banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İztuzu Sahili Sayıştay’a Takıldı

Sayıştay, tabiat varlıkları, doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin yasal mevzuata aykırı şekilde ihale edildiğini tespit etti.

GÜNCEL 09.10.2015, 08:03
218
İztuzu Sahili Sayıştay’a Takıldı

İztuzu Sahili Sayıştay’a Takıldı

 Sayıştay, doğal sit ve özel çevre koruma bölgelerindeki yerlerin mevzuata aykırı şekilde ihale edildiğini tespit etti. İztuzu direnişiyle gündeme gelen MUÇEV’e yapılan ihaleler yönetmeliğe aykırı bulundu Sayıştay, tabiat varlıkları, doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin yasal mevzuata aykırı şekilde ihale edildiğini tespit etti.

Sayıştay’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014’teki faaliyetlerine ilişkin denetim raporunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile Muğla Valiliği’ne bağlı olan Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın yüzde 50’şer hisse ortaklığıyla kurulan MUÇEV’e yapılan ihaleleri mevzuata aykırı buldu.

MUÇEV en son Dalyan’da caretta carettaların dünyadaki en önemli üreme alanlarından olan İztuzu Sahili’nde günübirlik tesislerin işletme hakkını İngiliz ortaklı DALÇEV şirketine vermesiyle gündeme gelmiş, çevre hakkı savunucularının tepkisini çekmişti. Sayıştay raporunda, tabiat alanlarındaki günübirlik alanların MUÇEV’e kiralanmasının ‘Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik’e aykırı olduğu belirtildi.

Raporda, “Yönetmelikte öngörülen ihale usulleri dışında MUÇEV ile her alan için ayrı ayrı yapılan protokollerle ‘günübirlik alanların’ kiraya verilmesi, kiralayan şirketçe bu alanların daha yüksek bedelle üçüncü şahıslara ihale yoluyla kiraya verilmesi”nin yönetmeliğe aykırı olduğuna dikkat çekti.

MUÇEV’e kiralama yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sayıştay’a verilen yanıtta ise “Bundan sonra yapılacak kiralama işlemlerinde denetim raporunda yer alan görüşler dikkate alınarak işlem tesis edilecektir” denildi.

Yargı da durdurmuştu

İztuzu’nun ihale yapılmaksızın MUÇEV tarafından DALÇEV’e kiralanmasına yönelik tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sahilde ticari faaliyet öngören ihalenin iptal edilerek caretta carettaların Muğla Üniversitesi’yle yapılacak protokolle korunacağını açıklamıştı. Muğla’da özel çevre koruma bölgesinde yer alan 14 işletmenin MUÇEV’e devredilmesine dair Mayıs 2014’te verilen Başbakanlık onayına ise Muğla 2. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü