanaksız tavsiyeler değil ( fırkateynlerimizin ne yapabileceğini bilmeden ahkam kesenler dahil),yöntem meselesidir yani kısaca (negotiation skills and Crisis Management) dedikleri ve kurguladıkları olaydır.Şirketin bir an önce bunu öğrenerek veya bu hizmeti satın alarak mürettebatı salimen evlerine kavusturmasını bir insan olarak canı gönülden temenni ederim.
usta gemici 11 yıl önce
ewtv arkadasım sana hak verıyorum orada 23 arkadasımız daha var bende ya sa neslıhan da calısmıstım korsanların kacırdıgı zaman ama ben sanslı ydım bıraz cunki gemı kacırılmadan 10 gun önce gemıden belcıkada ayrıldım. arkadaslarım zor gunler gecırdı tam 3 aykaldılar orada,, ama sonucta serbest kalacaklardır hıc kımsenın şüphesi olmasın,
banner225
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?