banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İzmir Büyükşehir, Deniz Süpürgesi Kiralayacak

Alınacak olan süpürge deniz yüzeyinde biriken katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıklarını sığ sular ve kayalıklarda bile çok rahatça toplayabilecek

GÜNCEL 17.04.2010, 15:42
2227
İzmir Büyükşehir, Deniz Süpürgesi Kiralayacak

Temiz Körfez için
 
Deniz yüzeyinde biriken katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıklarını sığ sular ve kayalıklarda bile çok rahatça toplayabilecek yeni bir tekne satın almaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4 aylık süre için de deniz süpürgesi kiralayacak.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfez temizliğinde sürekliliğin sağlanması, denizin ve sahillerin korunması amacıyla, karadan ve denizden temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 2006 yılından bu yana Deniz Temiz-Turmepa Derneği ile yaptığı protokolle kiralık deniz süpürgesinin yanısıra, kendisine ait Çevre-1 teknesi ve kara ekipleriyle deniz yüzeyini temizleyen Büyükşehir Belediyesi, yıl sonunda da deniz temizliğinin daha iyi yapılabilmesi amacıyla körfezin yapısına uygun bir temizlik teknesi satın alacak. Yeni tekne, sığ sularda ve kayalıklarda bile katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıkları çok rahatça toplayabilecek. Büyükşehir Belediyesi, tekne satın alanıncaya kadar kiralama yöntemiyle temizlik çalışmalarına devam edecek. Bu amaçla önümüzdeki günlerde kiralık deniz ihalesine çıkılacak.

İç körfezde yüzer haldeki katı ve sıvı atıkların toplanması için 4 ay süreyle deniz süpürgesi kiralayacaklarını açıklayan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkilileri, 2009 yılında körfezden toplam 724 ton çöp toplandığını belirtti. Yetkililer, 2010 yılının Nisan ayına kadar ise 230 ton çöp toplandığını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kiralık deniz süpürgesinin yanısıra,  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Körfez Denetim Ekibi’ne bağlı kara ekipleriyle her gün Alsancak, Göztepe, Pasaport, Konak, Karşıyaka, Üçkuyular iskeleleri ile Bayraklı Rekreasyon Alanı, Cumhuriyet Meydanı ve Pasaport kıyılarında biriken çöpleri kepçeler ile topluyor. Çevre-1 gemisi ile körfezde yüzer haldeki katı ve sıvı atıkları toplayan Belediye, çocukların çevre bilinci ile yetişmesi için ilk ve orta dereceli okullarda da eğitim seminerleri vermeye devam ediyor.

Yorumlar (1)
tolga turgut 12 yıl önce
çok özür dilerim ama izmir büyükşehir belediyesinin bir izmirli ve denizci olarak denizcilikle ilgili haberlerine çok ama çok gülüyorum.bu arada 10 adet vapur inşaa edilecekti.vapurların ismi değişecekti.tersane kaldırılıyordu.deniz süpürgesi daha öncede satın alınmıştı.olmadı.işallah bu sefer olur.

selamlar
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü