banner191

banner148

banner179

banner176

İTÜ'den Kıbrıs'a Denizcilik Fakültesi

KKTC’nin sekizinci üniversitesi olacak olan İstanbul Teknik Üniversitesi-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (İTÜ-KKTC); İskele, Gazimağusa ve Lefkoşa’da 3 kampus kuracak.

GÜNCEL 18.03.2009, 14:08
İTÜ'den Kıbrıs'a Denizcilik Fakültesi

İTÜ'den Kıbrıs'a Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi

2009–2010 Ders Yılı’nda öğrenci alımına başlamayı hedefleyen üniversite, ilk olarak Yeni Erenköy’de Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, ardından da Gazimağusa’da Çevre ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Lefkoşa’da ise Sanat ve Tasarım Fakültesi çerçevesinde Sahne Sanatları ve Konservatuar Bölümü kuracak.

Sorakın: Bu yıl faaliyete geçmek istiyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Erdoğan Sorakın, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim –Araştırma Yerleşkeleri Yasa Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclisi’nden önceki gün geçtiğini hatırlatarak, üniversitenin süratle bürokratik işlemlerini tamamlayarak YÖK kitapçığında yer almak istediğini söyledi.

Üniversitenin, işlemleri tamamlayarak bu yıl KKTC’de faaliyete geçmek istediğini ifade eden Sorakın, İTÜ-KKTC’nin İskele, Mağusa ve Lefkoşa ilçelerinde 3 kampus kuracağını kaydetti. 

İlk olarak İskele İlçesine bağlı Yeni Erenköy’de Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’nin faaliyete geçeceğini ve onu diğerlerinin izleyeceğini belirten Sorakın, “Tüm bölümleri önümüzdeki ders yılına yetiştirmek istiyorlar” dedi.

İlk aşamada İTÜ-KKTC Yönetim Kurulu’nun oluşturulması için harekete geçildiğini vurgulayan Erdoğan Sorakın, Yönetim Kurulu’na, ODTÜ-Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi, bakanlıktan da iki üye atanacağını belirtti.

Sorakın, “Yönetim Kurulu oluştuktan sonra işlemlerin hızlanacağına inanıyorum “ dedi.

İlk etapta bin öğrenci

İTÜ-KKTC’nin ilk etapta bin öğrenci almayı ve daha sonra süreç içerisinde 6 bin öğrenciye yükselmeyi hedeflediğini belirten Müsteşar Sorakın, bürokratik işlemler tamamlanıp fiziki altyapıya geçileceğini kaydetti. 

Sorakın bu arada, öğrencilerin ilk yıllarında İstanbul’da eğitim alabileceklerini de kaydetti.

Lisans ve lisans üstü eğitim

İTÜ-KKTC’nin, lisans yanında lisans üstü eğitime de önem vereceğine işaret eden Erdoğan Sorakın, KKTC’li öğrencilerin öğretim üyesi olarak yetiştirilmesinin planlandığını ifade etti.

Sorakın, İTÜ-KKTC ile İTÜ arasında sürekli öğrenci değişimi yapılmasının da düşünceler arasında olduğunu söyledi.

Üniversite-sanayi işbirliği

Erdoğan Sorakın, üniversite- sanayi işbirliğinin de ön plana çıkarılacağını belirterek, gemicilik ve çevre konularında işbirliğinin üst düzeye yükseltileceğini kaydetti.

Yorumlar (6)
Prof.Dr.S.Aydın ŞALCI 11 yıl önce
KKTC de kurulması planlanan İTÜ yerleşkesi ile ilgili çalışmalar yaklaşık üç yıl önce başlatılmıştır. KKTC tarafından İTÜ ye teklif edilen yerleşke arazileri içinden, Karpaz Yarımadasının Türkiye sahillerine bakan tarafında ve Yeni Erenköy'deki yaklaşık 3000 dönümlük arazi "Denizcilik" için tarafımızdan seçilmiştir. Ayazağa'daki İTÜ ana kampüs arazisi bile yaklaşık 1000 dönümden ibarettir.

İTÜ - KKTC Yeni Erenköy yerleşkesinde, içerisinde klasik anlamda olmayacak Gemi İnşaatı ve Denizcilik konularının işleneceği bir "DENİZCİLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ" kurulması kararlaştırılmış idi. Ayni zamanda yerleşke içinde, bir Marina ve orta ölçekte bir Tersane yapılması planlanmıştı. Böylece Üniversite - Endüstri ve Çevre ilişkilerinin yerleşke içinde kurumsallaşmasına imkan tanınacaktı. Bügün halen İTÜ'nün Ayazağa yerleşkesinde Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve Tuzla yerleşkesinde ise Denizcilik Fakültesi bulunmaktadır. İki yıl önce çok geniş bir katılım ile İTÜ de, Kıbrıs'ta kurulacak fakültelerin yapısının nasıl olmasına yönelik bir atölye çalışması (workshop)gerçekleştirilmiş ve ana prensipler tespit edilmiştir. Buna göre en önemli kararlardan biri, yapının İTÜ ana yerleşkesindeki gibi ayni olmayıp, disiplinlerarası yapıya önem verilmesi idi. İTÜ-KKTC projesinin

anavatan ve yavruvatan KKTC'ye ve İTÜ'ye hayırlı olmasını ve biran önce hayata geçirilmesini diliyorum.Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI
Emre Saat 7 yıl önce
herkese selam ben itü kktc ye yatay geçiş yapmak istiyorum itü kktc nin eğitimi ne zaman kktc ye taşıncak ve benim d ile geçtiğim derslerimi kabul eder mi bu okuldan mezun olunca ehliyeimiz uluslararası geçerliliği oluyor mu ve şu an ki eğitim kalitesi nasıl uygulamalı eğitim var mı yardımcı olursanız sevinirim
Soner Turan 11 yıl önce
Sayin Hocam,Tebrikler...Sizlere cok buyuk gorevler dusuyor zaten bu konuda, universite tercihi yapacak gencler bu bolumlerin varligindan bile haberdar degil, bunu Universite kontenjanlarindan azligindanda anlayabiliriz, sanki bu okullarin taninmasi istenmiyor diye bir gayret var..Kimse bu universitelerden bahsetmiyor.Lutfen medyayi biraz kullanalim.Bu ulkenin denizcilik universitelerine ve denizcilere ihtiyaci var.Ulu Onder'in de dedigi gibi; " Denizciligi Turk'un Milli Ulkusu Haline Getirmeli ve Onu Az Zamanda Basarmaliyiz ".

Ayrica;Yorum yapan Safak Bey'in sektordeki istihdam kosullari hakkinda fazla bilgisinin olmadigini dusunuyorum..Pruvaniz neta olsun..

Saygilarimla,
ismet buldac 9 yıl önce
selamlar. ben kıbrıstan magosadan ismet.öncelıkle sızlerı tebrık edıyorum ve hayırlı olmasını dılıyorum. aılacak olan bu 3 fakultenın vaya kampusun kıbrıs halkı için cok ıyı olacagına ınanıyorum.bende dau ogrencısıyım. bugun bır yakınımla konusuyordum ve sızın denızcılık fakultenıze ve gemı yapımı fakultenize basvuru yapmamı ıstedı. bu konularla ılgılenen yetkılınıze ulasabılecegım maıl adresı ıstıyorum. orada tam olarak anlatacagım.ılgınız ıcın tesekkurler.
şafak özyılmaz 11 yıl önce
Sayın hoçam iyi diyorsunuzda bukadar mezun nerde iş bulacak birde kıriz çıktı sektörün nolacagı belli degil

Selamlar
emre saat 7 yıl önce
itü kktc ye yatay geçiş yapmak istiyıorum okul ne zaman kıbrısta eğitime başlıcak şu an ki eğitim kalitesi nasıl benim d ile geçtiğim dersleri gördü kabul eder mi mezun olunca iş bulmada sıkıntı olur mu alcağımız ehliyetin ulaslararası geçerliliği var mı okulun ücreti her sene sabit 10500 mü kaç sınıf var ve kaçar kişilik sınıfları var şimdiden teşekkürler
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?