banner191

banner148

banner179

banner176

İzmit Korfezi'ne 9 Yeni Gemi

İzmitli işadamı Hasan Galyan, önemli bir yatırıma imza atıyor. Hasan Galyan, İSSU Konsorsiyumu çatısı altında 9 gemiyi mart ayı başında İzmit Körfezi’ne getirecek.

GÜNCEL 15.02.2011, 11:21
İzmit Korfezi'ne 9 Yeni Gemi

İzmitli işadamı Hasan Galyan, önemli bir yatırıma imza atıyor. Hasan Galyan, İSSU Konsorsiyumu çatısı altında 9 gemiyi mart ayı başında İzmit Körfezi’ne getirecek. Galyan, bu gemilerle Körfez’e gelen gemilerin başta içme ve kullanma suyu olmak üzere çok sayıda ihtiyacını karşılayacak. Şirketin alanında bölgenin en büyüğü olacağını söyleyen Hasan Galyan, yeni yatırımının detaylarını gazetemize açıkladı.

Liman başkanıydı

1986 yılında Liman Başkanlığı yapan, daha sonra 13 farklı ilde de aynı görevi üstlenen Hasan Galyan, hatırlanacağı gibi son olarak Büyükşehir Belediyesi’nde Deniz Ulaşım Daire Başkanı olarak görev yapmıştı. 2004 yılında geldiği bu görevden 2008 yılında ayrılan Hasan Galyan daha sonra ticaretle ilgilenmeye başladı. Galyan, 2011 yılının ilk aylarında da yeniden denizlere dönmeye karar verdi.

2 bin 250 gemi

Gemi giriş çıkış trafiğinin son derece yoğun olduğu İzmit Körfezi’ne 9 gemilik bir filoyla çıkarma yapacak Hasan Galyan, “Yaptığımız araştırmalara göre Körfez’e aylık yaklaşık 2 bin 250 gemi giriyor. Bu gemilerin çeşitli ihtiyaçları oluyor. Bu ihtiyaçların giderilmesi noktasında sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Yeni filomuz bu gemilere hizmet verecek. 25 yıllık denizcilik tecrübemle bu gemilerin ihtiyaçlarını karşılayacağız” dedi.

Şirket ne yapacak?

Şirketin faaliyet alanı hakkında bilgi veren Hasan Galyan, “Gemilere su vereceğiz. Yalova Yeşil Körfez Su Birliği’nden alacağımız suyu bu gemilere servis edeceğiz. Bu su son derece kaliteli ve iyi su. Ayrıca en kaliteli içme suyunu da bu gemilere vereceğiz. Gemilerin kumanya, yiyecek ve teknik destek ihtiyaçlarını da karşılayacağız. İsteyene harita bile verebileceğiz. İzmit Körfezi’ne gelen gemilere nitelikli ve kaliteli hizmet dönemi başlayacak” diye konuştu.

Deniz ticareti

Deniz ticaretinin ayrı bir alan olduğunu söyleyen Hasan Galyan, “Deniz ticareti zamanla yarışan bir ticaret türüdür.  Hizmetlerin anında verilmesi gerekir. Ben bu alanda büyük bir boşluk gördüm ve bu yatırımı yapmaya karar verdim. Denizi çok seviyorum. Beni en çok deniz heyecanlandırır. Böyle büyük bir yatırımı yaptığım için çok heyecanlıyım. Ayrıca yaşadığım kentte yapacağım bu yatırımla Kocaeli’ye olan borcumu da ödemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bir ilk

İSSU Konsorsiyumu çatısı altında faaliyet gösterecek şirketin değil bölgenin Türkiye’nin en büyüğü olacağını söyleyen Hasan Galyan, “Türkiye genelinde böyle bir hizmeti veren yok. Biz aynı anda 9 gemiyle 5 bin ton su verebileceğiz. Ayrıca bu kuyu suyu olmayacak. Bu bir ilk. Piyasaya çok iddialı bir şekilde giriyoruz. 25 yıllık denizcilik tecrübemizle, uzman teknik ekibimiz, eğitimli kadromuzla kısa zamanda piyasada 1 numara olacağız” diye konuştu.

1000 tonluk gemi

Gemilerin en küçüğünün 200 ton, en büyüğünün 1000 ton kapasitede olduğunu ifade eden Hasan Galyan, bu gemilerin isimlerini de söyledi. Bu isimler şöyle; “Menekşe 1, Menekşe 2, Doruk, Granit, Zekibey, Muratbey, Remzi Kaptan, Yusuf Reis, Tatlısum.” Bu gemiler şubat ayının sonunda ya da en geç mart ayının başına İzmit Körfezi’ne gelecek. Galyan’ın bir sonraki hedefi bu gemilerle kara tesislerine de hizmet götürmek.

İstihdama katkı

Şirkette ilk etapta 20 personelin çalışacağını söyleyen Hasan Galyan, “Hedefimiz bu sayıyı en kısa zamanda artırmak. İş hacmimizin artmasıyla birlikte bu sayının çok kısa bir süre içinde artacağını düşünüyorum. Beni denizlere yeniden dönmek kadar bu kentin insanına istihdam yaratmak da heyecanlandırıyor. Bu iddialı yatırımla kent ekonomisine katkı sunacağız. Bu kentte liman başkanlığı yapan bir İzmitli olarak, deniz ticaretinde de bu büyük yatırımı yapmaktan dolayı gurur duyuyorum” diye konuştu.

Yorumlar (5)
Ayhan AKYILDIZ 9 yıl önce
Sevgili Hasan GALYAN : Vereceğin hizmetleri bir vatansever edasıyla çok iyi anlatmıssın. Heyecenla okudum ve şaşırdım. Yaşın ilerledikçe hizmet şevkinin ne denli arttığını gördüm. İnsanların yaşı ilerledikçe hizmet verme şevk ve heyacanlarının sizde olduğu gibi çok daha arttığı görülmektedir. İnsanların hayal kurabilmeleri için masal ile hikaye arasında ki farkı bilmeleri gerekir. Geçmiş yıllara baktığımızda İzmit liman başkanlığı yaptığınız dönemde limana olan HİZMETLERİNİZ ve Liman başkanlığından ayrılış nedeniniz ilgili herkes tarafından bilinirken böyle yapılan bir oluşumun fikir babasının sızın olmanıza hiç şaşırmadım. Bir başkası yapsaydı olumlu bakabirdim. Ama olayın içine siz olduğunuzda şahsım olarak olaya olumlu bakmaya çalışsamda bir türlü olumlu bakmayı başaramıyorum ve nedenlerini düşünüyorum; !!!! yaşlandık herhalde aklıma eskiden kalma bi şey gelmiyor. Bu konudada inşallah yanılırım da İZMİT limanı eksik kalan hizmetlerinize kavuşur diye düşünüyorum.

İzmit Limanı bulunduğu konum/iskele yapısıyla rantı çok yüksek, kontrolu çok zor, kotrol birimleri olan başta Liman başkanlığı, Gümrük, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri iyi bir koordinasyon sağlayamadıkları ve İzmit Körfezinde gelişen ve oluşabilecek olaylara bir takım ruhuyla yaklaşamadıkları sürece olayları önleme, hatta tespit ve ortaya çıkarma şanslarının çok düşük olduğunu, bölgeyi tanıyan ve çok iyi bilen, bölgede çalışmış eski bir Sahil Güvenlik Bot Komutanı olarak söylüyorum. Allah bölgede bu konularda mucadele eden yukarıda saydığım birimlerimize birlik, beraberlik ve başarı temennisiyle; yardımcıları olsun. Saygılarımı sunarım.
Ferdi GÜREL 9 yıl önce
Sayın AKYILDIZ bende Hasan beyi tanırım. Senin böyle aleyine konuşmanın sebebi nedir bilemem. Ama Sn.GALYAN çok iyi , tutarlı, herkese yardımı olan, İzmit'te tanınan, zamanında yanına gelip iş isteyenleri geri çevirmemeye çalışan, devletin menfaatlerini gözeten bir Liman Başkanıydı. Böyle bir hizmeti getirmesi iyi olur ve başarılı olur. Olacağınan bütün kalbimle inanıyorum. Çalıştığı firma da alanında profesyonel kişilerden oluşuyor. Tebrik ederim Sn.GALYAN. İzmitteki tekeli yıkıcağından eminim. Saygvılarımla
9 yıl önce
bravo eslı lıman baskanına nasıl olmusta bır anda ısadamı oluvermıs hemde armator olup 9gemı sahıbı olmus yada sıtenın haberı yanlıs gemılerı kıralayıp ıslewtıcek belkıde haberde eksıklık olabılır ama eksık degılde gemılerın sahıbıyse eskı lıman baskanı olarak bukadar parayı nasıl bırıktırmıs devlet memuru maasıyla bravo dogrusu
çakırlar tersanesi 9 yıl önce
bravo hasan bey allah yolunuzu açık etsin....
9 yıl önce
yakışır abime

23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?