banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

'İzmit Körfezi akvaryum haline geldi'

Kirliliğin önüne geçilmesi için "deniz uçakları" ve "deniz süpürgesi" ile yürütülen çalışmalar kapsamında İzmit Körfezi'nden 2007 yılından bu yana yaklaşık 600 ton atık toplandı.

GÜNCEL 03.01.2016, 08:46
'İzmit Körfezi akvaryum haline geldi'

'İzmit Körfezi akvaryum haline geldi'

Kirliliğin önüne geçilmesi için "deniz uçakları" ve "deniz süpürgesi" ile yürütülen çalışmalar kapsamında İzmit Körfezi'nden 2007 yılından bu yana yaklaşık 600 ton atık toplandı.

İzmit Körfezinden 600 ton atık çıktı İzmit Körfezi'nden 600 ton atık çıktı Play İzmit Körfezi'nde kirliliğin önüne geçilmesi için "deniz uçakları" ve "deniz süpürgesi" ile yürütülen çalışmalar olumlu sonuç verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gemilerden kaynaklanan kirliliği önleme ve denetim çalışmaları kapsamında 2006 yılından bu yana 408 gemiye yaklaşık 12,5 milyon lira para cezası uygulandığını belirtti.

İzmit Körfezi'nin 2007 yılından beri havadan deniz uçaklarıyla kontrol edildiğini vurgulayan Karaosmanoğlu, bugün başta ABD, Kanada, Avustralya, İsveç, Norveç gibi ülkelerde de deniz uçağı kullanıldığını, kontroller esnasında, gerek gemi ilgilileri gerekse kıyı tesislerinin çevre konusunda uyarıldığını bildirdi.

Karaosmanoğlu, 2007 yılından itibaren 4 deniz süpürgesiyle yaklaşık 600 ton atığın toplanarak bertaraf edilmesinin sağlandığına dikkati çekerek, bazı derelerden özellikle yağış nedeniyle körfeze gelen yüzeysel atıkların denize ulaşmadan toplandığını ifade etti.

Oluşabilecek sıvı atıkların toplanmasına yönelik de sabit bariyer yerleştirildiğine değinen Karaosmanoğlu, şöyle konuştu:

"Söz konusu sabit bariyerler sayesinde, 50 ton katı atığın Körfez'e ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesi sağlanmıştır. İzmit Körfezi sahil kesiminde oluşan yosun ve benzeri atıkları toplayan karada ve suda hareket kabiliyetine sahip amfibik sulak alan taşıtı ile 2015 yılı itibarıyla özellikle körfezin doğu sahilinde, Bayramoğlu Halk Plajı'nda, Fuar Göleti'nde ve dere ağızlarında etkin bir şekilde yosun ve atık toplama çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Denizde oluşabilecek her türlü petrol kirliliğine müdahale edilebilmektedir. Bu amaçla bünyemizde bulunan deniz bariyeri, petrol ve yağ emici sosis bariyer ile petrol ve yağ emici pedler vasıtasıyla acil müdahale gerektiren deniz kirliliklerine etkin şekilde müdahale edilmesi sağlanmaktadır." K

araosmanoğlu, İzmit Körfezi deniz suyu kalitesine olan etkilerini izleyebilmek ve buna yönelik güncel veri sağlayabilmek amacıyla 2007 yılından bu yana İzmit Körfezi su kalitesi izleme çalışmalarının TÜBİTAK-MAM ile yürütüldüğüne işaret ederek, ayrıca Körfez'e dökülen 8 derede de su kalitesinin izlendiğini bildirdi. Çevrenin korunması ve geliştirilmesine yönelik, çevre sorunlarına zamanında müdahale edebilmek ve kirliliğe sebebiyet verenler hakkında gerekli işlemleri gerçekleştirebilmek amacıyla bir ön inceleme laboratuvarının bulunduğunu anlatan Karaosmanoğlu, portatif ve taşınabilir nitelikte cihazlarla sahada anlık ölçüm ve analizler yapılabildiğini söyledi.

 "Bir akvaryum haline geldi"

Karaosmanoğlu, yıllarca ihmal edilen İzmit Körfezi'nin artık eski güzel günlerine döndüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti: "Hem sanayiden hem evsel atıklardan, kanalizasyonlardan gelen atıklar, yağlar buna benzer maddelerle İzmit Körfezi adeta ölmüş duruma gelmişti. Pek çok balık türü artık burada yaşamıyordu. 2007 yılından itibaren üzerinde ısrarla durduk. Tesislerimizi yaptık. Sanayiden gelen bütün atıkları, tehlikeli ve tehlikesiz atıkları arıtarak denizimize verdik. Şu anda 23 arıtma tesisimiz var. Her yerde arıtma tesislerimizi yaptık. Arıtma oranımız dünya ölçeğinin üzerinde yüzde 98. Havadan da denetliyoruz. Gemilerin bütün atıklarını özellikle gemilerden alıyoruz. Artık vatandaşımız da sahip çıkıyor. Çevreyi kirleten fabrikaların çoğunluğu artık çevreyi kirletmiyor. Bizim önerilerimize büyük çoğunluğu uyuyor. Uymayanları da cezalandırıyoruz. Böylece İzmit Körfezi artık her türlü balık türünün canlandığı ve yaşadığı bir akvaryum haline geldi. İzmit Körfezi'nin artık mavi bayraklı plajları var. Burası bir sanayi kenti ama burada 1 milyon 750 bin insan yaşıyor. Bu insanlar, temiz bir çevreye layık."

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?