banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi açılış töreni

Körfez ilçesinde yapımı tamamlanan İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve Trafik Gözetleme İstasyonları, Milli Savunma Bakanı Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle açıldı.

GÜNCEL 19.11.2016, 20:16 26.11.2016, 00:18 Nermin İstikbal
1374
 "Özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız"

Körfez ilçesinde yapımı tamamlanan İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve Trafik Gözetleme İstasyonları, Milli Savunma Bakanı Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle açıldı.Törene,UDH Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka,Denizcilik  Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz,Tersane ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli,Kocaeli Valisi  Hasan Basri Güzeloğlu katılımda bulundular.

Açılış töreninde ilk konuşmayı Kıyı Emniyeti Genel Müdür Vekili Olcay Özgürce yaptı.Özgürce'den sonra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu söz aldı ve kente yapılan yatırımlar ile ilgili kısa bilgilendirme yaptı, konuk Bakan ve Milletvekillerine "hoşgeldiniz"dedi.

"Kendi tankımızı helikopterimizi yapıyoruz."

Daha sonra söz alan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Şu anda kendi piyade tüfeğimizi üretiyoruz, kendi toplarımızı, tankımızı, helikopterimizi yapıyoruz. Şimdi bütün dünyaya satmanın hazırlığını yapıyoruz. Artık kendi gemilerimizi yapıyoruz." dedi.
Işık, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin deniz ülkesi olduğunu belirterek, bunun iki önemli sonucu olduğuna dikkati çekti.
Bu sayede deniz ve deniz ticaretinden çok daha fazla pay alma, savunma ve güvenlik noktasında denizlerden daha fazla yararlanma imkanı olduğunu, denizlerden gelecek tehditlere yönelik tedbir alma sorumlulukları bulunduğunu anlatan Işık, açılışı yapılan merkezin güvenliğin sağlanması, özellikle kazaların önlenmesi, gemi trafiğinin düzenlenmesi açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

AK Parti iktidarı döneminde savunma sanayisi ve denizcilik alanında önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam ettiklerini aktaran Işık, Türkiye'nin geçmişte kendi gemisini yapamayan ve kendi tüfeğini başkasının lisansıyla üreten ülke konumunda olduğunu söyledi.

Işık, "Yani şunu anlamakta hep zorlandım: Türkiye gibi bir ülke, tarihin her döneminde dünyanın en büyük 5 devletinden birini kurmuş bir ülkenin evlatları, nasıl olur da kendi piyade tüfeğini başkasının lisansıyla üretir? Bunu anlamak mümkün değildi. Bu konularda dertlenmek gerektiğini son 14 yılda elde edilen başarılarla görmüş olduk." ifadelerini kullandı.
İktidara geldikten hemen sonra savunma sanayisinde sıçrama yapmak için gerekli adımları attıklarını ve bugün Türkiye'nin savunma sanayisinde son derece önemli ve kritik projeleri yerli ve milli imkanlarla hayata geçiren ülke konumuna geldiğini vurgulayan Işık, şöyle devam etti:
"Şu anda kendi piyade tüfeğimizi üretiyoruz, kendi toplarımızı, tankımızı, helikopterimizi yapıyoruz. Şimdi bütün dünyaya satmanın hazırlığını yapıyoruz. Artık kendi gemilerimizi yapıyoruz. Heybeliada ve Büyükada'yı bitirdik. Burgazada'yı geçenlerde denize indirdik. 4. gemiyi yakında indiriyoruz. 5. gemi İstanbul Tersanesi'nde, 6.,7. ve 8. MİLGEM gemileri de özel sektör tersanelerimizde inşa edilecek.
Artık 7 bin 800 kilometreden fazla denize sınırı olan bir ülkenin savunma sanayisindeki denizcilik sektöründe de dünyada söz sahibi konuma gelmiş olması, eminim kendini bu topraklara ve bu ülkeye ait hisseden herkesin göğsünü kabartıyor."

 "Özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da denizcilik sektörüne böyle önemli bir hizmeti kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Deniz yolu taşımacılığının havayolu taşımacılığına göre 14 kat, karayolu taşımacılığına göre 6,5 kat, demiryolu taşımacılığına göre de 3,5 kat daha avantajlı olduğu bilgisini veren Arslan, "Deniz otoyollarımızı kullanabilmek adına tersane sayımız 37'den 79'a çıkmış durumda. Gemi inşaat kapasitemiz 440 bin detveyt tondan 4 milyonun üzerine, aşağı yukarı 10 misline çıkmış durumda ve dünyanın birçok ülkesiyle rekabet edebilecek çok özellikli, özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız." diye konuştu.
Arslan, Türkiye'nin yat üretiminde marka olduğunu ve 3'üncü sırada yer aldığını vurguladı.

İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini kurduklarını anlatan Arslan, "Bu merkez, 41 liman tesisi, 21 yolcu iskelesi, 5 feribot iskelesi, 172 tersane tekne imal yeri, 22 balıkçı barınağı, 3 marina olmak üzere 264 tesisimizin bulunduğu bu güzide körfezin de inşallah denetimini, kontrolünü yapacak, dolayısıyla bu tesisin burada böyle bir önemi var." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, Türkiye'nin artık dünyayı geriden takip eden değil, eş zamanlı yol alan hatta bazı alanlarda önde giden bir ülke olduğunu vurgulayarak, savunma sanayisi ve ulaştırma alanında önde giden projeler yürüttüklerini kaydetti.

Işık ve Arslan ve beraberindekiler, konuşma ve açılışın ardından İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve Trafik Gözetleme İstasyonları'nı gezdi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü