banner191

banner148

banner179

banner176

İzmirliler 'TCSG Dost’u gezecek

İzmir’in 936 yıl önce fethi ilk kez bu yıl çeşitli törenlerle kutlanacak. 1081 yılında Çaka Bey tarafından fethedilen İzmir’in tarihte ki öneminin vurgulanacağı etkinlikler kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın en modern ve donanımlı savaş gemilerinden TCSG Dost ziyarete açılacak

GÜNCEL 24.03.2017, 18:11 Nermin İstikbal
İzmirliler 'TCSG Dost’u gezecek

İzmirliler 'TCSG Dost’u gezecek

İzmir’in 936 yıl önce fethi ilk kez bu yıl çeşitli törenlerle kutlanacak. 1081 yılında Çaka Bey tarafından fethedilen İzmir’in tarihte ki öneminin vurgulanacağı etkinlikler kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın en modern ve donanımlı savaş gemilerinden TCSG Dost ziyarete açılacak.

Selçuklu kumandanı Çaka Bey’in sadece 8 bin askerle İzmir’i almasının 936. Yılı kutlanıyor. İzmir Valiliği ve Türk Tarih Kurumu’nun öncülüğünde yapılan kutlamalar çerçevesinde Uluslar arası Çaka Bey Sempozyumu düzenlenecek. Ege Üniversitesi Adnan Saygun Salonu’nda yapılacak sempozyuma çok sayıda akademisyen ile tarihçi katılacak. Kutlamalar kapsamında sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Ege Denizi’nde yasadışı mülteci geçişiyle mücadele eden TCSG Dost adlı gemi de ziyarete açılacak. Tuzla’da ki RMK Tersanesi’nde yapılan 89 metre uzunluğunda ki korvet, 22 deniz mili sürati ile dikkat çekiyor. Modern savaş ve savunma sistemleri ile donatılan gemide ki askerler İzmirlilere gemiyi ve görevlerini anlatacak.

Gökhan Karakaş /Milliyet

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?