banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İzinden Geç Dönenler Tazminatsız Atılabilir!

İzin süresi, altı aydan bir yıla kadar hizmeti olan gemi adamları için 15 günden ve bir yıl ve daha fazla hizmeti olanlar için yılda bir aydan az olamaz.

GÜNCEL 14.05.2010, 12:13
1963
İzinden Geç Dönenler Tazminatsız Atılabilir!

İzinden geç dönenler tazminatsız atılabilir! 

Bir yıl çalıştıktan sonra yorulan ve tatil ihtiyacı olan işçilerin, dinlenerek çalışma istemini, bedensel ve ruhsal sağlıklarını korumaları, motivasyonlarını ve iş verimliliğini artırmaları amacıyla yıllık ücretli izin kullandırılıyor. Ancak izinden geç dönenler tazminatsız işten atılabiliyor.

Bir yıl çalıştıktan sonra yorulan ve tatil ihtiyacı olan işçilerin, dinlenerek çalışma istemini, bedensel ve ruhsal sağlıklarını korumaları, motivasyonlarını ve iş verimliliğini artırmaları amacıyla yıllık ücretli izin kullandırılıyor. Ancak izinden geç dönenler tazminatsız işten atılabiliyor. Aman dikkat!

İzin için bir yılı  doldurmak şart

İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilerden işyerine girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olanlara işyerindeki kıdemlerine  ve yaşlarına göre yıllık ücretli  izin verilmektedir.

İşçinin işyerine giriş tarihinden itibaren deneme süresi de dahil olmak üzere, her çalışma yılını tamamlaması halinde o yıla ilişkin ücretli izne hak kazanır. Uygulamada çok sıkça rastlanıldığı üzere, bir yıldan az süre için orantılı olarak yıllık ücretli izin hakkı doğmaz. Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılacaktır.

Ancak Deniz İş Kanunu’na tabi olan gemi adamlarında durum farklı olup, gemi adamı aynı işveren emrinde veya aynı gemide bir takvim yılı içinde bir veya birkaç hizmet aktine dayanarak en az altı ay çalışmış olmaları halinde yıllık ücretli izine hak kazanmaktadır.

***

İzin süresi en az 14 gün

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden, az olamayacaktır. Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmayacaktır. İşyerlerinde cumartesi günü çalışılıp çalışılmamasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Cumartesi günleri yıllık ücretli izinden düşülecektir.

***

Gemi adamlarının izni

İzin süresi, altı aydan bir yıla kadar hizmeti olan gemi adamları için 15 günden ve bir yıl ve daha fazla hizmeti olanlar için yılda bir aydan az olamaz. İzin işverenin uygun göreceği bir zamanda kullanılır. Bu haktan feragat  edilemez. Bir aylık izin, tarafların rızası ile aynı yıl içinde kullanılmak suretiyle ikiye bölünebilir. Gemi adamı, yıllık ücretli iznini yabancı bir memleket limanında veya hizmet   aktinin yapılmış bulunduğu mahalden gayri bir yerde kullanmaya zorlanamaz.

***

İzinden geç dönme cezası

İş Kanunu’na göre, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü işe gelmemesi, durumunda iş sözleşmesi bildirimsiz ve tazminatsız olarak feshedilebiliyor.

Yıllık ücretli izinden geç dönen işçilerin, kabul edilebilir bir mazereti olmaması veya bunu belgeleyememesi halinde devamsız sayılarak gerekli kanuni işlem yapılabilir. İşçinin devamsızlık halinin bir iş günü olması halinde, sadece o günün ücreti ile hafta tatili ücretinin kesilmesi gerekir. Fakat devamsızlık halinin 2 iş günü veya daha fazla olması halinde İş Kanunu’nun 25/II-(g) bendi uyarınca, olayın öğrenildiği tarihten sonra 6 işgünü içinde işçi tazminatsız olarak işten çıkarılabilir. Ancak işverenlerin noterden gönderecekleri  ihtarname ile işçinin haklı bir mazereti olup olmadığını araştırmaları ve işçinin bu konuya ilişkin yazılı savunmasını  almaları gereklidir.

Yorumlar (6)
12 yıl önce
ya adamların gemide hayatları zor birde sizler vurmayın çalışanlara
capitano 12 yıl önce
yahu nerde görülmüs böyle sistem,, kürek mahkumlarinda bile yok,, avrupada tankerde 6 ayda, kuru yük gemilerinde 8 ay calisinca senelik izin hakkin var, bu ne yavv,, denizcilerin bile emekliligi , normal emeklilik calisma süresinden kisadir,, yani erken emekli olurlar,, ayip denen bi sey var,, öldürün daha iyi denizcleri be ,, navlunu avrulali armatörle ayni fiata tasiyorsun,, ammaaaa,, maasa gelince türk gemici asgari ücret,, avrupali en az 1000-1500 $,,vede hurufasulye ,, nohuta devaaaam ondan sonra türk denizciligi yükseliyor,, NAYIR-NAYIR türk armatörü yüksseliyor yani cebi doluyor, denizcilerin durumu ise feciat °°°°°!!!!!!!!!!!!!°°°°°°
12 yıl önce
valla ne dıyelım ...bu yazıyı haber olarak yayınlıyorlarsa ...helal olsun ...cok komık ve komık oldugu kadar sacma....
murat demir 12 yıl önce
ha ha ha yaşasın sermaye sahipleri kahrolsun sosyal haklar...resimdeki yerde güzelmiş haftaiçi bi kaç günlüğüne takılmaya gideyim.
emrah gencool 12 yıl önce
bu ne ya böle komik haberleri yayınlamayın bari zaten türk denizciliği ve gemicilerinin durumu belli adamlar demir içinde yatıp kalkıyorlar en az 6 ila 11 ay arasında kontratlara çalışıolar.avrupada kaptanlar 10 hafta çalışıo ve 8 hafta tatil yapıo personel 3 ila 5 ay arası çalısıo ve ızıne cıkıo ama bunlar avrupa vatandaşı tabii bizim tc vatandaşlarımız çalısıo nası olsa

acaba onlarında karada düzenli ve mutlu olabilecekleri işleri olsa bu şartlarda türk gemilerinde çalışırlar mı?allah selamet versin.
baykent parça 12 yıl önce
sayın deniz haber yöneticileri ve ekmegini denizden çıkaran degerli büyüklerim ve küçüklerim ALLAH herkese kolaylık versin ben deniz çalışma iş tüzügünü hiç anlamadim bir kontrat yapıyorsun ama bana yarar hiç birşey yok hep armatörün lehine bizimde aleyhimize kusura bakmayın ama ben 2009-2010 senesinden birşey anlamadım çünkü işe girdigimiz firmalar kontrat yapıyor size şu tarihte maaş verilir ve haftada birgün tatil deniyor gelin görünki gemiye varınca nedense herşey degişiyor ne kontratta yazan maaş zamanında ödeniyor ne haftada birgün yanı pazarları tatil nede 8 saatlık çalışma periyodu hep emercensi yani üstüne üstlük maaş alamıyoruz benim 5 aylık maaşım kaldı asu denizcilikte mahkemeye ver deniyor şirketten ayıp yahu sen benle kontrat yapıyon şu tarihte maaş diye ama maaş denen birşey yokal sana deniz iş kanunu kusura bakmayın ama zengine o kanunlar biz türk gemiciler yabancı personelden daha iyi bakiyoruz gemilerine ama onlar halen ucuz işçilik peşinde yahu askeri ücret verin daha iyi piyasa 2007 yılının maaşları veriliyor herşeye zam geliyor ama bizim maaşlara zam ugramıyor tam tersi düşüyor veya üzerine yatılıyor unutmayın gemicinin hakkı yenmez bizler karadakı insanlarla bir degiliz 24 saat iş yerimiz yani gemilerde kalıyoruzkarayı düşünün mesayı bitince evinin yolunu tutuyor herkese allah kolaylık versin pruvanız neta olsun kalın saglıcakla site yöneticilerine teşekkür ederim bize yorum yazdırdıgı için
24
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Günün Karikatürü Tümü