banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

İstanbul’da denize girilecek noktalar

İstanbul’da bu yaz denize girilecek noktaların belirlenmesi amacıyla İSKİ ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan iki ayrı araştırmada, farklı sonuçlar çıktı.

GÜNCEL 07.06.2005, 00:02
İstanbul’da denize girilecek noktalar

İSTANBUL'DA DENİZE GİRİLECEK NOKTALAR

İstanbul’da bu yaz denize girilebilecek noktaların belirlenmesi amacıyla İSKİ ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan iki ayrı araştırma, farklı sonuçlar ortaya koydu.
İSKİ, Beşiktaş, Pendik, Kartal ve Bostancı’da gönül rahatlığıyla denize girilebileceğini belirtirken, İl Sağlık Müdürlüğü bu dört noktada bakteri oranının yüksekliği nedeniyle denize girmenin sakıncalı olduğunu saptadı.
İSKİ verilerine göre 234 kilometrelik İstanbul sahillerinin 138 kilometresi uluslararası standartlarda yüzülebilirlik değerlerine sahipken, İl Sağlık Müdürlüğü’nün numune aldığı 129 noktanın 60’ında denize girilebileceği belirtiliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 21 ilçede 41’i plaj olmak üzere 129 noktada yaptığı ölçümlere göre, Silivri, Sarıyer’in büyük bölümü, Eminönü, Maltepe’nin bir bölümü ve Beykoz sahili İstanbul’da denize girilebilecek yerlerin başında geliyor. Beşiktaş ise İstanbul’da denize girilmesi en sakıncalı yer olarak gösteriliyor.
Selimpaşa, Beykoz, Kanlıca ve Riva ile Sarıyer’in Demirciköy ve Kilyos plajları da denize girilmesi sakıncalı yerler.

İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, Celaliye Beldesi Belediye Plajı’nda bakteri oranı normalin 40 katı. Sarıyer-Demirciköy Plajı’nda da bakteri oranı normalin 36 katı.

İSKİ’NİN VERİLERİ FARKLI
İSKİ’nin yaptığı ölçümlerde alınan sonuçlar ise bazı yerlerde İl Sağlık Müdürlüğü’nün ölçümleriyle çelişiyor.

İSKİ, İstanbul’un Anadolu yakasında Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı, Kadıköy, Üsküdar ve Anadolu Feneri’ni denize girilebilecek noktalar olarak gösteriyor. İSKİ, Avrupa yakasında da Büyükçekmece, Florya, Yeşilköy, Sarayburnu, Beşiktaş, Ortaköy, Bebek, Rumelihisarı, Sarıyer ve Kireçburnu’nda denize girilebileceğini belirtiyor.
Beşiktaş, Pendik, Kartal ve Bostancı İSKİ’nin ölçümlerinde denize girilebilecek yerler olarak gösterilirken İl Sağlık Müdürlüğü’nün ölçümlerinde ise bakteri oranı yüksek yerler olarak belirtiliyor.
Kaynak:NTV
DenizHaber.Com


Yorumlar (0)
19
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102