banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kaçak Taşıyan Bota Gemi Çarptı: 13 Ölü

Babakale açıklarında Türk bandıralı "Sultan Atasoy" olduğu iddia edilen kuru yük gemisi mültecileri taşıyan bota çarptı. 8 kişi kurtarılırken 6'sı çocuk 13 kişi yaşamını yitirdi.

GÜNCEL 20.09.2015, 20:33
Kaçak Taşıyan Bota Gemi Çarptı: 13 Ölü

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Valisi Hamza Erkal, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışırken botlarının Ege Denizi'nde batması sonucu kaybolduğu belirlenen 4 kişinin aranmasına devam edildiğini bildirdi

Erkal, yaptığı yazılı açıklamada, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Babakale köyü açıklarında Midilli'ye gitmek isteyen ve içinde 46 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu bota bir yük gemisinin çarptığını belirtti.

Olayda 6 çocuk, 1 kadın ve 6 erkeğin yaşamını yitirdiğini ifade eden Erkal, ölümlerin boğulmadan değil, geminin çarpmasıyla meydana geldiğinin anlaşıldığını aktardı.

Erkal, yaralı 9 kişiden 4'ünün ayakta tedavi edildiği bilgisini vererek, "Diğer 5 yaralının tedavileri ise Ayvacık Devlet Hastanesinde devam etmektedir. 20 kişi ise Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarılmıştır. Kayıp olarak değerlendirilen 4 kişi için sahil güvenlik ekiplerinin denizden ve havadan arama kurtarma çalışmaları sürmektedir" ifadelerini kullandı.

Alınan bilgiye göre, sahil güvenlik ekipleri, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında batan bottaki 13 kişinin cesetlerini Babakale Limanı'na getirdi. Olayda ölen ve 6'sının çocuk olduğu anlaşılan 13 kişiye ait cesetler, Ayvacık Devlet Hastanesi morguna gönderildi.

Boğulma tehlikesi geçiren ve kurtarılan 8 kişiden 6'sı sahil güvenlik ekipleri, ikisi ise "Cengiz Kaptan" adlı balıkçı teknesiyle limana ulaştırıldı. Bu kişiler, aynı hastanede tedavi altına alındı.

Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu yabancı uyruklu kişilerin botunun, Babakale açıklarında Türk bandıralı "Sultan Atasoy" olduğu iddia edilen gemiyle çarpışma sonucu battığı bildiriliyor.

Bölgede sahil güvenlik ekipleri tarafından "Güven 702" gemisi, "TCSG 34" ve "TCSG 28" helikopterleriyle arama çalışmalarına devam ediliyor.

Atasoy Grup'tan açıklama: "Sadece Kurtarma Operasyonu için Durduk"

Konuyla ilgili Kaptan Haber Ajansı'na açıklama yapan Atasoy Grup yetkilileri şunları ifade ettiler:  "Atasoy Grup’a bağlı kuruyük gemisi MV Sultan Atasoy, Izmir den Marmara denizine seyri sırasında dün sabah sadece mültecileri kurtarmak için seferine ara vermiştir. Medyada çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Her hangi bir çarpma söz konusu değildir. Mültecilerin botunun gemimiz olay yerine gelmeden bir kaç saat önce batmaya başladığı anlaşılmıştır. Gemimiz sahil güvenlikle koordineli şekilde kurtarma çalışmalarına destek verdikten sonra yoluna devam etmiştir."

Yorumlar (1)
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 5 yıl önce
Ben anılan geminin AIS kayıtlarını inceledim. Babakale Burnuna doğru 270 rotasına 13,6 knots hızla ilerlerken ansızın yavaşlıyor ve sancağa dönüyor (Çarpışma anı olabilir) daha sonra yoluna devam ediyor. Yarım saat daha gittikten sonra bu kez geri dönüyor ve aynı bölgede -arama kurtarma olması muhtemel- manevralar yapıyor bu da 5 saat sürüyor. İlk hareketin saati 05:00 GMT. Gemi kazaya karışmamış olabilir ancak ilk yol azaltılması ve yarım saat gittikten sonra geri dönülmesi ilginç olmuş, açıklanmaya muhtaç.
12°
açık
banner102