banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İtalya'dan Liman Çin'den Gemi Alıyor

ARKAS Holdıng Yönetim Kurulu Başkanı Lücien ArkasÇin’E 140 milyon dolarlık 4 yeni gemi siparişi verdiklerini söyledi.

GÜNCEL 01.06.2014, 01:00
2710
 İtalya'dan Liman Çin'den Gemi Alıyor

İtalya’da liman satın aldı

ARKAS Holdıng Yönetim Kurulu Başkanı Lücien Arkas Çin’e 140 milyon dolarlık 4 yeni gemi siparişi verdiklerini söyledi.

ARKAS Holdıng filosundaki 35 konteyner gemisi ile Dünya'da 28. sırada bulunuyor

T ürkiye liman pazarının yüzde 21’ini elinde tutan Arkas Holding, İtalya’nın La Spezia şehrindeki Terminal Del Golfo limanının yüzde 50 hissesini 145 milyon dolara satın aldı. Arkas Holding’in sahibi Lucien Arkas, İtalyanların bir Türk şirketinin ülkelerinde yatırım yapmasını heyecanla karşıladığını söyledi.

 Türkiye, ticaretinin yüzde 55’ini denizyolu ile limanlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bu sektörde Türkiye pazarının yüzde 21’ini elinde tutan Arkas Holding, yatırımlarını genişletme kararı aldı. İstanbul Ambarlı’da Limak’a ait eski çimento fabrikası arazisini satın alan Arkas, burayı şirketin aynı bölgede bulunan amiral gemisi Marport Limanı’na ekleme kararı aldı. 1996 ile 2013 yılları arasında 378 milyon dolar yatırım yapılan Marport’ta yeni liman birleştirme yatırımları Şubat 2015’te, 400 metrelik yeni rıhtım ise 2016’da tamamlanacak.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Ambarlı’daki eski çimento fabrikası için Limak’a 97 milyon dolar ödediklerini söyledi. Şirket, Marport’u büyütmek için toplamda 255 milyon dolar harcayacak. Böylece Marport’un 1,8 milyon konteyner (TEU) olan kapasitesi 2 milyon 400 bin konteynere ulaşmış olacak. Lucien Arkas, Marport’un yanındaki eski çimento fabrikasıyla birlikte İtalya’nın La Spezia şehrindeki Terminal Del Golfo limanının da yüzde 50 hissesini 145 milyon dolara satın aldıklarını açıkladı.

İtalya’daki limanı büyütmek için liman başkanlığına başvurduklarını, Lucien Arcas, yatırımlar tamamlandığında limanın 600 bin konteyner kapasitesine ulaşacağını söyledi. İtalyanların bir Türk şirketinin ülkelerinde yatırım yapmasını heyecanla karşıladığını vurgulayan Arkas, “Bu sene evraklar biter, 2016’da işler hale gelir.” dedi. Şirketin Cenova’da ofisi ve 80 çalışanı bulunuyor. Arkas, 2016 sonrasında İtalya’da ciddi bir işveren olacaklarına dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs'a 2 milyon dolar

Kuzey Kıbrıs’ta 2 milyon dolar harcayarak Gazi Magosa’da konteyner limanı altyapısını oluşturdukları bilgisini veren Lucien Arkas, 60 bin konteynerlik kapasite oluşturduklarını, bunun Kuzey Kıbrıs’ın toplam yükünün iki katı anlamına geldiğini söyledi.

Şirket liman yatırımlarına paralel olarak gemi filosunu da büyütüyor.

Lucien Arkas, “Mersin 1 milyon 200 bin TEU, İzmir 800 bin TEU yapıyor. Biz de holding olarak bir bu kadar iş yapar hale geldik.” dedi. Lucien Arkas, Çin’e 4 yeni gemi siparişi verdiklerini kaydetti. Filosunda 35 konteyner gemisi ile dünyada 28’inci sırada bulunan filolarının ağustosta 36’ya çıkacağını belirten Arkas, “Artık yeni teknolojiye sahip yakıtı düşük, kapasitesi büyük gemileri Çin’de yaptırıyoruz.

İki gemi siparişi verdik, iki de opsiyonumuz var. 2017 sonuna kadar 4 yeni üst kademe gemimiz olmasını planlıyoruz. O zaman maliyetlerimiz düşecek. Bu 4 gemi için 140 milyon dolar harcayacağız.” dedi. Şirketin ikinci büyük limanı İzmit Yeniköy’deki Autoport limanı hukuk çıkmazında. Otomotiv sektörü için iki yıl önce 400 bin araçlık yükleme kapasitesi ile faaliyette olan Autoport, yakın arazide bulunan bir şirketin (Turgut Reis) itirazı üzerine fiilen durma noktasına geldi. Lucien Arkas bu limanla ilgili yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Yeniköy’deki limanın 49 senelik işletme hakkını aldık. Ancak mahkemeye verip ‘imar çalışmaları’ sebebi ile hakkımızı kullanmamaya mecbur ettiler. Çevre Bakanlığı’na sorduk, bölgede herhangi bir imar çalışması bulunmadığını söyledi. İhaleyi aldıktan sonra 50 milyon dolar yatırım yaptığımız liman şu an atıl durumda. Ford’a 1,5 kilometre uzaklıkta. Üstelik bana verilen bir işletme hakkı var.” Arkas, konu ile ilgili olarak bir üst mahkemeye başvurduklarını ve kararın çıkmasını beklediklerini kaydetti. Autoport kapanınca otomotiv sektörünün Derince’ye yöneldiğini kaydeden Arkas, “Fakat Derince Limanı özelleştirilmek üzere ve ardından genişletme çalışmaları yapılacağından kapasitesinde daralma olacak. O zaman sektörde bir taşınma krizi olacak. Bu enerji kaybı olur.” dedi.

Autoport Limanı atıl hale geldiği için çalışanlar holdingin diğer limanlarına yönlendirildi. 2013’te 89 bin araç yüklenen limanın bu sene 180 bin araç yükleme hedefi vardı. Rakamın 2015 sonunda 300 bine ulaşması planlanıyordu.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü