banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

ITF: "Mürettebat Değişimi İçin Sabır Tükendi!"

Haftalarca hükümetleri deniz mürettebatı değişikliklerini kolaylaştırmaya ve kritik taşımacılık sektörlerindeki milyonlarca işçiyi kilit işçiler olarak tanımaya çağırdıktan sonra, Uluslararası Taşımacılık İşleri Federasyonu (ITF) basitçe “Yeter!” diyerek bir açıklama yaptı.

GÜNCEL 16.06.2020, 10:48 16.06.2020, 17:35 Halit Emre İbrahimoğlu
606
ITF: "Mürettebat Değişimi İçin Sabır Tükendi!"

Haftalarca hükümetleri deniz mürettebatı değişikliklerini kolaylaştırmaya ve kritik taşımacılık sektörlerindeki milyonlarca işçiyi kilit işçiler olarak tanımaya çağırdıktan sonra, Uluslararası Taşımacılık İşleri Federasyonu (ITF) basitçe “Yeter!” diyerek bir açıklama yaptı.

ITF, eylem çağrılarında 16 Haziran'ın hükümetlerin mürettebat değişikliklerini mümkün kılacak IMO protokollerini uygulaması için son tarih olduğunu defalarca söylemişti. Şimdi ITF, doğrudan dünya gemilerinden inmeyi ve eve dönmeyi beklediğine inandığı 200.000'den fazla denizciye mesaj veriyor. Mesajda, “İşinizi yaptınız, görevlerinizi yerine getirdiniz ve başlangıçta Covid-19'un yayılmasını önlemek için eve geri dönmemeyi kabul ettiniz, fakat bu kadarı yeter.” diyor.

Birçok ülkenin 2-3 aylık kısıtlamalardan sonra yavaş yavaş koronavirüs pandemik kısıtlamalarını hafifletmeye başladığını ve şu anda mağaza ve diğer sosyal hizmetleri yeniden açtığını ve insanların arkadaşlarıyla, aileleriyle buluşmalarına izin verdiğini vurgulayan ITF, dünya çapında yüz binlerce denizcinin gemide takılı kaldığını, karaya çıkamamak, tıbbi yardım almak ya da eve dönmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

“Sözleşmenizi tamamladıysanız, ülkenize geri gönderilme hakkınız vardır. Bu mümkün değilse, yolcu olarak gemide kalırsınız. Bunun sonuçları, insani yaşama şartları yetersiz olduğunda geminin seferini durdurması olacaktır, ancak bu denizcilerin sorumluluğu değildir ”dedi.

Son günlerde ITF, bazı hükümetlerin sorunları ele alma ve mürettebat değişikliklerini ve 6 ila 10 ay boyunca gemilerde bulunan mürettebat üyelerini evlerine ve arkadaşlarına dönmelerini önleyen kısıtlamaları gevşetme çabalarını alkışladı. Singapur, Kanada, Hong Kong ve Yeni Zelanda'da yaklaşık 4.000 mürettebat değişikliğine izin verildiğini vurguladı.

Bununla birlikte ITF, denizcilerin çoğu ülke tarafından “ikinci sınıf vatandaş ‘’ olarak muamele görmeye devam ettiklerine dikkat çekti ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle sözleşme sürelerinin 2-3 ay daha uzamasından korkuyor.

Açıklamaları, “Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve üye sendikalarımız, hükümetleri ve sektörü, bugünden sonra (15 Haziran 2020) denizcilerin çalışmaya devam etmek zorunda kalmalarının artık kabul edilemez olduğuna dair uyarıyor.” diyerek sonuçlandırdılar.

ITF, mürettebat üyelerine hakları konusunda rehberlik ederek, bir denizcinin gemide hizmet vermesi için sözleşmesinin uzayacağı maksimum sürenin 12 ay olduğunu söylüyor. Ayrıca üyelere herhangi bir sözleşme uzatmasını reddedebileceklerini bildiriyor.

Son olarak, mürettebat üyelerinin sözleşmelerini tamamladıktan sonra iş yapmamaları, ancak güvenlik ve acil durumlar için hazır olmaları ve denizde çalışmayı reddetmemeleri gerektiği belirtiliyor. ITF'ye göre, denizciler gemiyi durdurmadan önce bir limana demirlenene kadar beklenmeli ve eğer bu bir geminin asgari personel sayısının altına düşmesine neden olursa geminin raporlanması ve seyre çıkmasına izin verilmemesi gerekiyor.

Yorumlar (2)
Chıf Engineer 1 yıl önce
Gemilerde Zabit ve personel değişim şart hatta kontratlar min 4 ay olması lazım ve özellikle söylüyorum bazı firma Teknik müd veya Teknik sep patron duymadın diye gemi kaptanıyla Whatsapp üzerinden yazışıyor bu tlf üzerinden yazışmalar kesinlikle yasaklanması lazım Armatör gemisinde ne olduğunu bilmeli bilmiyorsa Eğer hatayı Teknik Dep bulmalı birşeylerin saklanmasının veya tutulmasının Ne anlamı var sadece Kendi hatalarını örtmek için bu yönteme baş vuran firmalar var kurumsal firmalar bunu etmiyor ayrıça özellikle Türk firmaları olan ve yabancı ...Bayrak taşıyan gemilerde ciddi sıkıntı var Bunlardan hiç birinin Armatörün Haberi yok ve olduğunu sanmıyorum
Hüsamettin Canbilen 1 yıl önce
Ülkemiz deniz personelinin değişim için ideal ve vazgeçilmez bir noktadadır.
Yeni havalimanı gerek yer,gerek kapasite acısından bu işlemi yapabilecek yegane konumdadır.
Öneri; Özellikle Filipinli personel açısından, yeni gelecek personeli aynı gün Manila-ISTANBUL uçuşu ile getiren uçak, akşam gemiden çıkan personeli doğrudan Manilaya götürecek, yeni gelen personel 2 saatlik sürede netice verecek test ile aksama gemiye özel araçlar ile götürülebilir.Min 10 kişilik guruplar için bu anlaşmalar yapılabilir. Veya alternatif olarak 15 gün Istanbulda karantina oteli şeklinde tahsis edilecek bahçeli özel bir otel de kalan testleri yapıl.is personel standby bekleyip,Istanbulda ayrılacak gemiye anında katılır ve çıkan personel ise akşam uçağı ile Manilaya gider. Deneme yapmakta fayda var.Hem otel,hem sağlık, hemde hava taşımacılıktan muhteşem par kazanabiliriz. Filipin hükümeti ve ITF ile temas ta fayda olabilir. Istanbul Uzakdoğu için toplanma noktası olabilir.
24
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü