banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İtalya'dan, gemiden gemiye LNG tedarikine yeşil ışık!

İtalya, ilk operasyonu gerçekleştirerek gemiden gemiye sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yakıt ikmalinin yapıldığı ülkeler listesine katıldı.

GÜNCEL 27.10.2020, 10:09 27.10.2020, 10:27 Halit Emre İbrahimoğlu
235
İtalya'dan, gemiden gemiye LNG tedarikine yeşil ışık!

Ülkeler ve limanlar, LNG operasyonlarını desteklemek için geliştirilen protokolleri artırdıkça, gemiden gemiye yakıt ikmal operasyonları sıradanlaşmaya başladı.İtalya da, gemiden gemiye sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yakıt ikmalinin yapıldığı ülkeler listesine katıldı.

İtalya'da ilk gemiden gemiye LNG yakıt ikmal operasyonu, La Spezia limanında 25 Ekim'de gerçekleştirildi. Operasyon, İtalyan Sahil Güvenlik gözetiminde yakıt ikmal gemisi Coral Methane'nin bulunduğu Molo Garibaldi iskelesine yanaşan Costa Smeralda isimli kruvaziyer gemisiyle gerçekleşti.denizhaber.com

İtalya için bir dönüm noktası!

Costa Group'un sürdürülebilir yenilik ve altyapı geliştirme başkan yardımcısı Franco Porcellacchia, İtalya'da bu tür yakıt ikmal operasyonunun ilk kez tamamlandığının altını çizerek; "LNG ile çalışan amiral gemimiz Costa Smeralda'nın bu adımından gurur duyuyoruz. Bu, İtalya ve La Spezia limanı için bir dönüm noktası oldu." dedi.

Dünyadaki LNG tahirkli 2 kruvaziyer gemisinden biri!

Aralık 2019'da hizmete giren Costa Smeralda, hem denizde hem de limanda LNG ile faaliyet gösteren dünyadaki iki kruvaziyer gemisinden biri olduğu vurgulanıyor. Carnival Corporation, LNG kullanımına geçişi hzlandıran ilk kruvaziyer şirketi olmuştu. Başlangıçta LNG tahrik sistemi, AIDA kruvaziyer hattı tarafından işletilen yolcu gemilerinde sadece limanlarda LNG kullanmak üzere çift yakıtlı motorlarda test edildi. AIDA daha sonra 2018'de dünyanın ilk LNG yakıtlı yolcu gemisini ve ardından aynı tasarıma dayanan Costa Smeralda'yı tanıttı. İlk iki kruvaziyer gemisinin her ikisi de Avrupa'da faaliyet gösterdi. Yaz aylarında gemi, Marsilya limanında atıl durumdaydı ve burada gemiden gemiye ilk LNG yakıt ikmalini de başarıyla tamamladı.denizhaber.com

Yolcu gemisi endüstrisi de LNG teknolojisine kayıyor!

Carnival Cruise Line'ın 2021'de Kuzey Amerika'daki ilk LNG yakıtlı yolcu gemisini tanıtması planlanıyor. Toplamda, dünyada inşa edilen yeni yolcu gemilerinin dörtte birinin LNG yakıtlı olduğu belirtildi. 2027 yılına kadar, kruvaziyer endüstrisinin en az 25 LNG ile çalışan gemiye sahip olması bekleniyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü