banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İtalya, ticari gemilerde asker bulunduracak

İtalya, Somalili korsanların saldırılarına karşı ticari gemilerinde asker bulunduracak.

GÜNCEL 11.10.2011, 14:58
2072
İtalya, ticari gemilerde asker bulunduracak

İtalya, Somalili korsanların saldırılarına karşı ticari gemilerinde asker bulunduracak.

Denizcilik kaynakları, Savunma Bakanı İgnazio La Russa'nın, Somalili korsanların saldırı riski bulunan Hint Okyanusu bölgesindeki ticari gemilerde askeri muhafızlar bulundurulmasına ilişkin anlaşmayı İtalyan gemi sahipleriyle gün içinde imzalayacağını belirtti.
 
İtalyan yük gemisi Montecristo dün Somali açıklarında korsanların saldırısına maruz kalmıştı. Bir korsan Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, 23 kişilik mürettebatı bulunan geminin denetimini ele geçirdiklerini söylemişti.

Yorumlar (6)
hamdi temiz 11 yıl önce
Büyük Türkiye Cumhuriyeti'in de böyle bir önlemi Türk bayraklı gemilere veya Türk vatandaşı çalışan yabancı bayraklı gemilere almasını isterim. Bu bölgeyi 8 kez kendi başıma bir kez de silahlı özel koruma ekibiyle geçtim. Personelin en rahat ve huzurlu geçişi o özel silahlı koruma ekibiyle olanıydı. Allah o armatörden razı olsun.
hüsamettin canbilen 11 yıl önce
Bu konu hakkında geçen sene araştırma yaptım ve elde ettiğim bilgiler şaşırtıcı ve düşündürücüdür.Emekli SAS ve SAT subayları ABD li güvenlik şirketinin dörtte bir fiyatına bu işi yapabileceğini belirtmesi üzerine P&I ve tekne sigortacıları ile araştırma yapıp görüşlerini aldım.Sigortacılar bu olaya hiç sıcak bakmadılar zira:

Kriz sebebiyle düşen tonaj pirim kaybına neden olduğundan ve normal poliçelerde K&P (kidnapping and piracy)olmadığından kayıplarını ancak ve ancak bu bölgeden geçen gemilere extra police satarak karşılamaktadırlar. Dolayısıyla Somali korsanlığı bir yerde sigorta şirketlerine extra kazanç sağlamıştır. Bu sebeple özel güvenliğe karşı çıkarak hukuki sebepler ileri sürmektedir.1: Çatışma halinde ölen asker veya gemi personeline ne karşılığında tazminat ödiyecekler?poliçede ve P&I kurallarında buna ilişkin madde bulunmamaktadır.

2:Silahlı personelin gemideki hukuki statüsü nedir? Ne gemi adamı nede özel yolcu?

3:silahlı çatışma sebebiyle gemiye ve yüke gelecek hasarı nasıl ödiyecekler?Ayrıca korsanlar ile pazarlık yapan şirketler Amerikan hukuk firmaları veya aracıları olduğuna göre sorunun kaynağı direkt olarak Atlantik okyanusunun öteki yakasını ve Somali'nin zengin yeraltı kaynaklarına göz dikmiş aç kurtları gösteriyor.

Aynı senaryo Yugoslavyada tezgahlandı ve herkez ABD nin gelip çözmesini istedi ve bekledi hatta ve hatta kızgınlık içinde suçladı.Aynı psikoloji buradada yürüyülüyor.

Kimdir bu şebbap örgütü? neden Türkiye'ye gelecek öğrencileri hedef alıp bombaladı? Acaba birileri bize ders mi vermeye çalışıyor? Yani fazla bu işlerle ilgilenme ,benim avıma yaklaşma diyen sırtlan misalı hırlamaya mı başladı? Türkiye siyonist politikaları bozma yönünde ilerliyecektir.Afrikadaki siyonist emperyalistlerin oyununu elbette bozacaktır ki birazda onların rahatı kaçsın.
Mete Civan 11 yıl önce
Meslekdaşlarım,

sanırım bu konu son 30 yıldır tartışılır: gemide silahlı güçolsun mu olmasın mı. Sonuç olarak karar verilmiştir ki, biz ticaret yaparız, silahlı külahlı işler bizim değildir. Bunu söyleyen dünya armatörleri. Bu haber de asparagas! Tek fark ile, o bölgeyi geçecek gemiye, hiçbir denizcilik kuralında, uluslararsı sözleşmesinde bulunmayan bir uygulama yapılıyor ki, dışarıdan 3-5 silahlı adam gemiye alınıyor ve deniyor ki tamam herşey güvenli. Gelen adamların yatacak yeri bile yo!!!Biz gemi adamları, denizcilik mi yapacağız askercilik mi oynayacağız?''

Reis:

-Süvari bey, sancak toplar hazır, emrinizle Fire Up!!

Süvari:

-Durun bakalım başka bir planım var, Arkadan dolanıp dümenlerine mahmuzlama yapacağız!!

''

Allah akıl fikir versin, Selametle
kaptan 11 yıl önce
tartışmaya gerek yok eğer o bölgelere çalışacak gemilere silahlı güvenlik düşünülüyorsa en güzel çözüm bir gemi emniyet zabiti ve iki de yardımcısı olarak 3 silah kullanma sertifikalı ve silahlı güvenlik elemanı alınır hem gemi personeli üzerindeki ısps yükü kalkmış olur hemde silahlı bu elemanlara gemi güvenlik personeli diye resmiyete girmiş olur.
kaptan 11 yıl önce
bildiğim kadarıyla halen israil yük gemilerinde ve rus gemilerinin çoğunda silah var gene önceki yorumumda yazdığım üç kişilik gemi güvenlik ekibinin maliyeti armatörlerimize çok gelebilir bir alternatifte o bölgede sürekli çalışan gemilere gönderecekleri gemicileri özel silahlı güvenlik kurslarına göndererek silahlı güvenlik sertifikası aldırmaları ve gemilere riskli bölgelerde kullanılmak üzere yeterli ağır silah verilmesi bu şekilde bir tedbir alınırsa muhtemel korsan saldırısında gemiye yaklaşan tekneye uyarı ateşi açılsa dahi silahlı gemi olduğu için korsanların gemiye çıkmayacakları diğer gemilere yöneleceğini düşünmekteyim.yukarıdaki bahsettiğim silahlı güvenlik eğitimi hem kısa süreli hemde çok pahalı değil.
Crazy Pirate Jack 11 yıl önce
Gemiye silahli guard alinirsa catisma cikacak deniyor.Ben de ordan defalarca gecen ve sayisiz rapor okuyan birisi olarak daha destekli atmalarini oneriyorum.Tum raporlarda saldiri sirasinda gemideki korumalarin havaya ates etmeleri ile korsanlar saldiridan vazgectiler deniyor.Peki,korumalar olmasa ne mi olacakti.RPG7 roketatar da dahil olmak olmak uzere geminin kontrolunu disable yapmak ve gemiye cikmak icin ne bulurlarsa onunla ates edeceklerdi.

Soruyorum size,hangisinde geminin,yukun veya personelin zarar gorme ihtimali fazla.Bizim burda hayatimiz soz konusu.Oturdugu yerden sallayanlar denizin ortasinda 2-3 tane botla karsilastiklarinda ne yaparlardi hic dusunuyorlar mi..Kuralmis,yasaymis,konvansiyonmus..Yasalar sadece denizciler icin mi..Bir senedir ac susuz korsanlarin elinde tutulanlara anlatirsiniz eger donerlerse..
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü