banner191

banner148

banner179

banner176

İstanbul'un 19 ilçesi adalı olacak! 6 köprü ile birbirine bağlanacak!

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tarafından güzergâhı açıklanan Çılgın Proje Kanal İstanbul, İstanbul’u dünyanın en büyük adalarından birine de kavuşturacak. Marmara ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak kanal ile Avrupa yakasında yer alan 35 ilçeden 19'u ada tarafında kalacak, 6'sı ise ada dışında kalacak. Ada dışında kalan ilçelere bağlantı ise 6 köprü ile ücretsiz bir şekilde sağlanacak.

GÜNCEL 25.01.2018, 09:19 Nermin İstikbal
İstanbul'un 19 ilçesi adalı olacak! 6 köprü ile birbirine bağlanacak!

İstanbul'un 19 ilçesi adalı olacak! 6 köprü ile birbirine bağlanacak!

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tarafından geçtiğimiz günlerde güzergâhı açıklanan Kanal İstanbul ile ilgili sondaj çalışmaları tamamlandı. Sıra Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçeli projesi için yapılacak ihaleye geldi. İşin finansman tarafında rakamların büyüklüğünden dolayı yap-işlet-devret modeli ile kamu-özel sektör işbirliğinin de içinde yer alacağı karma bir model oluşturulacak. İşin özel sektör tarafını sırtlanacak konsorsiyumun kimlerden oluşacağı ise ihale takviminin açıklanması ile ortaya çıkacak.

GENİŞLİĞİ 600 METRE, DERİNLİĞİ 25 METRE
Yeni Şafak'ın haberine göre Bakan'ın açıklaması ile kesinleşen güzergâha göre Kanal İstanbul, Marmara Denizi tarafında Küçükçekmece’den başlayıp Sazlıdere üzerinden Durusu’ya, Durusu’dan da Karadeniz’e açılmış olacak. Uzunluğu 45 km olacak kanalın genişliği ise 600 metreyi bulacak. Marmara Denizi’nden Karadeniz’e doğrudan bağlantı sağlayarak gemi trafiğine alternatif sunacak olan kanalın su derinliğinin ise 25 metre olması planlanıyor.

İKİ YENİ KENTTEN BİRİ KURULACAK
Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı iki yeni kentten biri kurulacak. 453 milyon metrekareye kurulması planlanan yeni şehrin 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacak. Yeni şehrin en önemli aktörlerinden biri ise 76 milyon m2 alan içinde yer alacak olan 3. havalimanı olacak.

İstanbulun 19 ilçesi adalı olacak 6 köprü ile birbirine bağlanacak

Marmara ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak kanal ile Avrupa yakasında yer alan 35 ilçeden 19'u ada tarafında kalacak, 6'sı ise ada dışında kalacak.

AVRUPA YAKASI ADA OLACAK
2023 yılına kadar yapılması planlanan Kanal İstanbul’un güzergâhı ile ilgili oluşturulan haritalara bakıldığında ilginç bir detay da göze çarpıyor.

Küçükçekmece’den başlayıp Durusu üzerinden Karadeniz’e bağlanan kanal ile İstanbul’a dünyanın en büyük adalarından biri de kazandırılacak. İstanbul’un Avrupa yakasının çok sayıda ilçesi dört tarafı sularla çevrili kara parçasında yer almış olacak.

6 İLÇE ADA DIŞINDA KALACAK
Kanal İstanbul’un ikiye ayıracağı Avrupa yakasında ada tarafında 19 ilçe yer alacak. 6 ilçe ise ada dışında kalacak. İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar ve Beylükdüzü ilçeleri ada içerisinde yer almazken, Arnavutköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Fatih, Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüp, Bakırköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Kağıthane, Şişli ve Sarıyer ise ada içerisinde kalmış olacak.

1000 KM2’LİK ALANI KAPSAYACAK
Çılgın proje ile ikiye bölünecek Avrupa yakasında ada dışında kalan 6 ilçenin yüzölçümleri hesaplandığında 3 bin 562 km2 alan içinde yer alan Avrupa yakasının yaklaşık 1000 km2’sinin ada içinde kaldığı görülüyor.

İstanbulun 19 ilçesi adalı olacak 6 köprü ile birbirine bağlanacak
Kanal üzerinden geçişler ücretsiz 6 köprü ile sağlanacak.

6 KÖPRÜ İLE ÜCRETSİZ GEÇİŞ SAĞLANACAK
Kanalın ayıracağı ilçeler ile bağlantının 6 farklı güzergâha konumlandırılacak köprüler ile sağlanması planlanıyor. Toplam maliyetinin 5 milyar lirayı bulması beklenen köprülerden geçiş ise ücretsiz olacak. Köprülerin tam olarak hangi noktalara yapılacağı ise henüz belli değil.

 İstanbulun 19 ilçesi adalı olacak 6 köprü ile birbirine bağlanacak
Kentucky Louisville Downtown Köprüsü

ABD’DEKİ KÖPRÜ ÖRNEK ALINACAK
Köprülerin yapımı kanaldan önce olacak. D100, TEM ve D20 karayolları ile de bağlantıların sağlanacağı köprülerin su seviyesinden yüksekliği Boğaz köprülerinin yüksekliğine yakın bir yükseklikte yani 60 metre olacak. Köprülerin yapımında ise Amerika'daki Kentucky Louisville Downtown Köprüsü modeli uygulanacak.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?