banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

İzmit Körfezi'nde Dev Tatbikat

Türkiye’de gemi trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan İzmit Körfezi’nde “Yarımca Deniz Kirliliğine Müdahale Tatbikatı Mart 2012” gerçekleştirildi.

GÜNCEL 29.03.2012, 01:00
2740
İzmit Körfezi'nde Dev Tatbikat

MARE Deniz Temizlik Hizmetleri, İzmit Körfezi’nde yaşanabilecek deniz kirliliğine hazırlıklı olma kapsamında bölgedeki 3 noktada bulunan Bölgesel Acil Müdahale Merkezleri ve Medmarine ile yaptığı işbirliği sayesinde, İzmit Körfezi’nin dört bir yanında etkin ve hızlı müdahale edebilme  imkan ve kabiliyetine sahip olup,  İzmit Körfezi’nde bulunan kıyı tesislerinin çoğunluğuna “Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Deniz Kirliliğine Acil Durumlarda Müdahaleye Hazırlıklı Olma Hizmeti” vermektedir. MARE bu hizmet kapsamındaki ilk bölgesel tatbikatını, Yarımca’da bulunan kıyı tesisleri, GÜBRETAŞ, MARMARA TERSANESİ ve ROTAPORT adına 6 Mart 2012 tarihinde başarı ile gerçekleştirdi.

Tatbikatın gerçekleştirilmesinde esas alınan amaç, komşu kıyı tesisleri arasında - Toplam zararın minimize edilmesi için - koordinasyon ve yardımlaşmanın gereğinin ortaya konması olarak belirlenmiş ve tatbikat senaryosu bu doğrultuda hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra tatbikat senaryosunun oluşturulmasında; kıyı tesisi, acil müdahale firması ve ilgili resmi kurum ve kuruluşlar  arasında etkin ve hızlı haberleşme ve koordinasyonun sağlanması, olası döküntü olayları ve gerçek olaylarda kritik olan önceliklerin ortaya konması ile birlikte kıyı tesisinin ve tüm katılımcıların ekipman kullanım becerilerini arttırmak tatbikatın diğer  amaçları olarak ortaya konmuştur.

Yetkili Acil Müdahale Firması MARE’ nin çok yönlü deneyim ve bilgi birikimi aracılığı ile olayın tesis yöneticilerinin katılımı ile tartışılıp müdahalenin amaca yönelik olarak simüle edilmesi için tatbikat öncesinde 2 ayrı masabaşı tatbikatı yapılmıştır. 

Kirliliğe neden olan tarafın belirlenmesi ve önlem alınması gerekliliğinin öneminden yola çıkarak, tatbikat senaryosu, Rotaport rıhtımında yük tahliyesi yapan bir geminin gece kalkışının ardından, sabah günün ağırması ile geminin kalktığı bölgede petrol kaynaklı bir kirlilik bıraktığının tespit edilmesi şeklinde kurgulanmıştır.  Kirliliğin hava ve deniz koşulları nedeni ile olay gerçekleştikten 18 saat sonra komşu kıyı tesislerini de kirletme riskinin bulunması şeklindeki senaryo akışı ile, komşuluk ilişkisi içinde olan tesislerin “Toplam Zarar – Ziyanı” birlikte gözetecek bir müdahale programının tesislerin anlaşmalı Acil Müdahale Firması MARE koordinatörlüğünde belirlenip yürütülmesine destek olmaları sağlanmıştır.

Gübretaş, Marmara Tersanesi ve Rotaport personellerinin fiili olarak, Kocaeli Liman Başkanlığı ve diğer komşu kıyı tesisleri temsilcilerinin gözlemci olarak katıldığı, Medmarine’nin 1 römorkör, 1 palamar bot ve deniz personelinin de yer aldığı MARE koordinatörlüğündeki tatbikatta 5 deniz aracı 500 metre bariyer, 1 petrol sıyırıcı, 1 vidanjör ve diğer çeşitli kirliliğe karşı müdahale ekipmanları kullanıldı.

İki saat süren sahadaki fiili tatbikatın ardından yapılan değerlendirme toplantısında, katılımcılar tarafından,  MARE’nin bilgi birikim ve tecrübesinin bu tatbikat ile bir kez daha ortaya konduğunun belirtilmesi,  İzmit Körfezi’nin kirliliğe karşı emin ellerde olduğunu tekrar göstermiş oldu.  

Yorumlar (0)
32
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü