İstanbul'da deniz taksi dönemi

Kadir Topbaş, şehir içindeki ulaşımlarını hızlandırmak amacıyla ''Deniz Taksi Projesi'' ile ilgili ihale sürecini başlattıklarını bildirdi.

İstanbul'da deniz taksi dönemi

İstanbul'da deniz taksi dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bireysel araç kullanan kişilerin şehir içindeki ulaşımlarını hızlandırmak amacıyla oluşturulan ''Deniz Taksi Projesi'' ile ilgili ihale sürecini başlattıklarını bildirdi.(AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eylem Netice
Eylem Netice - 11 yıl Önce

Bana şimdiden hesabımı kitabımı yaptırtmış olan ulaşım aracı. kadıköyden anadoluhisarına sabah iş trafiğinde 20 dakikada gidebildiği takdirde ben her sabah 10 kişi toplamayı garanti ediyorum. destekçisiyim.

Her mimar sinanlı'nın rüyası. zannedersem kabataş erkek liseliler ve galatasaray üniversiteliler de paylaşıyorlardır bu rüyayı. en azından asya yakasında oturanlar. kolay değil paşazede hocaların "yürü serv-i revanım gidelim sadabad'e" nidalarıyla paşa yalılarından bir çift kürekliyle "mekteb"e geldiklerini işitmek. "kabataş dolmuşları ayarlanabilir mi acep 30 kişiyi bulsak, gitseler doğrudan akademi kıyılarına?" sorusu çınlamıştır her daim. şimdi işte taksinin, eğer kabul ederse tabii, heykel'in önüne kadar getirme şansı vardır üsküdar'dan yola çıkacakları. şahsen kaçırmış olsam da bu imkanı (mezun olarak değil elbet) desteklemekteyim can-ı gönülden.

Denizi yararak ulaşımın, kötü hava koşulları ve sallanmayı engelleyeceği ve kaza olasılığının en aza indirgendiği taksidir. sarıyer-şile, paşabahçe-büyükada, rumeli kavağı-silivri, yeniköy-beykoz hatları yanısıra üsküdardan avcılara 40-452 dkda gidecek olan taksi, ücretin 10 yolcu arasında bölünmesiyle kişi başı 6 milyon gibi bir şey oluyor. ayrıca kabataştan adalara 15dk da gidecek. deniz ambulansı olarak da kullanılması düşünülen taksilerden, ismi bilinmeyen özel bir hastane ambulans filosu kurmak için harekete geçmiştir.

"Proje, özel olarak geliştirilmiş bir deniz aracı, yanaşma, yolcu binişi ve kalkışı kolaylaştırıp, güvenli hale getiren iskele sistemi, başarılı bir iletişim altyapısı ve ödeme sistemini içeriyor."

Peki müşteri bu taksilere nasıl ulaşacak? "Taksi isteyen yolcu cep telefonundan çağrıda bulunuyor. Merkezdeki kişi, uydu sistemiyle yolcuya, hangi saatte, hangi iskelede, hangi plakalı taksinin onu kaçta alacağını bildiren bir mesaj gönderiyor."Ve en önemli şey denizde güvenlik. "Teknenin yapısı İstanbul'un denizine göre yapıldı. Katamaran gövde önemli. Tekne batmıyor. Güvenlik için hem boğazdaki radar sisteminden, hem de uydudan yararlanıyor. Çok lodos yani 1.52 metre dalga olmadığı sürece rahat çalışabiliyor."2008 yılında 50 deniz taksi devreye girebilir.İstanbul’da 60 durak 300’e kadar tekneye çıkabilir.Uzunluğu 10.86 metre, eni 4.28 metre, ağırlığı 6.500 kilogram, ekono hızı 18 knot maksimum hızı 30 deniz mili, menzili 300 mil olan Deniz Taksi, 10 yolcu ve 1 operatör taşıma kapasitesinde.

Operatör kabini yolcu kabininden bir bölmeyle ayrılan takside, iletişim elektronik olarak yapılıyor.

Ödemeleri duraklardaki kiosklardan, cep telefonlarından veya yolcu kabini içindeki ödeme noktasından nakit, kredi ve banka kartıyla yapılan Deniz Taksi’de, çağrılar sabit telefon, GSM, internet ve duruklarda bulunan kiosklar aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor.

geniş bir su yoluyla birbirinden ayrılan iki parçanın oluşturduğu istanbul şehrinin en önemli ulaşım araçlarının başında deniz taşıtları gelir. 19. yüzyıl ortalarında buhar gücünün yaygınlaşmasına dek mal ve insanları boğazın iki yakası arasında götürüp getirenler ise kayıklar ve kayıkçılar olmuştur.evliya çelebi seyahatnemesinde istanbulda 8000 kişinin kayıkçılık işiyle uğraştığı söylenmektdir. 1751 yılında yapılan bir kontrolda 1224 kefilli ve 12 kefilsiz kayıkçı saptanmış; 1802 yılında yapılan bir başka sayımda ise 6572 kayıkçı kaydedilmiştir. yine bu aynı sayım sonucunda haliç ve boğazda çalışan kayıkçıların çoğunlukla müslüman, yenikapı, samatya ve kumkapı bölgelerinde çalışan çoğu kayıkçının ise rum olduğu görülmektedir.her kayıkçı belirli bir iskeleye bağlı olarak çalışmaktaydı. mal ve insanların iskeleler arasındaki taşınımı kazancın eşit bölüştürülmesini sağlamak için kanunla kontrol edilmekteydi. her iskele kendi başına bir lonca sayılıyor ve başında bir kethüda bulunuyordu. kayıkçı kethüdaları çalışanları için kefil olur, kayıkların yapımını denetler, taşıma fiyatlarını belirler ve mesleğe yeni girenlerle meslekten ayrılanları kontrol ederlerdi.kayıkların ücretleri boylarına ve kürek adedine göre değişirdi. kayıkların boyları ise tek kürekçili ve 2-6 yolcu taşıyan “piyade “ den 50-60 yolcu taşıyan pazar kayıklarına dek değişmekteydi. ii.abdülhamit devrine kadar kadınlarla erkeklerin aynı kayığa binmeleri yasaktı. ancak birbirlerine kur yapmak isteyen genç erkek ve kadınların kayıkçılara rüşvet vererek bu yasağı delmeleri müzmin bir sorundu. bu sorunun son bulması için 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında onlarca ferman çıkarılmıştır.kayıkçılar çok değişik kıyafetler giyerlerdi. en yaygın giyilen kıyafet beyaz pamuklu bir şalvar, ipek bir ceket ve mavi püsküllü parlak kırmızı fes idi.kayıklar ve kayıkçılar, ii.abdülhamit zamanında şirket-i hayriye’nin kurulmasıyla yüzyıllardır sürdürdükleri işlevlerini buharlı gemilere kaptırdılar ve 19. yüzyıl sonunda hemen tamamen ortadan kalktılar.

M.Bülent.Y.Yol.Var.Z.
M.Bülent.Y.Yol.Var.Z. - 11 yıl Önce

Bu deniz taşıtını kullanmak için nasıl bir yeterlilik belgesi gerekecek acaba?..Herhangibir kaza olasılığında, makina arızalarında bir kişiden ibaret operatör 10 kişilik mürettebatı nasıl kontrol altına alabilecek....Yoksa % 70 işsiz olan vardiya zabitlarinin paralarını almak için 10-15 günlük düzmece kurslar düzenlenerek yeni rant hesaplarımı yapılıyor. Kıymetli Deniz Haber yazarları, lütfen bu konudaki yazılarınızı merakla bekliyorum. Bugüne kadar bilimsel ve gerçekçi bilgilere sizin yazdıklarınızla ulaştım. Teşekkürler.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176