banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

"İstanbul Denizdeki Otobanı Kullanacak"

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde bugünden itibaren onarım işleri başlıyor. 3 ay boyunca tadilatta olacak olan köprüde Avrupa’dan Asya’ya geçişlerde kullanılan 3 şerit kapalı olacak.

GÜNCEL 18.06.2012, 14:28
2376

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , bakım sürecinin İstanbul trafiğini etkileyeceğini belirterek ‘‘Gerekli tedbirleri aldık. Burada sürücülerimize önemli sorumluluk düşüyor. Trafik te mümkün mertebe bu saatleri dikkate alarak ve toplu taşımaları kullanarak veya birlikte araç kullanarak bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz” dedi.

İDO CEO’su Önder Sezgi de ‘‘İstanbul 3 ay boyunca denizdeki otobanı kullanacak. Bize burada büyük iş düşüyor. Yolcu ve araçların konforlu bir şekilde seyahat etmeleri için elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

Radikal, alternatif ulaşım hatlarını derledi. Kim ne önlemler aldı, İstanbullular ne yapmalı? İşte yanıtı...

Start verildi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde 3 şerit 3 ay kapalı. İlk çalışma Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçişte yapılacak.

Galata Köprüsü de bakımda. Bu gece köprü 01:30 - 04:30 arasında bakıma alınacak.

ARAÇLAR İÇİN

Sürücülerin tek alternatifi Sirkeci-Harem arabalı vapur.

İDO Sirkeci-Harem hattında çalışan arabalı vapur sayısı 4’ten 6’ya çıkarıldı.

Bu hatta bugünden itibaren tarifeye bağımlı çalışılmayacak. Doldur-boşalt usulüyle çalışılacak.

Gece 22.30’a dek yapılan seferler 24.00’e kadar uzatıldı.

1 arabalı vapur yedekte bekletilecek.

Dikkat!

Hafta sonu vapur sayıları Eskihisar-Topçular hattında oluşan yoğunluk nedeniyle arttırılamayacak ve sadece 4 vapur çalışacak. Dolayısıyla haftasonları Sirkeci-Harem hattında trafik yoğunluğu artacak.

Ücret Tarifesİ

Sirkeci-Harem hattında iki farklı ücret tarifesi uygulanıyor: Normal saatler ve PİK saatler.

(Harem-Sirkeci yönünde sabah 07:00 - 10:00, Sirkeci-Harem yönünde akşam 16:00 - 21:00)

YAYALAR İÇİN

DENTUR:
 
Küçüksu-Tokmakburnu (köprü civarı) hattında ek sefer için şehir hatları ile görüşüyor.
 
Üsküdar-Beşiktaş sefer sayısını sıklaştırdı.

TURYOL:
 
Üsküdar-Eminönü ve Kadıköy-Eminönü arasında sefer sayısı arttı.

Metrobüs:
 
Onarımlar sırasında Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasında 30 saniyede bir aksamadan metrobüs seferleri yapılmaya devam edilecek.
 
İETT trafiği daha da sıkıştıracağı için sefer sayılarını artırmadı.

Araçta tek kişi olmamalı

Trafik operatörü Alpay Konar: İşlere gidiş-gelişlerde trafiğe çıkış saatleri sürücüler tarafından daha iyi organize edilmeli.
 
Daha erken trafiğe çıkmak herkese fayda getirecektir.
 
Tüm gün yoğunluk oluşabileceği için muhakkak alternatif planlar yapılmalı ardından trafiğe çıkılmalı.
 
Boğaz köprüsüne yüklenmeler çok fazla olacağı için deniz ulaşımı kullanılmalı.
 
Vatandaşlar mümkün olduğunca toplu taşımayı kullanmalı.
 
Sürücülerde birbirleriyle paslaşarak tek araçta birden fazla kişiyle seyahat etmeli

Yorumlar (3)
ilker atağ 10 yıl önce
10 kere yazdım yok ya banamısın demiyorlar;

diyorumki bu kadar araba trafiğini çekmek zorundamıyız??? sömürülmeye, falana, filana valla yeter!! şu avcılara sabah 7.30 deniz otobüsünü koyun koyun koyun..... nereye gitsin mi? güldermeyin anladınız beni!!!! hani cevap vereceklerinden değil iş olsun diye yazıyorum, arada vakit buldumda:-) bu bizim medeniyetle mümkün değil!! millet uzaya gidiyor biz neredeyiz...denizi seven birisi olarak ayrıca belirtmek isterim ki istanbulda karayolunu % 100 kullanıyoruz hatta % 1000 ama denizi ulaşımda sanırım % 5 bile değildirdenizciliğe yatırım yapılması dileklerimle hepiniz esen kalınsaygılarımla

ilker atağUmut Başaran 10 yıl önce
İlker bey, mevcut deniz otobüsü seferlerinin bugün ne durumda olduğunu bilseniz istediğiniz yönde sefer olsa bile kullanmazsınız. Bugün kabataşta tam 55 dk. bostancı deniz otobüsü bekledim. Tüm seferlerin kapasiteleri dolmuş ve ido ek sefer koymadığı gibi mevcut tarifedende kısıtlamaya gitmiş. Terminalde yaşanan izdiham, deniz otobüsünde ayaktaki yolcuları geri indirmek için çağrılan polisle yolcular arasındaki sert münakaşanın sonucu olarak 18.00 seferine binmek isterken 19.00 seferine binebildim oda diğerleri gibi 15 dk gecikmeli kalktı. Sonuç olarak ido, konforlu ulaşıma ve istanbul trafiğinin çözümüne katkı sağlayacak son işletmedir. Nacizane önerim, avcılar yönünde sefer için turyol gibi motor firmalarına öneride bulunun. En azından nezaketen size yanıt verirler.

Sevgi ve saygılarımla.
Ali Aykutu 10 yıl önce
İdo ceo'su bizle dalgamı geçiyor? Bu akşam kabataş iskelesinde yaşananlar nasıl oluyorda böyle bir sitede haber değeri taşımıyor, anlamak mümkün değil. ido ile Bostancıya gidebilmek için polis ve ido görevlilerinin engelini aşıp üstüne 1 saate varan gecikmelere katlanmak gerekti. 18:30 seferine binmek için 18.20 de iskeledeydim. "Bostancı kapasiteleri doldu bir sonraki sefer 19:00 da yapılacaktır" anonsu yapılıyordu. 19 seferide ise 5 dk. geç geldi ve gemiye bindikten sonra kaptan fazla yolcu olduğu için geminin kalkamayacağını söyledi. Tekrar bir sonraki seferin beklenmesi derken kabataştan hareket saati 19:30'u buldu. Halen ido'nun istanbul için deniz otobanı olduğunu söylüyorsunuz. Bence denizhaber yöneticileri idonun gerçek dışı reklamlarını yapmayı bırakıp, insanlara yaşatılan eziyeti gündeme getirirlerse daha mantıklı ve daha gerçekçi olur!
banner255
7
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü