banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İzmir Körfezi'nde su seviyesi düştü, Pasaport İskelesi kapatıldı: Deniz ulaşımı aksadı!

İzmir Körfezi'nde deniz suyu seviyesinin düşmesinin ardından Tarihi Pasaport İskelesi yolcu tahliyesine izin vermeyecek duruma gelirken tarihi iskele geçici süre kapatıldı.

GÜNCEL 30.03.2022, 15:36 Halit Emre İbrahimoğlu
80
İzmir Körfezi'nde su seviyesi düştü, Pasaport İskelesi kapatıldı: Deniz ulaşımı aksadı!

İzmir Körfezi'nde deniz suyu seviyesinin düşmesinin ardından Tarihi Pasaport İskelesi yolcu tahliyesine izin vermeyecek duruma gelirken tarihi iskele geçici süre kapatıldı.

İzmir Körfezi'nde deniz seviyesindeki çekilme nedeniyle Pasaport İskelesi'nin geçici süreyle hizmet veremeyeceği belirtildi. İZDENİZ tarafından yapılan açıklamada, "Değerli yolcularımız. Tarihi Pasaport İskelesi, deniz suyu seviyesinin yolcu tahliyesine izin vermeyecek kadar düşmesi nedeniyle geçici süre ile kullanıma kapatılmıştır. Bu hattaki seferler program dahilinde Alsancak İskelesinden yapılmaya devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz" sözlerine yer verildi.

İzmir Körfezi'nde deniz suyu seviyesinin yaklaşık 80 santimetre düşmesinin ardından deniz ulaşımı aksarken, konuyla ilgili açıklama yapan İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, çekilmenin nedeninin kuzey rüzgarları olduğunu söyledi.

İzmir Körfezi'nde deniz seviyesi yaklaşık 80 santimetre çekilirken, su seviyesinin düşmesi nedeniyle deniz ulaşımı aksadı. Tarihi Pasaport İskelesi geçici olarak kapatılırken, İZELMAN tarafından yapılan açıklamada, su seviyesinin düşmesi nedeniyle gemilerin yolcu tahliyesinde sıkıntı yaşandığı bildirildi. Körfezdeki su seviyesinin düşmesiyle ilgili İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, çekilmeni her sene Şubat ve Mart aylarında yaşandığını, bu sene geçmiş yıllara göre kuzey rüzgarlarının çok uzun süre estiğini ve çekilmenin daha ciddi seviyelere geldiğini bildirdi.

​​​​​​​

Çekilmenin nedeni kuzey rüzgarları
İzmir Körfezi'ndeki su seviyesinin yaklaşık 80 santimetre düştüğünü söyleyen Yaşar, "Denizdeki çekilmenin ana nedeni kuzey rüzgarları. Mart ayında kuzey rüzgarları çok sert esti ve bu da Mart ayının çok soğuk geçmesine neden oldu. Bu çekilme bir tek bizim buraya özgü değil. Marmara'dan Marmaris'e kadar olan tüm bölgelerde bu çekilme var. Bir de gel-git etkisi var tabi ama bu çok etkili değil. Kuzey rüzgarları esince rüzgar bu suları alıp Afrika'ya doğru şişirir. Bu nedenle bizim bölgemizdeki su seviyesi düşer. Geçen sene de oldu bu ama bu yıl biraz daha sert gösterdi kendisini. Bu da kuzey rüzgarların çok uzun süre esmesi ile alakalı. Lodos esince tekrar seviye eski haline dönecektir. Yaklaşık bir 80 santimetrelik çekilme mevcut. Çok ciddi bir çekilme diyebiliriz. Normalde geçtiğimiz senelerde bu rakam 50-60 santimetredir ama bu sene daha alt seviyelerde" açıklamasında bulundu.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:33
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:29
Yatsı 22:12
Günün Karikatürü Tümü