banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İstanbul Boğazı'nda korkutan olay

İstanbul Boğazı'nda arıza yapan "King Edward" adlı petrol tankeri, arıza nedeniyle Bebek açıklarında demir attı.

GÜNCEL 22.02.2015, 21:59
İstanbul Boğazı'nda korkutan olay

İstanbul Boğazı'nda korkutan olay 

İstanbul Boğazı'nda arıza yapan "King Edward" adlı petrol tankeri, arıza nedeniyle Bebek açıklarında demir attı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından müdahale edilen gemi, kurtarıcı gemiler eşliğinde Yenikapı'ya götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e açılarak Rusya'nın Kavkaz Limanı'na gitmesi planlanan "King Edward" adlı petrol tankeri, Bebek sahili açıklarında arıza yaptı. Denize demir atan tanker, Bebek sahiline çok yakın bir noktada durdu. İhbar üzerine olay yerine gelen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından müdahale edilen tanker, daha sonra tekrar hareket ederek kurtarıcı gemiler eşliğinde Yenikapı açıklarına götürüldü.

"FACİADAN DÖNÜLDÜ"

Bebek'teki olaya evinden tanık olan Feyyaz Yücel, hurriyet.com.tr'ye olay anını şöyle anlattı: "Dümeni kilitlenmiş bir gemi Çamlıbahçe'ye doğru sürüklenmeye başladı. Geri geri manevra yapmaya çalışan gemiyi kurtarmak için kurtarma gemileri geldi. Gemi yanlamasına olarak neredeyse boğazı kapladı. İstanbul Boğazı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü."

Yorumlar (3)
sintine pompasi 5 yıl önce
gemi inşa endüstrisi bir türlü şu kilitlenen dümenlere bir çare bulamadı. nedense de bu nahoş dümenler de hep bizim boğazları buluyor. bir gün de gemilerin ana makinesi overspeed alarmından dolayı shut down olsun, ne bileyim eksoz sıcaklıkları farkından slow down olsun, oil mist alarmı versin, hatta scavenge yangını olsun, ya da ne bileyim jeneratörler üzerlerindeki yükü atsınlar... hep dümen, hep dümen olmaz ama.
sintine pompasi 5 yıl önce
Hüsamettin Bey merhaba,20 yıldır denizde çalışıyorum. Sayısız kez gerek manevrada, gerek açık denizde seyirde makine arızası yaşadım. kötü yakıtın yakıt pompasını kazıklatmasından tutun quick closing valflerin test sonrası kapalı unutulmasına, oil mist dedektörün hatalı alarm vermesinden limanda değiştirilen egsoz valflerinin kalkışta egsoz sıcaklık farkı hatası vermesine, arızalı termokupllar yüzünden slow down alarmının her manevrada kanıksanmasından makine devri artmadığı halde overspeed sensörünün kafasına göre makine devrini yüksek gösterip makineyi shut down'a çekmesine kadar türlü hadiseler başıma geldi.Habe rdeki tankerin bir ay önce Çanakkale Boğazı geçişi sırasında bir arıza daha yaşadığını okumuştum, dünkü haberden sonra bir kez daha okudum.Ben im söylemeye çalıştığım şey şu: Bugüne kadar çalıştığım yenisinden eskisine hiçbir gemide dümen arızası yaşamadım. Hele ki "dümen kilitlenmesi" hiç başıma gelen bir hadise değil. Etrafımda da hiç duymadım.H adi bırakalım şu kilitlenen dümenleri. Siz de eğer denizciyseniz tahmin etmişsinizdir, bu bir makine arızasıdır. Dünkü haberde dümen kilitlenmesi yorumunu olaya evinden şahit olan bir vatandaş yapmış. Yani o mu bilecek geminin dümeni mi kilitlenmiş, yoksa makine arızası mı yaşamış?Be nim şaka yollu tepkim, her stop eden, sürüklenen, tehlike yaşayan geminin "dümeninin kilitlendiği" yolundaki alışılmış yorumadır.Selamlar.
Hüsamettin Canbilen 5 yıl önce
6 ocak 2015 tarihinde aynı gemi yine dümen arızası yapıyor.Arızanın olduğu yer GELİBOLU mevkii. Demekki dümen sisteminde bir sorun var.Biraz araştırmak lazım değil mi????Sintine pompası rumuzu ile yazan arkadaşımıza ithaf olunur.
24°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?