banner191

banner148

banner179

banner176

İşte İDO'nun Basın Açıklaması

Gençlerin boğuşurken el sallayıp yardım istediğini söyleyen yolcular kaptanı durmamakla suçluyor. Bütün bu iddialara karşı İDO'dan basın açıklaması geldi.

GÜNCEL 21.08.2014, 14:00
İşte İDO'nun Basın Açıklaması

İDO'dan iddialara yanıt

Kumburgaz, Kamiloba sahilinde geçtiğimiz pazar günü öğle saatlerinde kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan 5 gençten halen bir haber alınamadı. Avşa’dan Yenikapı’ya giden İDO feribotundan kaybolan 5 gencin görüldüğü iddia edildi. Gençlerin boğuşurken el sallayıp yardım istediğini söyleyen yolcular kaptanı durmamakla suçluyor.

Bütün bu iddialara karşı İDO'dan basın açıklaması geldi.

"İDO’nun 17 Ağustos Pazar günkü, saat 17:00 Avşa kalkışlı Avşa-Marmara Adası-Yenikapı seferini yapan Kemal Reis-5 deniz otobüsünde, seyir sırasında, bir yolcudan geminin kaptanına bir ihbar ulaşmıştır. Yolcu tarafından, gemi personeli aracılığıyla kaptana iletilen bu ihbara göre, yolcular geminin açıklarında hareket eden bir şey gördüklerini, bunun içinde insan barındıran bir kayık yahut başka bir araç olabileceğinden şüphe ettiklerini bildirmişlerdir. Bunun üzerine, zorlu hava şartlarında gerçekleşen deniz yolculuğuna rağmen, kaptan gerek radar, gerekse, dürbün ve gözle tüm kontrollerini gerçekleştirmiştir. Kaptanın yaptığı kontrollerde herhangi bir bulguya rastlamamış, bunun üzerine kaptan, yolcuların yaptığı ihbarı esas alarak, derhal Kıyı Emniyeti’ni, bağlı sektör Marmara’yı 14. Kanal’dan aramış, bulundukları koordinatı ve ihbar edilen olayın mevkiini bildirmiştir, ihbarın alındığının teyidini yapmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur. İDO Basın Müşavirliği"

Yorumlar (5)
Ali K 6 yıl önce
İDO kendisi bu açıklamalarla kurtaracağını zannediyor.Ses kayıtlarında acil durum beyan eden kaptanın sektöre cagrı yaparken yapmış olduğu konuşmalarını gördükçe kimlerin denizlerde dolaştığına bir kez daha sahit oluyoruz.
KurdoĞlu Muslihiiddin Reis 6 yıl önce
Yolcular hayal mi görmüş. O günkü ais kaydına bakılsın gemi yavaşlamış mı dönmüş mü arama yapmış mı. Radardan baktık göremedik tatminlkar bir açıklama değil. Sahil güvenliğe haber verdik kıyı emniyete söykedik bunlar kabul edilemez. Eğer gemi dönmediyse ve arama yapmadıysa suçludur. RadarlA neyi arıyorsun plastik tekneyi mi
mehmet Ozyabasligil 6 yıl önce


Bu gibi Denizde Acil Durum olayı ve müdahale şartlarında Kural ile Can ve mal emniyetini sağlamak bunun içinde olayı sabit ve belirleyici unsurlar, teknik açıdan günümüzde denizciliğimizin emrine verilmiştir. Denizde ihbar teyid ve yardım gibi faktörler öne çıkmakta İDO feribotu seyire devam ediyor , fakat feribotta seyir eden bir yolcu/lar denizde suüstünde hareketlilik bir nesne belirgin olarak görüyor nasıl gözleri ile ,ihbar yolculardan geliyor. Seyir cihazları ile Birlikte o an seyir esnasında KÖPRÜDE KAÇ GÖZ DENİZİ SU ÜSTÜNÜ TARIYOR.
sailor 6 yıl önce
Türkiye'ninde taraf olduğu SOLAS/74 sözleşmesi açıkça ihlal edilmiştir ve suç işlenmiştir yayınlanan telsiz konuşmalarından anlaşıldığı gibi kaptan görememiş değil.. görmüş 4 mil geride kaldılar diye rapor vermiştir.. bütün denizcilerin bildiği gibi denizde yardım etmek zorunluluktur insiyatife bırakılmamıştır ama görüyoruz ki İDO kendini haklamakla meşgul..
mehmet kanbo 6 yıl önce
hafif katamaran tekne ile fırtına da dalgayı bordaya vererek 450 yolcuyu riske atmak tam bir cinayet olurdu.sahil güvenlik he dese yarım saat uzakta helikopter 5 dkda gelirdi.ama giden kimse yok.kaptan doğrusunu yapmış.ailelerin bile kaybolduklarında haberi yok iken ihbar etmiş ama giden yok.bazı aklı evvellerde otourdukları yerden boş yorumlar yapıyor.çoğu kadın ve çocuk 450 yolcu taşıyosun.kolay mı riske atmak.hiç deniz otobüsü de kullandınız mi?
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?