banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İTÜ GİMDER Mentor – Öğrenci Dayanışma Projesi

Bu hedefe ulaşma amacı ile İTÜ GİMDER Mentör-Öğrenci Dayanışması Projesi, 07.11.2015 tarihinde mezunlardan Ensar Emin Kaymaz liderliğinde İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilmiştir.

GÜNCEL 30.11.2015, 13:18
624
İTÜ GİMDER Mentor – Öğrenci Dayanışma Projesi

İTÜ GİMDER Mentor – Öğrenci Dayanışma Projesi

Kurulduğu günden beri İTÜ GİMDER; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve İTÜ Makina Fakültesi Gemi Mühendisliği mezunları ile birlikte yapılan faaliyetlerle “Teknik Üniversite”li olma ruhunu kaybetmeden büyüyerek, sektöre şekil veren öncü bir dernek olma yolunda ilerliyor.

Bu doğrultuda düzenli olarak, etkinlikler, programlar ve planlanan özel günler ile her geçen sene daha fazla İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve İTÜ Makina Fakültesi Gemi İnşaatı Mühendisliği mezununa ulaşıyor. Mezunlar ile beraber tek çatı altında hareket eden İTÜ GİMDER, bu ruha sahip tüm mezunlarına ve öğrencilere yol gösterici olmayı hedefliyor.

Bu hedefe ulaşma amacı ile İTÜ GİMDER Mentör-Öğrenci Dayanışması Projesi, 07.11.2015 tarihinde mezunlardan Ensar Emin Kaymaz liderliğinde İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilmiştir. Projeden faydalanmak isteyen 72 öğrenci ile yapılan bireysel mülakatlar sayesinde öğrencilerin kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara en uygun mentorun seçilmesi ve tarafların eşleştirilmesi sağlanmıştır. Mezun olmuş ve yurt dışında çalışmakta olup projeye destek vermek isteyen mezunlar içinse, uzaktan bağlantı yoluyla mentor öğrenci eşleşmesi sağlanmıştır. Eşleştirme neticesinde mezunların çalışma yoğunluğu da göz önüne alınarak, görüşme saatleri oluşturulmuştur. Ayrıca mezunlardan Sanver Gözen ile öğrenciler arasında sektör ve iş bulma imkanları konusunda bir sohbet gerçekleştirilmiştir. Bu seneki gerçekleşen projenin, bir öncekinden en büyük farkı ise, mentor olmak isteyen mezun sayısının başvurmuş olan öğrenci sayısından fazla olmasıdır. Bu da, İTÜ GİMDER’in mentörlük projesinin artık dernek bünyesinden çıkarak mezunları tarafından sahiplenilmiş olan önemli bir etkinlik haline geldiğini göstermektedir.

Projenin sonraki ayağında ise eşleşen mentor-öğrenci görüşmeleri düzenli olarak devam edip, öğrencilerin mesleki gelişimlerine dair deneyimleri not edilecektir. En son olarak ise, tüm mentör ve öğrencilerin bir arada oldukları ve süreç boyunca edinilen deneyimlerin taraflarca paylaşıldığı bir platform düzenlenerek, projenin sektöre sağlamış olduğu katma değerin tüm katılımcılarla paylaşılması düşünülmektedir. Proje; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okumakta olan öğrencilerin kişisel yönelimlerine karar vermelerinde fikir danışmanlığı yaparak sektördeki gerçek uygulamalarla öğrencileri tanıştırmak ve onların bu sayede kişisel ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda hayata atılmalarına ve doğru kararlarla sektörde ve öğrenim hayatlarında daha başarılı olmalarını amaçlamaktadır.

Bu proje ile, mezun olan ve sektörde etkin çalışmakta olan mühendisler, öğrencilere yönelik mentorluk görevi üstlenmekte ve süreç boyunca istekli bireylerle yeni bakış açıları kazandırarak, bilgilerini tazeleyip, gelecekte birlikte çalışabilecekleri çalışma arkadaşlarını şimdiden seçme şansını vermiş olmaktadırlar. Aynı süreçte öğrenciler ise; kendilerinden beklenen görev ve sorumluluk tanımını daha iyi anlayıp, daha gerçekçi hedef belirleyebilmekte, akademik projeleri ve kariyerleri için en doğru eylem planını hazırlayabilmektedirler. Ayrıca sektörel tecrübelere yakından tanıklık etme fırsatı buldukları için daha etkin kararlar alıp, mesleki aidiyetlerini şimdiden geliştirebilmektedirler. Projeye ait detaylara mentor.itugimder.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
28
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü