banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

İzmirlilerden hacizli gemiye tepki

Foça'nın Aslanburnu Mevkii'ne sürüklenip karaya oturan, geçen ay da suların yükselmesiyle tekrar hareketlenerek Foça Limanı önlerinde zorunlu olarak karaya oturtulan 'Bodyer' adlı hacizli kuru yük gemisi tepki çekti.

GÜNCEL 12.05.2015, 08:11
5080
İzmirlilerden hacizli gemiye tepki

İzmirlilerden hacizli gemiye tepki

Foça'nın Aslanburnu Mevkii'ne sürüklenip karaya oturan, geçen ay da suların yükselmesiyle tekrar hareketlenerek Foça Limanı önlerinde zorunlu olarak karaya oturtulan 'Bodyer' adlı hacizli kuru yük gemisi tepki çekti.

Demiri bulunmayan geminin gece görülmemesinin tehlike yarattığını söyleyen tekne sahipleri ile çevreciler, geminin bulunduğu yerden kaldırılması için imza topladı. İlk olarak geçen şubat ayında, hacizli olduğu için demirli tutulduğu Aliağa'dan sürüklenmeye başlayan Türk bayraklı, 3 bin 936 grostonluk 'Bodyer' isimli kuru yük gemisi, Foça önlerine geldi.

Rüzgarın yön değiştirmesiyle Foça ilçesi açıklarında kıyıya yaklaşan gemi, çapanın tutması sonucu Aslanburnu Mevkii'nde karaya oturdu. Deniz trafiğine tehdit eden gemi, geçen nisan ayında bu kez suların yükselmesiyle birlikte rüzgarında etkisiyle Midilli Adası yönüne sürüklenmeye başladı. Seyir aletleri ve çapası çalındığı için demirleyemeyen gemi, balıkçılar tarafından yedeğe alındı.

Foça liman bölgesindeki İngiliz Burnu önlerine getirilen gemi karaya oturtuldu. Demiri bulunmayan geminin gece görülmemesinin tehlike yarattığını söyleyen tekne sahipleri ile çevreciler, geminin bulunduğu yerden kaldırılması için imza topladı. Görüntü kirliliğine de dikkat çeken Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) üyeleri; toplanan 60 imzalı dilekçeyi Foça Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Liman Başkanlığı'na teslim etti. FOÇEP Kurucu üyelerinden Tamer Yavuzbarut "Geminin çok kısa zamanda kaldırılacağı yetkililerce söylenmişti. Gemi şuan kontrolsüz vaziyette duruyor.

Uzmanlar, geminin çarpmayla büyük hasarlar vereceği ve ayrıca da çevre kirliliği yaratacağını açık açık söylüyor. Ters bir rüzgarda limana girerse tek sağlam tekne kalmaz. Açık denize sürüklenirse ne olacağını kimse tahmin edemez. Bu konuda yetkilileri uyarmak için dilekçemizi verdik" dedi.

Yorumlar (1)
Foçalı 6 yıl önce
1. Derece koruma bölgesi içerisinde tamamen kontrolsüz hatta ve hatta demirsiz bir şekilde hiç te güvenli olmayan bir bölgede karaya acemice oturtulan bu gemi derhal kaldırılmadığı taktirde Foça’nın ve çevresinin sonu olacaktır.

Oluşa bilecek felaketler ana hatları ile aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. Gemi rüzgar ve deniz etkisi ile oturtulduğu yerden hareket edebilir, kaldı ki oturtulduğu ilk günkü pozisyonu değişmiştir. Başı boş şekilde açık denize sürüklenip körfez giriş çıkışı yapmakta olan gemi trafiğini tehdit edebilir.

2. Turizm sezonunda belediye plajı ve piknik alanı önünde bulunduğu süre içerisinde bilinçsiz kişi, genç ve hatta çocuklar için macera adası haline gelebilir. Yaralanmalar ve hatta can kayıpları yaşanabilir.

3. Yine rüzgar ve deniz etkisi ile oturtulduğu yerden hareket edip Büyük Deniz veya Küçük Denize’e sürüklenip bağlı bulunan balıkçı ve özel teknelerimizi tehdit edebilir.

4. Acemice oturtulduğu için yine denizlerin etkisi ile bulunduğu yerde kırılabilir, ki geminin baş tarafı tamamen yüzer konumda olup sadece kıç tarafından deniz dibine temas ettiği aşikardır.

Geminin kırılması durumunda bulunduğu yerden kaldırılması fiziki ve maddi olarak çok daha zorlaşacaktır.

5 . Yakıt tankları delinebilir ve çevreye yayılacak olan yakıtın sadece temizleme maliyeti bile Foça bütçesini aşacak tutarlara ulaşacaktır, kaldı ki Foça’mız için tüm turizm faaliyetleri temizlik sağlanıncaya kadar durma noktasına gelecektir, balıkçılık kendini yenileyene kadar duracaktır. (yasak olmasına rağmen hali hazırda devam eden trolcülük hızlanarak devam edecek, hatta balıksızlıkta prim yapacaktır) Restoranından büfesine, kafesinden oteline-pansiyonuna, dondurmacısından taksicisine, eczanesinden butiğine kadar tüm esnafımız azalan insan hareketinden doğrudan etkilenecek ve pek çoğu altından kalkamayarak kepenk kapatacak ve evine ekmek götüremeyecektir.
22
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü