banner191

banner148

banner179

banner176

ITF'ten 'Black Sea of Shame' Kampanyası

Uluslararası Ulaştırma Çalışanlarıı Federasyonu ITF; Karadeniz Bölgesinde çalışan ve gemiadamlarına ücretlerini ödemeyen gemileri teşhir ettiği bir kampanya düzenledi.

GÜNCEL 15.08.2012, 21:00
ITF'ten 'Black Sea of Shame' Kampanyası

Uluslararası Ulaştırma Çalışanlarıı Federasyonu ITF; Karadeniz Bölgesinde çalışan ve gemiadamlarına ücretlerini ödemeyen gemileri teşhir ettiği bir kampanya düzenledi.

Utancın Kara Denizi (Black Sea of Shame) adı verilen kampanya kapsamında hazırlanan broşürde sorunlu gemiler teşhir ediliyor.

ILO Deniz Çalışma Sözleşmesi (006) nın yürürlüğe girmesinden önce ITF, mevcut durum ve alışkanlıkları belirlemek üzere bir çalışma başlattı.

ITF'nin Karadeniz'de kıyısı olan Türkiye, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Gürcüstan'da 5 müfettişi bulunuyor. Bu müfettişlerin görevi gemiadamlarının istihdam koşullarını korunması ve geliştirilmesini sağlamak. 

ITF'in hazırladığı broşürünü indirmek için TIKLAYINIZ

 

Yorumlar (10)
emre t 8 yıl önce


ITF’in merkezi nerede ? LONDRA... bu sehir Emperyalizmin nerese duser ?? göbeğinemi yoksa ??Peki neden, Moskova”da degil...Pekin”de degil...Hochiminh”de degil...Havana”da degil... kuzey korede veyahutta Bolivyada veya Kolombiyada degil... bunlardan daha calisanlari, emekcileri dusunen ulke varmi ?? LONDRA ha !!! lutfen vakitlice uyanalımda tekrardan bu ulkenin evlatları uşak olmasın....

Bu arada ITF”in kullandigi grafikler icinde ISTFIX logolu semalar kullanilmasida

Cok ama cok enteresan...tam 4 senedir denizcilikte inanilmaz bir kriz var vede sektor finansman sorunu yasiyor,

Personele gec maas odeme veya odeyememe durumu sadece Karadeniz”de calisan gemilerin sahiplerine has bir olay degildir, bugun baltik dahil avrupanin tum limanlar bu sekil gemilerle dolu.. dolayısı ile bu sekil olaylar karadenizdeki gemi isletmelerinin genel karakteridir seklinde dokuman yaratmaya calismislar, daha dogrusu yaratmislar, bu direk ırkcılıktır (kamufle edilmis nasyonel sosyalizm)... asıl dertleri bu yorenin armatorleri degil, gemi adamlaridir (ruslardan, ukraynalılardan, romenlerden, gurculerden, azerilerden, Turklerden gelen gemilerdeki is yerleri icin rekabet... bizdede aynı olay var + bangladesliler/tanzanyalilardan gelen rekabet+ dolayısı ile bizim calisanlarin endisesini kendi cıkarlari icin gayet guzel kullaniyorlar...- tum karadenizde olan kazalar, aynı donemde sadece norvecte veya danimarkada olanlardan fazla degildir (merak edip takip eden bilir). Daha dun norvec supertankerini Bremen onunde full hampetrol yuklu karaya oturtular, sebep seyir hatası, kaptanına goya ceza yazdilar is bitti..

bu arada Italyada koskoca sıfır yolcu gemisini batiran kaptan vede 1000 adet murettebat ITF uyesimiydi, degilmiydi ???- FOC sistemi asıl Kuzey Avrupada vardır, nerdeyse yuzdeyuz tum Avrupa Devlet bayraklari

Bizim 2.sicil gibidir, kimileri cok daha genis FOC”dur ama sen (Turk gemisinindeki Turk bayragı gibi) onu milli bayrak zannedersin.. ayrıca zaten cogu dupeduz FOC”dur... akla gelen bir ornek, Bizim bir armatoru ısvec”de Turkiyeye hurda yuklemes yaparken (panama bayrak gemi) zorla posta kesip yuklemeyi durdurup ITF toplu sozlesmesi yapmaya zorladilar (nerden baksan 20,000 dolara patlamistir orda odedigi, kaybettigi zaman/artan liman masraflarida cabasi).. ve aynı tarihlerde karsida Danimarkada bir Alman armatorun Antigua&Barbuda bayrak (FOC) kosterini danimarka liman denetimi tuttu, kumanya yok, olan curuk, gemi perisan vesair, sonra alman armatorun itirazi ile tutuklulugu kaldirdi, gemiyi gonderdi, gemiye ITF bile cikmadi.... halbuki Turk gemisinde hicbir eksik ve/veya personelden sikayet yok idi....

- Dunyada butun gemiler ayrı sırketlere kayıtlıdır, ama bu sanki illegal birseymis, genel uygulama bu sekilde degilmis gibi, ITF bunu kusur goruyor... suyu tersine akıtacak gucleri varya ondandir..- gemilerin PANDI sigortası yokmus, buda kulliyen yalan, olmasa zaten bu gemilere kimse yuk vermez, liman bile almaz, bogazdan bile gecemezler, ama bu pandi sigortalari her turlu hasari karsılayacak diye bir sey yok, verirsen 3 misli prim onuda yaparlar..- kuzey avrupa ile (karadeniz dahil) guney avrupa arasında sosyolojik fark bu konularda kendini acık gosteriyor...Kuzey avrupalilar son 100 sene ıcınde 2 korkunc dunya savası cıkarmislar, birbirlerine nefretle girisip dunyanın en buyuk kırımlarına sebep olmuslar, sonrada barısıp can ciger kuzu sarması olmuslar, simdi “lets make love” konumundalar... guney avrupalilar ise bu sekil buyuk nefret ve kırımla birbirlerine dusmemisler, ufak ufak nefretlerle bu kuzey avrupalilarla is birligi yapip hepsi birbirlerinin altını oyuyorlar... o yuzden ParisMoU”da kuzeyde kimse kuzeylilerin gemileri tutmuyor ama guneyde ispanyol/ıtalyan Turkun gemisini tutmaya bayılıyor, turk rusun ukraynalınının arabın gemisini Tutarak rahatlıyor vesair....Bu ITF raporunuda bunlarıda dikkate alarak okumakta fayda var.. bunlara arac olanlarda ne yaptiklarini iki defa dusunsunler...Dunyanın her yanında oldugu gibi buralardada bu olaylar oluyor demek baska,

Ingilizin yayınladigi rapora Turkiyeden destek veripde, sanki bu talihsiz olaylar bir tek burda oluyormus gibi destek cıkmak baska . .Nefretin en kotusu kendinden olanıdır.. Turk milleti bu değil.

tunca çakır 8 yıl önce
iyi günler,

maalesef global krizin en başta etkilediği sektör taşımacılıktır.gene maalesef türkiyede krizden etkilenen armatörlerimizde(yasal sorumluluklarını yerine getirmeye çalışanları tenzi ediyorum)sıkıntıdan çıkma yolunu, çalışana karşı sorumluluklarını yerine getirmeyip çalışandan çıkarma yoluna gitmektedir.bu camiada olan herkes bunu biliyor.çözüm yoluna gidilmemektedir.çünkü üzerlerinde otorite baskısı yoktur.ramazan bitiyor.bayrama giriyoruz.maaşını alamayan personelin duaları o gibilerin üzerinde olsun.tüm denizcilik camiasının bayramını kutlar saygılar sunarım.

tunca çakır
hüseyin akyol 8 yıl önce
maaş odememe yada gec odemeyı Türk armatoru alıskanlık edınmıstır.denizde calısan ınsanı sermayesı ömrü, gencliğidir.denizci herseyinden fedakarlık eder ailesinden sevdiklerinden ve vatanından.ne için?ailesine ve sevdiklerine daha iyi bir hayat yasata bilmek icin.ama bizim TÜRK milliyetçisi sayın armatorlerımız emekcinin, isçinin alın terıne emeğine göz dikecek kadar şerefsiz.tamam genel olarak dunyada bır ekenomik kriz var ama bu gemiler taksi gibi calısıyor.para kazanmıyorsa çalıstırma....navlunlar yuksekken ac gozluluk yapıp eskı gemılere mılyonlarca dolar verıp aldınız, krız donemınde navlun ve gemı fıyatları dusunce ısler sarpa sardı.denızcı sızın zararınıza neden ortak olsun. turk gemılerinde maas, kumanya, sigara sorunu var bu alıskanlıktan ılerı gelen bır sey sız hız duydunuzmu maas alamayan personel muduru, teknık mudur yada dpı muduru ben duymadım neden acaba...
hakan bakarsan 8 yıl önce
Ofislerde millet maaşını tıkır tıkır alıyo demişsin,Ben karına ortakmıyım zararına ortak olayım demıssın,eskı gemı aldı demısssın atmıssın tutmussun.Şirketlerde ana kalem yakıt ,personel,lıman,sıgortalar,kumanya dıye devam eder.Armatorlerın cogu zaten suan yakıtcılarla sorunlu,kumanyacalıarla sorunlu,en kucuk bır kazada veya yuk claımınde lımanda alıkonmasının gostergesı sıgortalarla sorunlu.Zavallı beyın sana soyluyorum Armatorler zaten gıdıpte eskı gemıyı keramet oldugu ıcın değil zaten bankaca kara ıpoteklerınce o kadarını fonlayabıldıgı ıcın aldı.Yanı 3 mılyonluk gemı 800 bıne sutuyse 10.000 mılyonluk 1-2 mılyona dustu zavallı beyın.Armatorun sucu haklısın sızın gıbılere ıstıhdam acmak ıcın elınde avucunda ne varsa babadan dededen kalma ne varsa bankaya kaptırmak oldu.Zarara ortakmıyım demıssın zavallı beyın.Kara ortak olmadınmı.Kopruustunde ıskeleyı sancagı bılmeyen kaptanlar o ıyı pıyasada 6000-7000 usd maaslara calısmadımı.Anahtar tutmasını bılmeyen cbasılar aynı haketmedıklerı paraları almadılarmı.O vakıt gemıye gelen armatote yalakalık yarısına gırenler sımdı bu ınsanlardan serefsız dıye bahsedıyor.Zavallı beyın sana bısey sorucam.Tamam dogru,maaş odememek dıye bır seyı bende kabul etmıyorum ama madem Turk ısletmelerı serefsız vede maas odememeyı alıskanlık halıne getırmıs neden gemılere cıkıyosun.Sende Danımarkalı Alman ısvec gemılerıne gıtsene.Dur panıkleme.Yeterlılığını bılmıyorum.Ama sen sunu ıyı bılıyorsun,sayet elınde kaptan kagıdı varsa o dediğim ulkelerın armatorlerı senı gemıye gemıcı dıye almaz farkındasın değilmi.Meslekten bır haber,neyı ımzaladıgını bılmeyen,lımanlarda gemılere yuksek penaltılar yedıren,sacma sapan seyır yapan,makıne daıresınde basıt 2 cıvatayı sıkamayıp her ıse servıs cagıran" ya makıneden bır ses geldı deyıp yatak sardırıp sonrada bavulunu alıp kacan yakıt tasıran sızler değilmisiniz."Gemıyı psc de gemıde var olan ekıpmanı gosteremeyerek tutturan var olanı calıstıramayan sızler değilmisiniz .Krızın armatore etkısıcok cok fazla ama senın gıbı zavallı beyınlerın etkısı krız oncesınde ve sonrasında armatorlere krıze yakın para kaybettırdı zavallı beyın.Yanı sevgılı huseyın akyol,pardon kucuk beyın senın gıbıler bu meslege hıcbırsey vermedı veremezde.Yazık sızın gıbılere verılen odenen paralara.Gercekten yazık kucuk beyın.
tunca çakır 8 yıl önce
iyi günler

sayın editör,bilgisayarımı açtımmı ilk sayfam sizinkidir.eğer yorumları yayından önce denetliyorsanız sanırım sayın hakan bakar

sanın yazılarını gözden kaçırdınız.diğer arkadaşımızda haksızlığa uğramanın hakaret etme sebebi olmnadığını idrak etmeden yorum yapmış. istirham ediyorum lütfen daha dikkat edin.

iki arkadaşında yorumlarında denizciliğin gerçekleriniuygunsuz

dille yazmışlar.otuz senelik denizci olarak biz türklerin bir eksikliğini yazayım.'gemiye sahipleniyoruz'.maalesef bu kriz zamanlarında başarılı olmuyor.ayrıca ısm diye birşey var.o da maalesef denette istenildiği gibi ve kırtasiyecilik olarak uygulanıyor(hem ofis,hem gemi tarafından).yarın bayram.ağzımız bugünlerde bayramlık olması dileğiyle.tüm denizcilik camiasının bayramını kutlarım.

saygılar

kaptan tunca çakırselami öztürk 8 yıl önce
küçük beyin başlıklı yazının kahramanı beyefendi;siz sanıyorum ki armatörsünüz,allah daha çok versin.sizin galiba kar marjınız batağı düştü epey sinirlisiniz.ama yıllarca türk denizciliğinin önüne engel çıkartan sizler değilmisiniz.bak ben sana ne anlatayım...80 li yıllar odönemin denizcileri bilir ama senin yaşın galiba biraz genç sen bilsen bile işine gelmez,norveç,ingiltere,yunanistan gibi ülkeler türkiyeden o senin iş bilmez dediğin denizcilerden istediler.amaaaa sizin o duayeniniz ziya babanız hemen ayağa kalktı benim denizcim bana yetmiyor diye.tabii denizciler yurt dışına giderse maaşlar artacak niye gitsin.sonra bu ülkeler gitti ayda 100 usd ye çalışan filipinli gemicileri buldu adamlar şimdi 2000 usd maaşla çalışıyorlar,saat 17 00 dan sonrada bak bakalım çalıştırabiliyormusun.psc diyorsun ; hurda gemilerde hurda ekipmanla kontrole giren geminin psc den geçmesini beklersin daha.bak tekrar söylüyorum allah sizlere binlerce tonajda gemiler nasip etsin bir ömür boyu çalışan bir personel ancak bir ev sahibi olabiliyor.hiç kimse gemide konumu ne olursa olsun çalışan bir denizcinin hakkını ödeyemez.denizcinin kimsenin malında mülkünde gözü yok ama senin ve senin gibilerin denizcinin aldığı parada gözü var.zaten gözü olanında gözü çıksın.benim şimdiye kadar çalıştığım hiç bir firmada param kalmadı.bizlerde bize emanet edileni kendi malımız gibi kolladık koruduk.ama senin ve senin gibi düşünenlerin malları her daim heba olsun.
ARDA ŞAHİN 8 yıl önce
çok komik ,buna gülünür,bizi hollanda ,alman ,armatörler istemiş miş miş,bu yalana kendisi inanıyormu acaba ,almanların 6000 dwt lik gemilerine çıktım 1984 yapısı 8 pers çalışıyor .pırıl pırıl ,fazla mesai ile işler yürümez ,sen 8 saat adam gibi çalış yeter .ah yaşlı abey ah ,öğrenemedim bu yaşdan sonrada çok zor YAZIK.
Hüseyin AKYOL 8 yıl önce
hakan efendi o iş oyle değil.babadan dededen kalma herseyini bankalara kaptıran sen yada senın gıbı durust zekı ve ahlaklı armatorcukler kendı aç gozluluklerının kurbanı oldular. maalesef kendılerı ıle bırlıkte bır cok denızcı kardesımızıde madur ettıler.ingilizce bılmeyen kaptanlardan yedıgınız buyuk penaltılardan, anahtar tumayı bılmeyen carkcı basılardan soz edıyorsun.ıyıde bu adamları gemıye gondermden ofıse çağırıp gorusmuyormusunuz baktın kaptanın ıngılızcesı zayıf teslım etme gemını. anahtar tutmayı bılmeyen carkcı basını yollama gemıye.bu bahsettıgın kaptan ve carkcı basılar bu meslege omur vermıs ınsanlar değıl uç kurus ucuza adam calıstırma polıtıkanızın eserı olarak mantar gıbı tureyen azerı, gurcu ve yabancı ehlıyetlı turk personel.pıyasada yağcı kalmadı gurcu, ukrayna. panama ehlıyetı alan bu adamlara gemılerı ve ıcındekı ınsan canını teslım eden çok zekı ve ılerı goruslu turk armatorlerı psc kontrollerı yada denızın zorluklarını hesaba katmayı unuttular.turk ehlıyetı yağcı olan adamı gemıye ç.bası yollarsan makınan yatakta sarar kolda cıkartır.amaç gemı kalksında nasıl kalkarsa kalksın nasıl olsa bıs ekılde gıder ama gıtmıyor gıtmezde.utanmasan kırızden personelı sorumlu tutacaksın .ekonomık krızın ey ıyı tarafı sepettekı çuruk elmaları ayıklaması oldu.bu ısın ıcın de olan herkes neyın ne olduguu ıyı bılıyor.ben denızde çalıstıgım surece hıcbır gemıye makınasına yada ekıpmana zarar vermeden armatorude zarara uratacak hıc bırsey yapmadan calıstım ve aldıgım parayı da alnımın terıyle hak ettım yarın ALLAH'ın huzuruna cıkınca benım alnım acık olacagına ınanıyorum acaba ınsanların haklarıyı yıyen emeklerını calan sereflı armatorlerımız aynı sekılde alınları acık olacakmı.bu gunun yarınıda var.bu dunyanın dıger tarafıda var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?